Jõulupuud

2818

Mõned kasulikud soovitused, kuidas tuppa toodud jõulupuu pühade ajal rohelise ja elujõulisena hoida.

1. Puud, mis okkaid maha viskab, millel on kuivad ja pudedad oksad või mis eritab hapukat ja kopitanud lõhna, ei maksa osta. Saamaks aru, kas okkad juba kukuvad, tuleb puud tugevalt raputada või paar korda umbes 30 cm kõrgusele õhku tõsta ja lasta tüvega vastu maad potsatada. Puu keskelt tulevad vanad ja kuivanud okkad on tavapärased ega tähenda veel, et jõulupuuga midagi korrast ära oleks. Mehaaniline raputamine aitab need vanad okkad maha saada ja sedasi tekitab puu hiljem toas vähem prahti.

2. Puud ostes tuleb ka vaadata, et see ei oleks ettenähtud asukoha jaoks liialt suur. Lisaks sellele, et suuremad puud on kallimad, tuleb sellisel juhul hakata puud ise alt madalamaks lõikama. Tüvejupi ja alumiste oksadeta ei pruugi jõulupuu enam sugugi nii kena välja näha kui ostes.

3. Jälgida tuleb ka puu alumise oksade paigutust. Puu tüvi peab olema piisavalt väljaulatuv, et kuusejala sisse pannes ei tekiks vajadust kõiki alumisi oksi ära lõigata. Hea tava kohaselt peaksid kaubitsejad küll garanteerima, et tüvi ei jääks liialt lühikeseks, aga jõulupuud ostes tuleb lisaks käharusele kindlasti ka tüve hinnata.

4. Kui ise metsa või puukooli minna ja tuua koju RMK kuusk või mõni eksootilisem jõulupuu, tuleb seda enne mahavõtmist kindlasti korralikult raputada. See aitab vanadest ja kuivanud okastest lahti saada (neid kipub palju olema eriti virgiinia männi, valge männi, hariliku männi ja virgiinia kadaka puhul). Nii on kodus hiljem vähem koristamist.

5. Kui jõulupuu sihtkohta transportimise peale kulub rohkem aega kui 15 minutit, on see targem kas presendi sisse keerata või kinnisesse autokasti või kärusse panna. Eriti just soojema ilma puhul võivad maantee peal sõites puhuvad tuuled katusele kinnitatud jõulupuule ka lühikese aja jooksul kahjulikult mõjuda.

6. Jõulupuud ei tohiks pikaks ajaks päikese kätte seisma jätta. Värskelt maha lõigatud puud kuivavad päikese käes kiiresti, eriti veel siis kui ka õhutemperatuur on võrdlemisi soe.

7. Kui jõulupuu tuleb koju viimiseks auto katusele panna, tuleb see kindlasti tugevalt paigale siduda.

8. Kui puud ei saa koju jõudes kohe kuusejala sisse püsti panna ja kasta, siis tuleb tüve otsa värske sälk lõigata, puu otsapidi veeämbrisse tõsta ja kusagile jahedasse ning varjulisse kohta (kas õues või siseruumides) paigutada. Kui sobiv (ja vettpidav) kuusejalg on kohe võtta, ei pruugi uut sisselõiget vaja minna. Samas võib see aidata puul paremini vett omastada.

9. Kuusejalg peab jõulupuu jaoks paraja suurusega olema. Mõnedel kuusejalgadel on ülemine osa ringikujuline. Seega tuleb jälgida, et see oleks puutüve jaoks ikka piisavalt suure läbimõõduga. Muidugi on olemas ka teistsuguse ehitusega kuusejalgasid, mille puhul tüve diameeter mängib väiksemat rolli. Kindlasti ei tohiks hakata puud jala sisse rammima. Just puutüve välimised kihid on need, mis kõige paremini vett imavad ja seetõttu ei ole nende ära lõikamine ja kahjustamine kuigi hea mõte.

