Jõulukaunistused, mis ei piirdu vaid jõulutähega

3415

Paljud inimesed valmistuvad juba tulevasteks pühadeks ja mõtlevad aegsalt kodu kaunistamise peale. Huvitav on jälgida erinevaid maitseid ja valikuid. On neid, kes valivad pigem traditsioonilise lähenemise ja rõhuvad ajaloolisele järjepidevusele. Teised langetavad valiku pigem temaatilise lahenduse kasuks ja loovad koju näiteks mõne teatud ajastu õhkkonna. Olenemata lõplikest valikutest, on allpool toodud mõned ideed kujutlusvõime ergutamiseks. Tavapärase keset elutoa lauda pandud jõulutähe asemel võiks sel aastal mõelda millegi uue ja originaalse peale.

Erinevate taimede kasutamine on üks levinumaid mooduseid pühade meeleolu loomiseks. Purgitäis ilusaid punaseid iileksimarju (miks mitte ka pihlaka), kuhu on lisatud ka mõned raagus oksad, loob meeldivalt talvise meeleolu, ilma et kõik kohad oleksid liialt jõululikke kaunistusi täis. Ameerikaliku traditsiooni jaoks võib iileksit ehk astelpõõsast kasutada veel ukseavade ning kaminasimsside kaunistamiseks. Angloameerikalike jõulude lahutamatu osa on muidugi ka ukseava kohal rippuv puuvõõrik.

Veel üks võimalus kodus vastava meeleolu loomiseks on kasutada erinevaid lõhnasid. Värske rohelus nagu männioksad ja -käbid sobivad selleks imehästi. Värske mänd loob sooja ja kutsuva tunde ning paneb kogu ümbruse värskelt lõhnama. See spetsiifiline aroom võib aidata luua seose möödunud jõuludega. Pliidi kohale riputatud lõhnavate taimekotikestega võib kogu elamise täita sooja piparmündi- ja kaneelihõnguga. Saadaval on laias valikus kõikvõimalikke lõhnaküünlaid, mille abil saab koju tuua just endale meelpärase aroomi, rääkimata siis sellest, et igasse tuppa paigutatud küünlaleek annab jõulutundele veelgi juurde.
Originaalsema jõulukujunduse tarvis võiks kaaluda miniatuurse pühadeteemalise nii-öelda lava loomist. Üsna paljud inimesed ootavad jõule selleks, et oma temaatiline väike konstruktsioon taaskord korda seada ja luua tuppa lausa terve väike linn koos kõigi nukkude, hoonete ja muude lisadega. Nõnda saab isegi troopilises kliimas tuua endale väikese talve võlumaa otse tuppa. See, kui palju ruumi sellisele väljapanekule kulutada, jäägu igaühe enda otsustada. Seda tüüpi kaunistusele võib tegelikult igal aastal midagi uut ja huvitavat juurde lisada. Nii võib terve aasta vältel silmad väikeste kujukeste osas lahti hoida ja vaadata, kuidas miniatuursed jõulud aastast-aastasse aina suuremaks, laiahaardelisemaks ja üksikasjalikumaks muutuvad. Leidub ka selliseid peresid, kus taolistest miniatuuridest saavad omamoodi perekonnareliikviad, mis käivad käest-kätte ja valmistavad rõõmu ka tulevastele põlvedele.

Paljudes peredes käivad jõulude juurde traditsiooniliselt ka käsitsitehtud kaunistused. Omatehtud esemete (nagu popkornist valmistatud kett ja pabervanikud) kasutamine jõulupuu, trepi käsipuude ja kaminasimsside kaunistamiseks muudab kodu hubasemaks ning annab ka lastele võimaluse jõulueelses sagimises kaasa lüüa. Kui lapsed on veel noored, võib ülaltoodud ideedele toetudes aluse panna oma isiklikele perekondlikele traditsioonidele. Võib juhtuda, et kunagi tulevikus jätkavad nemad samasugust jõuludekoratsioonide valmistamise kommet omaenda lastega  Lisaks muule ei pea siinsete soovituste puhul muretsema selle pärast, et kalli raha eest muretsetud kaunistused lähevad katki. Kui lapsed meisterdavad jõuludeks ise kaunistusi, siis pole vaja millegi pärast muretseda – järgmisel aastal võib lihtsalt uued kaunistused teha.

Ei maksa takerduda arusaama, nagu poleks jõulukaunistuste osas enam maailmas ühtegi originaalset ideed. Tuleb lapsed appi võtta ja kujutlusvõimele vaba voli anda. Suure tõenäosusega on lastel hulgaliselt häid mõtteid ning nad aitavad hea meelega. Sedasi ei piirdu ettevõtmine ainult kodu pühadeteemaliseks muutmisega, vaid tagab lõbusa äraolemise ning luua pikaajalisemaid traditsioone, mis veel kauaks kõigi mälestusesse jäävad.