Jõulud ja lemmikloomade ohutus

2938

Jõulud tähendavad kogu pere, kaasaarvatud lemmikloomade jaoks palju rõõmu ja elevust. Pühadeaeg tähendab palju ringi sebimist ja loomad tahavad samuti melust osa saada. Siin tulebki juttu sellest, kuidas kindlustada lemmikute heaolu jõulude ajal. Muuhulgas on artiklis toodud ka ülevaade esemete kohta, mis võivad lemmikloomadele kahjulikud (isegi surmavad) olla.

Trall ümber jõulupuu

Lemmikloomade jaoks on kuusepuule riputatud kard üks suurimaid ohte. Just koerad kipuvad meelsasti karda sööma. Paraku lõikavad karra teravad servad kogu looma seedeelundkonna lõhki ja põhjustavad sisemisi verejookse. Allaneelatud karra kättesaamiseks võib isegi operatsiooni vaja minna. Isegi kui kard looma kõhus tombuks ei kogune, võib see väljutamisel siiski seedetrakti vigastada.

Kingitustele lisatud ilusad kinkepaelad võivad samasugust mõju avaldada. Paraku ei ole selliseid esemeid sageli ka röntgenpiltidel näha (kui nende ümber just õhku pole kogunenud). See omakorda võib viia vägagi kallite uuringute ja ravivõteteni ning osutuda lemmikloomale eluohtlikuks.

Kuuseehted

Klaasist kuusehted on tavaliselt üsna haprad ja purunevad kergesti. Eriti meelepärased on need läikivad ehted kasside jaoks, iseäranis siis, kui kuusele pandud tuled nad särama löövad. Katki läinud kuuseehted võivad sisse lõigata nii lemmikloomale kui omanikule. Koer võib väikese ja sädeleva kaunistuse üles korjata ja alla neelata. Tagajärjeks võivad aga olla katkine suu ning sisemine verejooks. Väikeste puitehete närimisel on oht pliivärvidest tingitud mürgituseks, eriti kui ehted on toodetud Hiinas. Igasugused puidust jõuluehted tuleb loomade ulatusest kõrgemale panna. Kui ehetel on riputamiseks konksud, võivad lemmikud needki alla neelata (umbes nagu kalakonksu puhul). Maha kukkunud ja vaiba külge kinni jäänud kinnituskonksud pole ohtlikud ainult lemmikloomade jaoks, vaid võivad ka inimesi vigastada.

Inimeste toit pole loomatoit

Jõulud on tõepoolest aeg tähistamiseks ning paljud inimesed  soovivad seda kõike ka oma lemmikloomadega jagada. Seejuures ei tohi oma lemmikutele kindlasti sööta sama toitu, mida on kavas ise sööma hakata. Šokolaad, alkohoolsed joogid, rosinad ja sibulad on koerte jaoks eriti ohtlikud. Lemmikloomadele võivad kahjulikud olla veel küüslauk, erinevad vürtsid ning kalkuni- ja muudest toitudest pärit väikesed luud. Küpsetades ei tohiks lemmikule kunagi tainast süüa anda. See võib looma seedetraktis kerkima hakata ja lausa surmavaks osutuda. Kohv ja kohvioad võivad lemmiklooma tervisele samuti ohtlikud olla. Ka kilekottide ja toidukilega tuleb ettevaatlikult ümber käia. Kui kile külge on toitu jäänud, proovib koer seda iseenesest mõistagi sealt kätte saada ja võib selle käigus ka kile alla neelata.

Teisi pühadeaegseid ohte

Paljudele meeldib jõulude ajal ohtralt küünlaid põletada. Kui tegu pole just sojavahast küünaldega, eraldub neist põledes vingugaasi. See pole ohtlik ainult loomadele, vaid ka inimestele. Risk on seda suurem, et talvel hoitakse uksed-aknad reeglina kinni. Mõnedele inimestele meeldib tubade lõhnastamiseks kasutada aroomiõlisid ja muid vedelaid lõhnaineid. Nendes sisalduvad kemikaalid võivad maha voolates aga kassidele ja koertele saatuslikuks saada ning seda isegi siis, kui seda satub lemmiku karvkatte peale –  end pesema asuv loom sööb kahjulikud kemikaalid ikkagi sisse.

112

Jõulupuu all

Ei tohi ära unustada, et koertel on suurepärane lõhnataju. Kui kuuse all olevate kingituste seas on söödavaid asju, leiab koer need üles ja proovib ära süüa.

Eriti kahjulikud on:

  • Šokolaad ja teised loomadele kahjulikud toiduained.
  • Patareid, kui koer juhtub neid närima, on eriliselt kahjulikud. Patareid sisaldavad söövitavaid aineid, mis tekitavad suhu haavandeid ja kahjustavad seedetrakti.
  • Mitmed jõulutaimed nagu jõulutäht, puuvõõrik, jõulukaktus ja iileks on mürgised.

Jõulupuu

Targem on jõulupuule panna kemikaalidevaba vett, aga isegi tavaline kraanivesi, puutub kokku puidust eralduva vaiguga ning bakteritega, mis kokkuvõttes võivad vee ikkagi tervisele ohtlikuks muuta. Puu tuleb alati kindlalt paika seada, nii et lemmikloomad ei ajaks seda mängutuhinas ümber ja ei saaks haiget.

Jõulude ajal tuleb lemmikloomade heaolu silmas pidades olla nii mõnegi asjaga eriti ettevaatlik. Kui midagi peaks sellele vaatamata juhtuma, tasub loomaarsti number igaks juhuks käepärast hoida. Mõistuspäraselt tegutsedes pole jõulude ajal vaja karta ei oma lemmikloomade ega iseenda heaolu pärast