Taskukohased jõulukaunistused isetegijatele

4759
Jõulupärg

Sisukord (vajuta et avada)

Pere keskel jõulukaunistuste ülesseadmine on ajast aega kestev traditsioon, mis täidab majapidamise rõõmsa jõuluootusega. Tegu peaks olema eelkõige lõbusa ettevõtmisega, mitte stressirohke katsumusega. Samas tundub, nagu pressiks jõuluaeg igal aastal üha varem peale – kauplustesse ilmuvad jõulukaubad juba ammu enne detsembrikuu algust. Ühtlasi kipuvad müügil olevad kaunistused igas poes ühte nägu olevat. Samad pärjad, küünlad, muud seaded ja nipsasjakesed. Seepärast tasub sel aastal kodu kaunistamisele pisut teise nurga alt läheneda ning jõulukaunistused ise valmistada. Allpool toodud kaunistusideed on kergesti teostatavad, kõigile taskukohased ja aitavad majapidamist pisut isikupärasemaks muuta.

 

Pärjad

Poodides sageli nii kõrge hinnaga müüdavaid jõulupärgasid on tegelikult üllatavalt kerge ka ise valmistada. Jõulupärja meisterdamine on suurepärane tegevus kogu perele.

Vajaminevate materjalide kogumine. Parim asi isetehtud kaunistuste juures on see, et kasutatavad materjalid saab igaüks just oma maitse järgi valida. Pärja valmistamiseks on tarvis leida sobiv alusmaterjal ning samuti meelepärased kaunistused. Kõige traditsioonilisem alus on muidugi värsked igihaljad oksad – need on odavad ja täidavad maja pühadele omaste lõhnadega. Niisiis tuleks pärja jaoks leida kas ühelt või mitmelt erinevalt igihaljalt puult pärinevaid oksi. Lihtsaim ning odavaim moodus on korraks tagaaeda minna ja näpistada mõned oksad olemasolevatelt igihaljastelt taimedelt – neid võib julgelt külmal ajal pisut tagasi lõigata. Kasutamiseks sobivad nii mänd, iileks, pukspuu, luuderohi, magnooliate ülemised otsad, nulg kui küpress. Kel on oma talveaed, võib kasutada ka sõnajala- või eukalüptioksi. Ühe keskmise pärja jaoks tuleb varuda umbes viis suuremat ühemeetrist oksa või igalt taimelt kümme 20-sentimeetrist oksakest – igal juhul peaks kokku tulema vähemalt kolme meetri jagu toormaterjali. Kui seda kõike oma aiast ei saa, tasub ümbruskonnale tiir peale teha. Võib-olla kasvab hoopis naabri aias mõni kena haljas männike või elupuu. Inimesed on enamasti ikka abivalmid, eriti jõulude ajal. Kui sellega aga ei vea, võib alati külastada lähimat jõulupuude müügipunkti. Üldjuhul on seal alati mingeid värskelt lõigatud oksi saada ja suurematelt puudel ära lõigatud üleliigne oksapraht antakse sageli hea meelega lausa tasuta ära. Kui alusmaterjal on olemas, tuleb oksad otsapidi vette panna ning kusagile jahedasse (näiteks garaaži alla) tõsta.

Järgmise asjana on vaja kaunistusmaterjal kokku korjata. Neid võiks olla kuni kolme erinevat sorti. Sobivad nii dekoratiivsed paelad ja lipsukesed, käbid, suled, kellukesed, jõuluehted, kunstlilled (jõulutäht) kui mis tahes muud dekoratiivsed elemendid. Kaunistusi peab olema piisavalt palju, et pärja alus täiesti ära katta.

Ühtlasi tuleb varuda üks rull rohelist (taimeseade) teipi, rull rohelist (taimeseade) traati ning kaks traadist riidepuud. Liimipüstol kulub ilmselt samuti marjaks ära, ehkki tegelikult saab hakkama ka ilma selleta.

Pärja kuju. Kui kõik materjalid on koos, tuleb esimese asjana teha valmis alusvorm, millele oksakesi ja kaunistusi kinnitama hakata. Selleks tuleb võtta kaks traadist riidepuud ning tõmmata need ringikujuliselt laiali (konksud jäävad ringi ülemise poole kohale). Ringid tuleks proovida võimalikult ühtlaseks vormida. Seejärel tuleb kaks ringi kohakuti üksteise peale asetada ning taimeseade teibiga kinnitada, et moodustuks tugev pärjatoorik. Lisaks tuleb üksteise külge kinnitatud riidepuud ühtlaselt rohelise teibiga katta.

