Kaalust alla nüüd ja kohe

3101

Kehakaalu langetamisse ei tohi liialt kergekäeliselt suhtuda. Oluline on nii keha kui vaimu kooskõla. Ebaterve kaalunumber osutab enamasti vajakajäämistele mõtteviisis, enesehinnangus ja üleüldises ellusuhtumises.

Sageli viib liigne kehakaal aga ka muude füüsiliste vaevusteni. Toitumisest sõltub suuresti niinimetatud hea ja halva kolesterooli (vastavalt HDL ja LDL kolesterool) hulk veres. Samuti mõjutab kaal südame, maksa, kopsude ja neerude funktsioneerimist. Vale toitumise ja ülekaalu tulemusena võib näiteks veri pakseneda ja see omakorda mõjutab organite verevarustust. Lisaks muule võivad liigse kilod avaldada mõju lümfisüsteemile ja põhjustada kõrget vererõhku. Puudulik verevarustus halvendab ka mälu.

See ei tähenda, et organism suure kaalu all kohe kokku kukuks. Ülekaalulistel pruugi aastaid mingeid tervisekaebusi esineda. Kaalu hävitav mõju on aga petlik ja avaldub aegamööda. See on kumulatiivne.

Organism näeb tasakaalu säilitamise nimel pidevalt vaeva, ent iga minutiga, mis möödub vanu ebatervislikke harjumusi järgides, tema vastupanuvõime aina väheneb. Keha ei tule selle koormaga üksi toime, on aeg iseendale appi tulla.

Kuidas säilitada tervislik kehakaal? Vastus peaks igaühele selge olema – tervislikud eluviisid.

Pikemas perspektiivis on märksa lihtsam ja tõhusam otsustada tervislikuma elustiili kasuks kui minna märksa pinnapealsemat teed ja soetada endale telekast nähtud reklaami ajel kümnest DVDst koosnev treeningprogramm. Füüsiline koormus on küll oluline, aga see on vaid üks osa tervikust. Eduka kaalulangetamise valemi ülejäänud tegurid on järgnevalt loetletud:

1. Teaduslikumalt väljendudes: kaalu alandamiseks peab tarbitavate kalorite hulk olema väiksem kui kulutatavate oma. Liigsete kilode taga pole mingit seletamatut müstikat. Söödava toidu hulk peab olema tasakaalus inimese vajadustega. Sageli süüakse aga liialt palju. Oluline on meeles pidada, et söömiseks ei ole välist sundi. Taldriku eemale lükkamine on iga inimese enda teha.

Peast tuleb visata ka eksiarvamus, et vanematel inimestel on raskem kaalu alandada, ja ei mingeid vabandusi selle kohta, kuidas kolmanda lapse sünnitamine muudab keha igaveseks ning pöördumatult. Seedeelundid jätkavad ikka endistviisi toimimist.

Asja võib vaadata ka nii, et haigena voodis lebades, kus tavapärane toitumine pole võimalik, võtab inimene kaalust alla. Seejuures ilma harjutusi tegemata. Niisiis ei maksa süüdistada oma ainevahetust.

Kõige tähtsam on enesele teadvustada, et edukaks kaalulangetamiseks tuleb süüa senisest vähem ja hakata trenni tegema. Harjutusteks tuleb iga päev pisut aega leida, ei mingit viilimist. See on ainuke moodus ideaalkaaluni jõuda ning seda säilitada. Kiirdieedid tähendavad enamasti pidevat tühja kõhu tunnet ja toidule mõtlemist. Kui isude ja söömisega tegelev aju osa hakkab olukorda tõepoolest näljaajana tõlgendama, lülitub organism vastavale režiimile ja proovib hakkama saada võimalikult vähesega. Tavapärase toitumise juurde naastes taastub ka organismi normaalne toimimine. Mingit märkimisväärset kaalukadu sellest paraku ei sünni.

2. Töödeldud, kemikaalide ja transrasvadega küllastunud toitudest tuleb loobuda. Sama kehtib lima tekitavate toiduainete nagu piimatoodete ja rasvaste toitude kohta. Just seda laadi toitud põhjustavad veresoonte ummistumist ja vöökoha ümber niinimetatud ujumisrõnga tekkimist. Nende liigne tarbimine on organismile kurnav. Igaüks võib enda peal ühe väikese katse korraldada:

Tund aega pärast ärkamist (vahetult pärast üles tõusmist pole vaja midagi süüa, küll aga tuleb piisavalt vedelikku tarbida) võiks süüa ühe mahlase ja lihaka puuvilja. 20 minutit hiljem tuleb mõõta oma pulssi, testida reflekse (näiteks žongleerida paari tennisepalliga) ja vererõhku. Pool tundi hiljem on aeg süüa mõni meelepärane rämpstoidu palake (näiteks sõõrik, saiake või koogitükk). Seejärel tuleb taas pulssi, reflekse ja vererõhku mõõta. Ühtlasi tasub tähelepanu pöörata oma mõttetööle. Tõenäoliselt on mõttelend tuure pisut maha võtnud.

