Isetehtud teekotid

3138
Rooibos

Sisukord (vajuta et avada)

Hõrgutava aroomi pärast ostetud või kingitusena saadud puruteel on halb komme kapinurka või riiulise seisma jääda. Valmis teepakikestega kõrval tundub purutee valmistamine pahatihti lihtsalt liiga räpakas ja vaevarikas. Sugugi kõigil pole köögisahtlis selleks eraldi mõeldud teesõela. Selle asemel aga, et teel kapis niisama lahtuda lasta, võib purutee ise teekotikestesse jaotada.

Üks levinumaid mooduseid isetehtud teekottide valmistamiseks on kasutada kohvifiltreid. Suur osa poelettidel müüdavatest kohvifiltritest on aga kemikaalidega pleegitatud ja see peaks igal terviseteadlikuma inimese ettevaatlikuks muutma. Siinses õpetuses on kasutatud pleegitamata biolagunevaid kohvifiltreid.

Teekottide valmistamine on ülimalt lihtne. Need armsad isetehtud teekotid sobivad imehästi ka kingituseks, näiteks jõuludeks, sünnipäevaks, pulma või katsikule minekuks või niisama armsaks üllatuseks. Parim asi isetehtud teekottide puhul on võimalus ise valida, mis maitset või maitseid kasutada. Igaüks võib vabalt kokku segada just endale meelepärase teesegu. Samas aga võib kasutada juba valmis teesegusid. Teekottide valmistamiseks ei ole vaja õmblusmasinat, aga see aitab töö märksa kiiremini ära teha.

Puruteed võib muidugi vabalt valmistada ka teesõela abil. Ise teekottide tegemine ei ole kaugeltki kohustuslik. Teesõelu on saadaval üha suuremas valikus ning need on mugavaks alternatiiviks kõigile neile, kes näputööd ei armasta. Teekottide valmistamine on aga tõepoolest lausa naeruväärselt lihtne. Need on armsad, sobivad isikupärasteks kingitusteks ja lisaks muule on neid möödaminnes (näiteks töö juurde) mugavam kaasa haarata kui puruteed ja sõela. Lisaks võib vahelduse loomiseks valmistada erinevate maitsesegudega pakikesi. Ühe paki purutee ja sõelaga on vaheldusrikkust märksa keerulisem korraldada.

Proovige ja te ei kahetse.

Pleegitamata kohvifiltrid

Vaja läheb:

  • pleegitamata kohvifiltreid
  • joonlauda
  • valget niiti
  • puruteed (näiteks sügisehõngulise tee jaoks: kaks osa rooibost, üks osa kaneelikoore tükikesi, üks osa kuivatatud apelsinikoort, üks osa ingverijuurt ja üks osa nelki)
  • klammerdajat
  • pliiatsit või rätsepakriiti
  • kartongitükikest või tugevat jõupaberit
  • peenikest nööri või muud paelajuppi
  • õmblusmasinat või nõela

Valmistamisõpetus:

Mugav suurus teekoti jaoks on näiteks 6,5 cm korda 5 cm. Teekotti väljalõikamiseks tuleb filtrile esmalt 5 x 6,5 cm ristkülik joonistada. Selleks alustage paremalt poolt ja tõmmake filtril peale ülalt alla 5 cm joon (võib ka serva peale vastavad tähised teha). Seejärel mõõtke esimese joone ülemisest punktist külje peale 6,5 cm ja tõmmake sama pikk paralleelne joon ka alumisest otsapunktist. Nüüd tuleb märkida veel nelinurga viimane vasakpoolne küljejoon ning seejärel saab teepaki kääridega välja lõigata. Kui jätsite nelinurga üheks küljeks filtri serva, siis tuleb seegi läbi lõigata, nii et tulemuseks oleks kaks ühesuurust nelinurka. Seejärel tuleb nelinurga kolm külge õmblusmasina (või nõela-niidiga) kokku õmmelda. Täiteava las jääda kitsama külje peale. Iga teekoti kohta võiks arvestada kaks teelusikat teepuru. Tee tuleb teekoti põhja poole suruda, et see avause kinniõmblemist ei takistaks. Viimistlemiseks lõigake ära kõik pikad niidiotsad.

Kui eelistate ilma nöörita teepakke, siis võib töö tehtuks lugeda. Teepuru on kottides ja teekotid kinni õmmeldud – edasi pole vaja enam midagi teha.

Kui tahaksite teepakkidele mugavamaks kasutamiseks nööri kinnitada, tuleb alustada sobiva pikkusega nöörijuppide väljamõõtmisest. Murdke teekoti ülemise serva nurgad sisse ja asetage nööri üks ots sinna keskele. Seejärel, ühe sõrmega nööri paigal hoides, murdke teekoti ülemine serv kokku ja kinnitage klammerdajaga.

Teekottidele võib lisada ka vahva kujunduse või sõnumiga sildid. Selleks on vaja kahte ühesuguselt välja lõigatud paberitükki: üks paremaks, teine pahemaks pooleks. Kasutage liimi, et nööri ots kaunistatud/sõnumiga varustatud paberitüki tagumisele küljele kinnitada ning katke see omakorda n-ö pahemaks pooleks mõeldud puhta paberitükiga. Nöör peab jääma sildi kahe poole vahele. Oma maitse järgi valmistatud teepakikesi võib kasutada tuulise sügisõhtu möödasaatmiseks või armsate kinkepakkide valmistamisel.

Kui kasutate biolagunevaid filtreid, võib teepakid komposti hulka visata – ainult eemaldage metallist klamber ja pabersilt.