Väiksed igihaljad oksad

Pärja alus. Nüüd tuleb värsked oksad teravate aiakääride abil väiksemaks – 20-25 sentimeetrit – lõigataja traadi abil riidepuudest tehtud toorikule kinnitada. Tööd tuleb jätkata kuniks traadist alus on täielikult kaetud. Seejuures tuleks ära katta ka ülal olevad konksud. Oksakesi võiks kombineerida ning üksteise peale asetada selliselt, et kõik erinevad taimed ja taimeosad oleksid ühtlaselt jaotunud ning nähtaval.

Kaunistuste lisamine. Kaunistuste lisamiseks tuleks pärg mõne nagi külge riputada, et see tervikuna silmade kõrgusel oleks. Seejärel võib hakata kaunistusi kas traadi või liimipüstoli abil pärjale kinnitama. Seda võib teha eelnevalt valmis mõeldud skeemi alusel või kaunistusi niisama ühtlaselt jaotades. Kui kaunistuste valikus on mõni suurem lehv või kunst-jõulutäht, võiks selle pärja ülemise otsa juurde kinnitada, et konksud vähem näha jääks. Kuuma liimi kasutades tuleb pärjal enne riputamist vähemalt tund aega kuivada lasta. Midagi muud keerulist jõulupärja meisterdamise juures pole.

 

Raagus oks küünaldega

Lauakaunistused

Keset söögilauda seatud omanäoline jõulukaunistus tekitab kõigis külalistes piduliku jõulumeeleolu.

Täidetud purgid

Jõuluteemaliste asjadega täidetud lihtsatest klaaspurkidest saab tõeliselt efektse lauakaunistuse. Olenevalt laua suurusest, tuleb kaunistuse tarvis varuda viis kuni 11 erinevas mõõdus klaaspurki.

Esmalt tuleb laua keskele üle kogu laua jooksev alus panna Selleks võib kasutada nii pikliku linna kui ka naturaalseid männioksi või muudelt igihaljastelt taimedelt pärinevaid oksi. Seejärel tuleb klaaspurgid lina või oksade peale asetada. Suurim purk jäägu keskele ning väiksemad kummalegi poole seda (kogu laua pikkuses). Ümmarguse laua puhul võib väiksemad purgid niisama suurema ümber seada.

Kui purgid on paigas, tuleb iga purk täita mõne omapärase pühadeteemalise elemendiga. Selleks võivad olla nii patareide/akuga jõulutuled, männikäbid, jõhvikad, puukoor, küünlad, punasetriibulised jõulukommid, jõuluehted, igihaljaste taimede lehed või oksad, lagritsajuured või muu käepärane. Tegu on tõeliselt ainulaadse kaunistusega, sest purgid võib täita millega tahes. Lisaks saab täitematerjali olenevalt sündmusest või tähtpäevast millegi muu vastu välja vahetada. Erinevaid värve ja tekstuure kombineeriv lauakaunistus püüab õhtusöögi ajal palju pilke.

Talvised oksad

Üks iseloomulikumad loodusnähtusi talvel on dekoratiivsed raagus puuoksad. Dekoratiivse oksaseade loomiseks tuleb lauale tulla üks raagus oks ning see jõuluehetega ära kaunistada. Kasutada võib nii ühte suuremat kui mitut väiksemat oksa, aga kogu lauakaunistus peaks pikuti üle kogu laua ulatuma. Teine variant on kuhjata oksad üksteise peale, et tekiks mõnevõrra silmatorkavam lauakaunistus.

Esimese asjana tuleb sammud õue seada ning aiast oksakääridega mõned ilusad raagus oksad lõigata. Otsida tasub mitme väiksema kõrvalharuga oksi, millel oleks vormi ja sügavust. Lõigatud oksad tuleb lehejäätmetest puhtaks teha ning otsapidi jahedasse vette torgata.