3. Kohvi asemel roheline tee. Samamoodi tuleks valge riis asendada pruuni, basmati või mis tahes muu kõrgema toiteväärtusega riisiga. Toiduainete pakenditele tuleb samuti tähelepanu pöörata. Toiduained, mida ohtralt töödeldakse ja pleegitatakse teevad paraja karuteene.

Tavaliste makaronide asemel võiks kasutada spinati, tomati või muude lisanditega pastat. Tervetele munadele tasub eelistada vaid munavalget. Veebipoodide kaudu saab neid lausa eraldi suuremas koguses soetada.

4. Menüüs peab olema rohkem puuvilju ja aedvilju. Põhimõtteliselt peaks kodune külmkapp välja nägema, nagu toidupoe puu- ja juurviljalett. Kui võimalik, võiks valida mahedalt kasvatatud viljad. Kodus tuleb kõik juurikad ja puuviljad kindlasti üle pesta, näiteks õunaäädika või spetsiaalselt selleks mõeldud loodusliku koostisega pesuvahendiga. Viimase abivahendina võib kasutada ka vana head seebivett ja viljad siis korralikult üle loputada.

5. Kavva tuleb võtta nii aeroobne kui anaeroobne ehk lihastreening. Oluline on kord päevas selg märjaks saada, näiteks batuudil hüpata, kiirkõndi teha, aeglaselt sörkida, rulluisutada või kas või rahvatantsuga tegeleda. Ühtegi päeva vahele jätta ei tohi. Kuniks kilod langema hakkavad ja organism värske energiaga täitub, peab trenni tegemine muutuma samasuguseks rutiiniks nagu hammaste pesemine. Ajapikku saab igaüks füüsilise koormuse olulisusest ise aru ja kujuneb välja enesedistsipliin.

Raskuste tõstmise puhul (anaeroobsed harjutused) võiks jääda poole kuni nelja ja poole kiloste hantlite juurde. Neidki peab kasutama igapäevaselt. Hantlitega on hea teha lihtsaid harjutusi biitsepsi, triitsepsi, rinna- ja õlalihaste jaoks.

Piltide või videoga õpetusi leiab isegi lihtsa Google otsinguga. Samas võib minna ka lähimasse jõusaali ja küsida asjatundjate nõu. Jõusaalis käies ei maksa kohe teiste eeskuju järgides raskustega üle pingutada. Peamine asi on õige tehnikat selgeks saada.

Raskusi tõstes tuleb põlved pisut kõveras hoida, surudes sisse hingata ja raskuste allalaskmisel välja hingata. Lihased hakkavad end tunda andma juba mõne nädala möödudes.

135

6. Unustada ei tohi vitamiine. Kõige olulisem on tarbida piisavalt antioksüdante. Trenni tehes inimese organism nii-öelda oksüdeerub seest. Umbes nagu seisma jäetud õunaviil. Selle tasakaalustamiseks peab keha saama piisavalt A-, C- ja E-vitamiini, seleeni ja tsinki. Enda jaoks sobilike antioksüdantide leidmiseks tasub uurida vastavat kirjandust. Kaalu alandamiseks on hea veel näiteks L-karnitiini tarvitada.

7. Veretesti tegemine. Arsti juures verenäitajate kontrollimine on hea moodus teada saada, ega organismil millestki puudus ei ole. Südame-veresoonkonna haiguste välistamiseks peaks testima ka homotsüsteiini, C-reaktiivse valgu (CRP) ja fibrinogeeni taset veres (põletikunäitajad).

See ei tähenda, et kõrgemad põletikunäitajad veres mõjuvad kaalu alandamisele pärssivalt. Lausa vastupidi. Mis tahes võimalikud terviseprobleemid peaksid just innustama tervislikuma elu poole püüdlema. Seda muidugi koos arstiga. (Arstile tasub oma plaanidest kindlasti rääkida, tänapäeval on ka tavameditsiini arstid homoöpaatiliste võtetega rohkem kursis.)

8. Iga päev tuleks juua kolm kuni neli liitrit vett. Samas ei tohi vett toidu juurde juua, sest see aeglustab seedimist. Piisavas koguses puhta vee tarbimine aitab keha jääkainetest puhastada ja hoiab rakud elujõulistena. Lisaks aitab see näljatunnet eemale hoida. Seega, järgmine kord, kui kõht tühi tundub, tasub esmalt üks suur klaasitäis puhast vett juua.

9. Viimase paari kilo kaotamise juures on sageli abi teraviljatoodetest loobumisest. Jutt käib ka täisteratoodetest. Teraviljatooted sisaldavad gluteeni ja paljud inimesed on sellele allergilised või põevad tsöliaakiat. Poolteist nädalat ilma teraviljatoodeteta peaks näitama, kas sellest tõuseb mingit tulu. Sel ajal võib proovida näiteks speltajahust tooteid.

10. Aeg on end tõsiselt käsile võtta. Tuleb end soovitud vormi kujutleda ja endale sisendada, et millegi vähemaga leppida ei tohi. Seejärel on aeg ka vastavalt käituma hakata ning alustada sammudega, mis ideaalini lähemale viivad. Ükski põhjus (ei kruiisilaeva Rootsi laud, sünnipäevapidu ega emotsionaalne vapustus) ei ole piisav, et lasta end oma sihtidest kõrvale kallutada!