Kääksuvate toolide parandamine

2363

Vaja läheb:

  • haamrit
  • puiduliimi
  • vahendit puidu paisutamiseks
  • uusi naelu ja kruvisid
  • kruvikeerajat
  • kinnitusnurgikuid
  • jäiga teraga väiksemat pahtlilabidat

Kui toolide kääksumine on muutunud väljakannatamatuks, on aeg probleemsed kohad ära märgistada ja asuda vajalikke parandus- või kohendustöid teostama, et laua taha istumine toimuks taas vaikselt ning mugavalt. Puidust toolid kipuvad istumise all teinekord nagisema ja kääksuma. Põhjuseks on enamasti ühenduskohtadest lahtiolevad ning logisevad toolijalad, liitekohad, tüüblid, seljatoe varbad või pulgad.

Probleemsed kohad

Esimese asjana tuleb tool terava pilguga üle vaadata ja kõik probleemsed kohad üles leida. Kontrollima peab näiteks seda, kas kusagil ei ole mõnd lahtist naela või kruvi, samuti tuleb üle vaadata kõik seljatoe ja/või käetugede peal olevad liitekohad ning tüüblid. Liikumisulatuse määramiseks võib toolijalgu ja seljatuge julgelt edasi-tagasi jõnksutada.

Tööasendi leidmine

Tool tuleb keerata nii, et kõik probleemsed kohad oleksid kergesti ligipääsetavad. Soovitatavalt võiks tooli asetada tagurpidi ehk jalad ülespoole. Parandatava tooli võib tegelikult mõne teise tooli peale asetada. Nii ei pea tooli asendit pidevalt muutma ja töö kulgeb hõlpsamalt.

130

Liim

Lahtist ühenduskohta saab kergesti parandada paraja annuse liimiga. Tuleb lihtsalt liitekoha vahele piisavalt puiduliimi panna ja lasta sel enne tooli kasutamist kindlasti täielikult ära kuivada.

131

Puidu pundumine

Kui kääksumise põhjus seisneb milleski enamas kui lihtsalt mõnes loksuvas liitekohas, tuleb tooli pisut lammutada ning probleemne ühenduskoht jäiga otsaga pahtlilabida abil lahti tõmmata. Puidust toolide liitekohtade juures kasutatakse enamasti kas tüübleid, väikeseid naelu või kruvisid. Kui probleemi allikaks näivad olevat tüüblid, tuleks neile kanda puitu paisutavad vahendit. See vajab mõni minut toimimisaega, aga surub tüüblid kindlamalt tooli sisse paika.

Vanad naelad välja

Kui probleeme paistavad tekitavat hoopis naelad, on see paras aeg vanad naelad uute kinnitusvahendite vastu välja vahetada. Näiteks võib toolijalgade kinnitamiseks kasutada kruvisid. Need saab suurema vaevata otse istumisaluse sisse keerata ja tänu keermetele on nende väljatõmbamine märksa keerulisem kui naelte puhul. Kruvid lähevad suurema vaevata läbi istme isegi siis, kui see on polsterdatud.

132

Metallist nurgikud

Kui tool tundub vajavat lisatuge, saab istmealuse kindlustamiseks alati lisada metallist kinnitusnurgikud. Esmalt tuleb aga veenduda, et kõik liitekohad on eelnevalt tugevalt kinni. Kruvidega kinnitatavaid nurgikuid saab kasutada tooli raami ja jalgade täiendavaks kindlustamiseks. Seejuures tuleb tähelepanu pöörata ka kasutatavatele kruvidele – need peaksid olema piisavalt pikad, et kõik kindlalt kinni püsiks, aga ei tohiks hakata teisel poolt välja turritama.

Seljatoe kinnitamine

Lahtise seljatoa puhul on esimeseks parandusvõtteks enamasti puiduliim. Kui probleemseks kohaks on aga iste ja seljatoe ühenduskoht, on rohkem abi istme alt läbi seljatoe keeratud kruvidest.

133