Bikram jooga

3877

1970ndatel lisandus erinevatele joogapraktikate hulka Bikram jooga. Seda tüüpi joogat nimetatakse teinekord ka nii-öelda kuumaks joogaks ja see on maailmas üha suuremat populaarsust kogumas. Tutvustuses tulebki juttu Bikram joogaga seonduvatest ohtudest ning kasudest.

Bikram jooga kasulikkus

Bikram jooga harrastamise üks peamisi häid omadusi on organismi põhjalik puhastamine. Bikram joogas tehakse harjutusi kuni 40 kraadises kuumuses. See paneb higi voolama ja kõige selle tulemusena on võimalik vabastada keha jääkainetest ja toksiinidest. Organismi puhastumine parandab enesetunnet ja tervist.

Kõrgema temperatuuriga ruumis on jooga painutusi ja venitusi kergem teha kui muidu. Mitmed Bikram jooga harrastajad on öelnud, et tunnevad end pärast joogatundi paindlikumana ja ka lihasvaevusi esineb vähem. Bikram joogast võib olla abi näiteks lihaste vigastustest taastumisel.

Seda tüüpi jooga harrastamisega kaasneb sageli ka kaalukaotus. Soojas ruumis erinevate harjutuste tegemine tõstab südamelöökide sagedust ja tõmbab organismi käima. See omakorda põletab kaloreid ja parandab ainevahetust. Kui Bikram joogaga mõnda aega järjepidevalt tegeleda, võivad ka kilod langema hakata.

Bikram joogat soovitatakse kõigile, olenemata vanusest või taustast. Hea füüsiline vorm ei ole eraldi tingimus. Ka trennivõõrad inimesed peaksid suutma harjutusi ilma suurema vaevata kohe aktiivselt kaasa teha.

Lisaks muule ergutab Bikram jooga vereringet, sest kõrge temperatuur ja venituste tegemine panevad vere kehas liikuma.

Ohud

Ehkki selle joogaõpetusega kaasnevad omad eelised, tuleb endale teadvustada ka teatud ohte. Mis tahes füüsilise tegevusega kaasneb alati vigastuste risk. Venitusi tehes ja keha jaoks ebaloomulikke poose võttes võib endale liiga teha ning lihase ära venitada või lausa lihasrebendi saada. Leidub neidki, kes on veidraid liigutusi tehes omal mõne selgroolüli paigast nihutanud. Enamasti saab taolisi vigastusi vältida etteantud juhiste täpse järgimisega. Samas ei tee kaugeltki kõik inimesed jooga poose täpselt nii nagu peaks ja tulemuseks ongi väiksemat sorti vigastused.

Teine ohukoht on kõrge temperatuur, mille juures Bikram joogat harrastatakse. Mõned inimesed taluvad sellistes tingimustes harjutuste tegemist paremini kui teised. Üsna palju on neidki, kes tunnevad end hoopis uimase ja väsinuna. Niipea kui pea muutub uimaseks, tuleks ruumist välja minna ja pisut värsket õhku hingata.