10. Kuusejala sisse ei tohi mingil juhul kuuma vett valada – sellest pole puule mingit kasu.

11. Jõulupuu jaoks kuusejala sisse valatud vette ei tohi lisada kemikaale. Ehkki on olemas aineid, mis ei lase veel niisama aja jooksul ära aurustuda pole sellel mingit mõtet. Puu omastab vett ikka lõikekoha juurest (põhjast) ja lõppkokkuvõttes aurub see ikkagi okaste kaudu. Transpiratsiooni ehk taimaurumise läbi läheb kaduma märksa enam vett kui lihtsalt veepinnalt aurustumise kaudu.

12. Enne jõulupuu kuusejala sisse püsti panemist, tuleb tüve otsast 1,25-2,5 cm laiune ketas maha lõigata. Lõige peab kindlasti tüvega risti jääma. Viltuselt või v-kujuliseks lõigatud tüve on märksa raskem kuusejalas püsti saada ja pealekauba on sellisel juhul ka veega kokkupuutuv pind palju väiksem. Ühtlasi ei tohi ära lõigata liialt suurt juppi, mis muudaks tüve kuusejala jaoks sobimatuks ja looks punktis 2 või 3 kirjeldatud olukorra.

13. Kui kodus pole saagi, millega puutüvele värske lõige teha, tuleb paluda edasimüüjat. Koju jõudes tuleb puu kohe otsapidi vette tõsta. Samas suudavad näiteks harilikud ebatsuugad ja Fraseri nulud ka kuus kuni kaheksa tundi pärast mahalõikamist ikka veel vett imada. Oluline on tüve otsa mitte ära määrida või liialt muljuda.

14. Jõulupuu kastmisvee sisse ei tohi mingeid lisandeid panna. Puu värskena hoidmiseks on vaja ainult puhast vett, nii et soovitused lõikelillede säilitamiseks mõeldud pulbri, suhkru, suhkrusiirupi, valgendusaine, karastusjookide, aspiriine, mee või muude asjade lisamise kohta võib tähelepanuta jätta.

15. Jõuluu ülespanemisel tuleb jälgida ka seda, et mõni soojusallikas (näiteks kamin, radiaator, otsene päikesevalgus või muu) ei hakkaks sellele otsest mõju avaldama. Kõrgem temperatuur tähendab, et jõulupuu kuivab kiiremini ja tahab rohkem juua.

16. Kuusejala veemahutavus peab vastama puu vajadustele. Sageli kasutatakse kuusejalga, millesse ei mahu piisavalt vett. Värskelt lõigatud puud tahavad iga viie sentimeetri puutüve läbimõõdu kohta umbes kaks liitrit vett päevas ning kuusejalg peaks suutma mahutada vähemalt 24 tunni veevaru. Kui kuusejalg jääb kuivaks ja täidetakse siis uuesti, ei pruugi puu enam vett imama hakata või teeb seda vähem kui varem. See omakorda tingib puu kiirema kuivamise. Kuusejalas pideva veetaseme hoidmiseks on olemas ka eraldi seadmed, mille tööpõhimõte meenutab tualettpoti loputuskasti toimimist.

17. Puutüve põhja augu puurimine ei mõjuta puu võimet vett omandada.

18. Traditsioonilised kuusejalad on efektiivsemad kui tüve puurivad kuusejalad.

19. Transpiratsiooni pärssivatest vahenditest on targem hoiduda. Väidetavalt suudavad sellised vahendid tekitada okastele kihi, mis ei lase niiskusel auruda, aga tegelikkuses ei ole neist suuremat kasu.

20. Vett hoidvaid geele ei tasu samuti kuusejala sees kasutada, kuna need jätavad puu jaoks vähem vett.

21. Puule riputatavad tuled ja muud seadmed peavad kindlasti vastama ohutusnõuetele. Enne jõulupuule elektriküünalde panemist, tuleb kõik juhtmed üle kontrollida.

22. Enne elektriküünalde ja muude jõulupuule riputatud elektriliste seadmete eemaldamist, tuleb need vooluvõrgust lahti ühendada.

23. Jõulupuu kuivusastet tuleb pidevalt jälgida. Kui see on ära kuivanud, tuleks puu välja viia.

24. Vana jõulupuud ei tohi kunagi kaminasse või ahju visata.