Seejärel tuleb oksad pihustatava värviga üle võõbata. Kõige klassikalisema tulemuse saab ikka hõbedase värviga, aga soovi korral võib kasutada näiteks punast, kuldset, rohelist või sinist värvi. Loodulähedasema tulemuse saamiseks võib värvi asemel kasutada hoopis pihustatavat puidulakki. Üle värvitud oksad peavad öö läbi kuivama.

Järgmise sammuna võib välja otsida liimipüstoli ja meelepärased kaunistused, et oksasid ehtima hakata. Raagus oksade puhul tasub lähtuda põhimõttest: vähem on rohkem. Piisab mõnest väikesest alusest teeküünalde jaoks, paarist kunstõiest, väikestest mängulinnukestest või sügislehtedest. (Küünalde kasutamise korral tuleb kindlasti valida elektroonilised tuled.) Kuumal liimil tuleb tunni jagu kuivada lasta.

Enne külaliste tulekut, tuleb kaunistatud oksad lihtsalt pikuti üle laia laotada. Ülejäänud lauale võib lisada veel küünlaid, pisut rohelisi oksakesi või punaseid marjakobaraid. Tulemuseks on tõeliselt efektne taimeseade.

 

Väikesed jõulupuud

Kaunistused

Majapidamisse jõulusära toomiseks ei ole vaja ülemäära uhkeid kaunistusi.

Väike jõulupuu

Kes kujutaks ette jõule ilma jõulupuuta? Viimastel aastatel on pisikesed jõulupuud üha populaarsemaks muutunud ja need sobivad suurepäraselt nii traditsioonilise jõulupuu kõrvale kui selle asendamiseks. Miniatuurse jõulupuu valmistamine on imelihtne ning selleks võib kasutada mis tahes käepäraseid materjale.

Alustuseks tuleb muretseda aluskoonus. Käsitööpoodides müüakse nii plastikust kui vahtplastist valmisatud toorikuid – kasutada võib mõlemaid. Samas võib koonuse ka ise kartongist kokku keerata ja servad kuuma liimiga kinnitada.

Seejärel tuleb alus lihtsalt ära katta. Selleks võib kasutada mida iganes: pakkepaberit, paela, nööpe, vilti, noodilehti, käbisid, helmeid, sädelust, merekarpe, rohelist karda ja nii edasi. Ühe puu peal võiks läbivalt siiski ühte elementi kasutada, nii jääb tulemus lihtne ja maitsekas. Raskemate asjade kinnitamisel on heaks abivahendiks liimipüstol, aga paberi jaoks piisab tavalisest liimipulgast. Valmistada võiks kohe mitu erinevate materjalidega kaetud puud, et lauale tekiks värvi-ja materjaliküllane mets.

Lumehelbed

Paberist lumehelbed

Õrnad ja talvised lumehelbed ei seostu tingimata ühegi konkreetse pühaga. See teeb need tänuväärselt neutraalseks. Paberist lumehelveste lõikamine ning nende ülesriputamine on sobiv tegevus just lastele. Pisut erilisema tulemuse jaoks võib lumehelbed liimi abil valge või hõbedase sädelusega katta. Kõige ilusamad lumehelbed saab veebis leiduvaid õpetusi järgides.

Lisaks paberile saab lumehelveste valmistamiseks kasutada jäätisepulkasid. Selleks on vaja jäätisepulkasid, valget värvi, sädelust ja liimipüstolit.

Kõigepealt tuleb pulgad valgeks värvida ning sädelusega katta – seda tuleb teha siis, kui värv on veel märg, et sädelus kindlasti pulkade külge jääks. Seejärel tuleb jäätisepulgad ööseks kuivama jätta. Kui värv on koos sädelusega ära kuivanud, tuleb pulgad lumehelbe kujuliselt üksteise külge liimida. Enne ülesriputamist peab liimil korralikult kuivada laskma. Üks suurem lumehelbeke sobib imehästi näiteks jõulukuuse tippu.

Ehkki inimestele meeldib jõulude ajal palju poodlemas käia, teame me sisimas, et jõulud ei seisne sugugi raha kulutamises. Selle asemel, et tuua poest samad kaunistused, mis sõpradel ja naabritel, võiks varuda pisut aega ning meisterdada koos perega ise mõned jõuludekoratsioonid. Sedasorti erilisi kaunistusi on lausa lust igal aastal uuesti laudadele panna ja üles riputada.