Energiasääst – mõned nipid lastele õpetamiseks

2806

Kuna lapsed on kergesti mõjutatavad, on oluline, et nad õpiksid säästva energiakasutuse kohta võimalikult varakult. Vahet pole, kuidas keegi suhtub potentsiaalsetesse kliimamuutustesse ja nende põhjustesse, aga selles, et kõik inimesed peaksid oskama energiaga mõistlikumalt ümber käia, pole küll mingit kahtlust. See ei tähenda veel, et inimesed peaksid õppima ilma elektrita hakkama saama. Säästlikuma energiakasutuse taga on pigem vajadus õppida tarbetut raiskamist taunima. Kui sellest ka oma lastele rääkida ning neile kasulikke harjumusi õpetada, süstime energiasäästlikku suhtumist ka tulevasse põlvkonda. Varakult omandatud kombed jäävad inimesega terveks eluks. Lapsed võivad õppida energiat kas raiskama või säästma. Konkreetne suhtumine oleneb juba lapsevanematest ja hooldajatest.

Nipid säästlikumaks energiakasutuseks
Energiasäästlike nippe tasub õppida igas vanuses inimestel, ent just lastel on imeline omadus uut info vastu võtta ja kasutada, ilma et nad seda tingimata teadlikult teeksid. Siin toodud näpunäidetel pole mingit pistmist päikese- või tuuleenergia koduse kasutamisega või muude tehnilist laadi õpetustega. Need on lihtsalt mõned väikesed nipid, mille abil vähehaaval maailma muuta. Juttu on küll suhteliselt väikestest numbritest, aga suuremas plaanis, kui mitmed inimesed koos tegutsevad ja samu põhimõtteid järgivad, on säästlikul käitumisviisil ümbritsevale maailmale suur mõju.

Tuled
Üks lihtsamaid asju, mida lastele õpetada on see, et nad tuled ära kustutaksid, kui neid vaja ei ole. Pole mingit vajadust igas toas tuld põlemas hoida, eriti veel siis kui pooltes tubades kedagi ei olegi. Lastele tuleb selgeks teha, et nad toast lahkudes tule enda järel ära kustutaksid. Olgu tegu vannitoa, köögi, magamistoa või mõne muu ruumiga – tulede kustutamine on väike harjumus, mil võib energiatarbimisele laiemalt oluline mõju olla.

32

Arvutid ja muu elektroonika
Kui elektroonilisi seadmeid nagu arvuteid, plasmatelereid ja muud päev otsa sisse lülitatuna hoida, tarvitavad nad omajagu elektrienergiat. Igal hetkel kättesaadav internetiühendus on küll väga mugav, aga kui arvutit parasjagu ei kasutata, tuleks see siiski välja lülitada. Selle asemel et arvuti talveunerežiimile (hibernate) jätta ja sedasi ikkagi energiat tarvitada, tuleks see täiesti kinni panna ja sedasi energiakulule lõpp teha. Telekad, muusikakeskused ja mängukonsoolid tuleb samuti välja lülitada, kui neid parasjagu ei kasutata.

Aknakatted ja rulood
Ka aknakatete ja ruloode kasutamine aitab energiat säästa. Suvel tasub need ette tõmmata, et toas liiga kuumaks ei läheks ning talvel aitavad nad soojust kinni pidada. Aknakatted ja rulood ei suuda küll kogu väljast tulevat külma eemal hoida, aga nad vähendavad kütmise vajadust.

33

Termostaat
Kütte- ja kliimaseadmete reguleerimine käib termostaadi abil. Lastele võiks sisse harjutada kombe küte ööseks maha keerata. Ka külmematel päevadel tasub toad soojemapoolseks ja mitte päris kuumaks kütta. Tõsi, mõned majapidamised kipuvad olema jahedamad kui teised, aga pole mingit põhjust hoida talv läbi toas 30 kraadi sooja. Lapsi tuleb õpetada termostaadiga mõistlikult ümber käima ning jahedama ilmaga kampsunit kandma.

Majapidamisseadmed
Lapsed peavad õppima majapidamisseadmeid säästlikult kasutama. Elektritarbimise päevased tipptunnid pole nõudepesumasina, pesumasina või kuivati sisse lülitamiseks just kõige mõistlikum aeg. Nõudepesumasina kasutamise asemel võiks lapsi harjutada oma nõud kohe pärast söömist kiirelt ära pesema ja mitte neid masinasse kuhjama.

Lastele saab õpetada mitmeid energiasäästlikke harjumusi. See ei tähenda elektrienergiast hoidumist, vaid lihtsalt selle vähemat kasutamist. Kui lapsevanem näitab ise energiasäästlikult käitudes eeskuju, võtavad lapsed nähtud harjumused omaks ja käituvad samamoodi ka täiskasvanueas.