Soolataignast jõuluehted

6970
Soolataignast jõuluehted

Sisukord (vajuta et avada)

Soolataignast valmistatud jõuluehteid on odav ja lõbus valmistada. Need sobivad suurepäraselt koos igas vanuses lastega tegemiseks. Kui taignast kaunistuste valmistamine ükskord selgeks saab, võib lisaks jõuluehetele teha ka sõbrapäeva või halloweeni teemalisi kaunistusi.

 

Koostisained ja töövahendid

Enamasti on suurem osa vajaminevatest koostisainetest ning töövahenditest inimestel kodus juba olemas. Varuda tuleb:

  • soola
  • jahu
  • õngenööri või muud peenikest niiti/nööri kaunistuste riputamiseks
  • hambaorke, võinugasid, küüslaugupressi ja küpsise- või piparkoogivorme (tuleb vaid pisut kujutlusvõimet kasutada ning otsida välja veel teisigi huvitavaid töövahendeid)

Taigna valmistamiseks tuleb kokku segada:

  • üks tassitäis soola
  • kaks tassi jahu
  • üks tassitäis vett

Kõigepealt tuleb omavahel kokku segada sool ja jahu ning valada seejärel kuivainete hulka aeglaselt vesi. Kõik tuleb ühtlaseks segada ning taignat veel kätega sõtkuda, kuniks see pehmeks ja vormitavaks muutub. Taigen tuleb kummutada kuivale, jahuga kaetud aluspinnale ning õhukeselt laiali rullida. Kasutada võib spetsiaalselt taignarulli, aga selle puudumisel võib taigna lihtsalt küpsetuspaberiga katta ja rullida suvalise käepärase pudeli või purgiga.

 

Kaunistuste tegemine

Soolataignast tähekesed

Kaunistuste väljalõikamiseks peab taigen olema umbes sentimeetri paksuseks või õhemaks rullitud. (Paksemast taignast saab raskemad kaunistused, aga need võivad jõulupuu oksad liiga alla tõmmata.) Kaunistuste lõikamiseks on hea kasutada piparkoogivorme. Samas võib luua ka omaenda erilise kujunduse ning selle võinoa abil välja lõigata. Kasutamata jäänud taigen tuleb jälle kokku suruda ja laiali rullida, kuniks kogu taigen on kaunistusteks tehtud. Seejärel tuleb taignast ehted küpsetusplaadile tõsta.

Nüüd on aeg lisadetailidega tegeleda. Jõuluvana kujutavatele kaunistustele tuleks teha silmad ja habe, samuti varuda sobivat materjali väikese mütsi jaoks. Jõulupuude peale tuleb aga teha väikesed ümmargused ehted ning vanikud. Kaunistused võib kas hambaorgi abil taigna sisse joonistada või vormida taignast väikesed detailid ja need vee abil ülejäänud kaunistuse külge kinnitada. Näiteks küüslaugupress on hea abivahend taignast ‘juuste’ valmistamiseks.

NB! Kui kaunistused on valmis ja viimistletud, tuleb neile enne ahju torkamist kindlasti ülemisse otsa augud teha. Muidu ei saa neid pärast üles riputada. Selleks võib kasutada näiteks hambaorki, küpsetusvarrast või puuoksa.

Taignast jõuluehted tuleb umbes kaheks tunniks (olenevalt paksusest) 165 kraadisesse ahju panna. Kes eelistab heledamaid kaunistusi, võib küpsetada pisut kauem ja madalamal temperatuuril. Jõuluehted võib plaadilt ära võtta alles siis, kui need näevad täiesti kuivanud välja. Kuivad ning jahtunud ehted võib veel omakorda akrüülvärvidega üle võõbata. Värvitud ehetel tuleb paar päeva kuivada lasta ning seejärel akrüüllakiga üle pihustada. Viimaseks sammuks on ehetele õngenöörist või muust materjalist riputusaasade kinnitamine. Seejärel võib need juba kuusele riputada või kingipakki panna.