Isetehtud kärbselõks

6451

Vaja läheb:

  • tühja kaheliitrist pudelit
  • teravat nuga või kääre
  • traati või nööri
  • vett
  • sööta

Ilmad muutuvad üha soojemaks ning inimesed veedavad järjest rohkem aega õues. Paraku tähendab päike ka tüütute kärbeste ilmumist ning seepärast kaalutakse sageli spetsiaalsete kärbselõksude ostmist. Kaubandusvõrgus müüdavate lõksude juures kasutatakse aga enamasti pestitsiide ning muid potentsiaalselt kahjulikke kemikaale. Väikese vaeva ning kuludega saab kodustest vahenditest meisterdada lihtsa kärbselõksu, mis toimib vähemalt sama hästi või pareminigi kui poekaup.

Juhendis tuleb vaatluse alla üks võimalik moodus lihtne kärbselõks valmistada. Siinset õpetust võib kasutada alusena pisut esteetilisema lõksu kujundamisel, aga samas võib jääda ka esialgse lõksu juurde, kuna see lahendab kärbseprobleemi kiiresti ja kerge vaevaga

Pudeli ettevalmistamine

Lõksu jaoks tuleb varuda üks kaheliitrine plastpudel. Soovitatav on kasutada mõnd karastusjoogi pudelit, aga tegelikult sobib selleks tööks pea iga plastpudel. Enne kasutamist tuleb pudel korralikult ära puhastada.
97

Pudeli lõikamine

Esmalt tuleb pudelile märkida joon, mida mööda seda lõikama hakata – see peaks jääma umbes kaks-kolm sentimeetrit allapoole kohast, kus pudel hakkab kitsamaks minema. Nii on kindel, et pudeli ülemise osa saab hiljem tagurpidi jälle endisele kohale asetada. Seejärel tuleb pudeli tipp noa või kääridega mööda märgitud joont maha lõigata.

Traadi või nööri kinnitamine

Mahalõigatud otsaga pudeli sisse, üsna ülemise ääre lähedale, tuleb noaotsa või kääridega kaks vastamisi jäävat auku torgata ning nööri või traadi otsad aukudest läbi siduda, et pudelit saaks riputada.
98

Sööda lisamine

Kes iganes käis välja soovituse püüda kärbseid äädika asemel meega, polnud seda ilmselt ise proovinud. Tegelikult on asi lihtne – mida vängema lõhnaga sööt, seda paremini see kärbseid ligi meelitab. Hea valik on näiteks roiskuv lihatükike või muu riknenud toidupala. Teinekord võib spetsiaalselt kärbeste ligimeelitamiseks mõeldud söötasid leida ka suurematest ehitus- ja aianduspoodidest. Sellisel juhul tuleb koostisainete nimekiri hindava pilguga üle vaadata. Sööt tuleb pudeli põhja asetada ning sinna veel kuni kümne sentimeetri jagu vett peale valada.

Pudeli ülemise otsa paigaldamine

Siin pole muud keerulist, kui tuleb äralõigatud pudeliots tagurpidi endise koha peale panna. Teisisõnu tuleb pudelisuu allapoole keerata ja ülemine ots alumise sisse suruda, et see korralikult paigal püsiks. Seejuures tuleb vaadata, et pudeli põhja valatud vesi jääks pudelisuust madalamale. Kui vett on ülemäära, tuleb osa sellest lihtsalt välja valada.

99

Lõksu riputamine

Nüüd tuleb kõige lihtsam osa – leida kärbeste kogunemispaik ning lõks sinna selliselt üles riputada, et see mööduvatele inimestele ette ei jääks. Kärbsed tulevad pudelit ja selle põhjas olevat sööta uudistama, ei pääse kitsast pudelisuust enam välja ning lõpuks upuvad.

Nii lihtne see kärbeste püüdmine ongi. Keskkonnasõbraliku ja tõhusa kärbselõksu valmistamiseks pole vaja muud kui üht tühja pudelit ning pisut riknenud toitu.