Ideid energiasäästlikuma kodu jaoks

1769

Neljalapselise perega viietoalises majas elamine võib kulukaks minna, eriti just elektriarve seisukohast. Seetõttu tasub käised üles käärida ja majapidamises mõned muutused läbi viia. Järgides mõningaid lihtsaid näpunäiteid, võib energiasääst olla piisavalt suur, et paari kuuga arveid ligi poole võrra vähendada:

Patarei- ja akutoitega tööriistad. Koduste hooldustööde, ehitusprojektide ja koristustööde juures võiks vooluvõrku ühendatud tööriistade asemel (millest nii mõnigi tarvitab väga palju energiat) kasutada hoopis aku või patareidega töötavaid tööriistu. Akupatareide laadimine on märksa odavam ning tööriistad ei jää oma juhtmetega kaaslastele millegi poolest alla.

Õigesti seadistatud külmkapp. Energiat saab säästa ka muu kui eritähisega (Energy Star) külmkapiga. Tuleb lihtsalt oma olemasolevat külmkapi energiakulu jälgida. Külmkapi temperatuur peaks olema 1,5-3,5 kraadi. Nii püsib toit jahedas värske ning samas ei külmu läbi. Õigele temperatuurile seadistatud külmkapp kulutab igapäevaselt palju vähem energiat.

Vähem elektriseadmeid. Selle asemel, et kõiksugu seadmete kasutamist piirata, võiks vähendada hoopis elektrit tarbivate seadmete hulka. Mis oleks, kui vabaneda mikrolainahjust, pesukuivatist, röstrist ja nõudepesumasinast. Jah, see tähendaks riiete kuivama riputamist, käsitsi nõude pesemist ja toiduvalmistamiseks ahju kasutamist, aga see kõik oleks märksa odavam.

Gaasiküte. Elektri- ja keskküttega võrreldes on gaasiküte palju odavam. Isegi kui seda kogu aeg ei kasutata, peab mingi küttevahend kodus ikkagi olema. Gaasiküttesüsteemiga radiaatorid suudavad parasjagu kasutuses olevad ruumid ilma suurema vaeva ja kuludeta üles soojendada.

Vähem aega teleka ees. Ka teleka ees istumine kasvatab elektriarvet. Televiisori asemel võiks telekanaleid ja –programme hoopis arvutist vaadata. Perega koos telekat vaadates võib ju suure ekraaniga televiisori ees koos istuda, aga muul ajal on oluliselt odavam sülearvutit kasutada.

Vähem kuuma vett. Elektrilise veeboileriga saadud kuum vesi on kallis, samas kui gaasiboiler võib olla palju odavam lahendus. Kuuma vee tarbimist saab vähendada, kui alandada pesumasina temperatuuriseadeid, pesta nõusid pesukausis ja kulutada duši all vähem aega.

Säästupirnid. Elektriarve ajab suureks ka see, kui majapidamises on palju ruume ja iga pereliige armastab oma toas istuda. Säästu- ja LED-pirnidele üleminek tõepoolest vähendab kulusid. Ehkki neid on alul kallis osta, tasub investeering end lõpus ära, kuna nad peavad kauem vastu ja tarvitavad vähem energiat.

Soojusisolatsiooni uuendamine. Kui talve jooksul ilmneb, et mõni uks või aken laseb palju külma õhku sisse, sobib ajutiseks lahenduseks tiht. Suve jooksul tasub aga terve maja soojustus üle teha, et soojuskadu järgmisel talvel väiksem oleks.

Üksteise seltskond. Kui kütta ja valgustada tuleb ainult ühte tuba, kulub kokkuvõttes palju vähem energiat. Pereliikmed võiksid proovida oma tegevusi kõik ühes ruumis teha, kuna nii on korraga vaja järel hoida ainult ühte kütteallikat ja ühe toa valgustust.