Sisukord (vajuta et avada)
Karmid talveilmad toovad hoolsatele koeraomanikele kaasa mitmeid muresid. Krõbe külm, jäsemeid tuimestav rõskus, lõikavad tuuled ja tänavatele puistatud sool võivad armsale lemmikule mitmesuguseid vaevusi tekitada. Selles, et neljajalgne sõber pikkade talvekuude vältel ikka täie tervise juure oleks, tasub järgida mõningaid näpunäiteid.
Tuulekülma tõttu on tajutav temperatuur madalam, kui termomeeter näitab. Koeri ei tohiks pikaks ajaks õue pakase kätte jätta. Väga madalate temperatuuride juures võib juba pool tundi õues olemist koerale kahju teha. Soovitatav on koera kehatemperatuuri pidevalt jälgida ning koera miinuskraadidega mitte kauemaks kui korraga kümneks minutiks õue lasta.
Igal juhul peab koeral alati olema soe ja kuiv varjualune, kuhu minna. Koera ei tohiks lasta tõmbetuule käes lamada. Sooja magamisaseme jaoks peaks koera voodikoha, padja või alusteki seadma plaaditud või puidust põranda peale.
Väga oluline on oma neljajalgset sõpra regulaarselt harjata ning tema karva eest hoolitseda. Hästi hooldatud karvastik hoiab paremini sooja. Lühikarvalistel või karmi ja pulstunud karvaga koertel hakkab kergemini külm. Koerakese soojas hoidmiseks võiks talle muretseda teki, või koertele mõeldud jaki või kampsuni.
Pikakarvalistel koertel tuleks käpapadjandite ja varvaste vahel kasvavaid karvu kärpida. Sel moel on hiljem kergem koera käppadelt jääd ning lund eemaldada. Karvu tuleb lõigata ettevaatlikult, et koerale kogemata mitte haiget teha.
Kui tegu on näiteks karjakoera, pimedate juhtkoera või mõne muu niinimetatud töötava koeraga, kes seetõttu palju aega õues veedab, tuleks koerale keskmisest rohkem ning rammusamat toitu anda. Talvel vajavad koerad kehatemperatuuri reguleerimiseks lisaenergiat. Lisatoidust saab koer piisavalt toitaineid, et kõige külmemad ajad üle elada.
Kui koer saab halva ilmaga õues olles märjaks, tuleks tema kasukas rätiku või fööniga ära kuivatada. Sama kehtib koera padjandite kohta – vastasel juhul võivad need kuivama ja lõhenema hakata. Kui koera käpapadjandid tõepoolest kuivaks muutuvad, võib neid vaseliiniga määrida.
Ettevaatust jäätunud ojade, jõgede, järvede või muude veekogude ääres jalutamise või mängimisega. Kui koer jääkülma vette hüppab või kukub, langeb ta kehatemperatuur väga kiiresti. Nii nagu inimestele, võib ka koertele alajahtumine saatuslikuks saada.
Koera ei tohi talvel kunagi üksinda autosse (või muusse sõidukisse) jätta. Kui mootor on välja lülitatud, võib koer alajahtumise tõttu ära surra. Kui mootor aga käima jäetakse, võib koer vingumürgituse saada.
Talvise heaolu jaoks
Pärast talviseid jalutuskäike, tuleb koera käpad alati puhtaks pesta, et neile ei jääks soola jääke.
Autodest lekkival antifriisil on koerte jaoks hea maitse ja lõhn. Samas on see aga äärmiselt mürgine ning selle allaneelamine võib lemmikule saatuslikuks saada.
Koera kõrvad, jalad ja saba on väga vastuvõtlikud külmakahjustustele. Kui vähegi võimalik, tuleks koeral lasta võimalikult vähe õues olla.
Koertel võib talvel vedelikupuudus tekkida. Koeral peaks alati olema ligipääs värskele veele. Lumi pole kindlasti piisav alternatiiv.
Nii inimesi kui koeri kimbutavad erinevad terviseprobleemid suurema tõenäosusega just talvel. Kui koer tundub loid, letargiline või kui tal esinevad haigussümptomid nagu köha, tuleb neljajalgne sõber võimalikult kiiresti loomaarsti juurde viia.
Puupliidid, kaminad ja radiaatorid võivad lemmikutele tõsiseid põletusi tekitada. Seepärast on oluline koer kütteallikatest eemal hoida.
Enne kui koerale käsimüügist saadavaid ravimeid anda, tuleb kindlasti konsulteerida loomaarstiga. Sarnaselt inimestele ei tohi ka koertele teatud rohtusid anda, kui esineb muid terviseprobleeme ja/või allergiaid.
Pühadeaegne ohutus
Jõulutaimed nagu iileksid ja jõulutähed on lemmikloomadele mürgised. Need taimed tuleb koera ulatusväljast kaugemale tõsta.
Pühade ajal ei tasu perre uut koera või kutsikat võtta. Uues peres vajab koer alguses palju tähelepanu. Jõulupühade ajal ei ole aga pea kellelgi piisavalt mahti koera või kutsikaga tegeleda, et ta ennast koduselt ja turvaliselt hakkaks tundma. Kutsikad pole mänguasjad! Lemmiku võtmine on pikaajaline kohustus. Soovi korral võib jõuludeks kinkida lubatähe või väikese kingi, mis sümboliseeriks tulevikus võetavat koera (näiteks kaelarihm või toidukauss).
Jõulupuu madalamatele oksadele ei tohiks jõulutulesid panna. Need võivad väga kuumaks minna ja lemmikut kõrvetada.
Kutsikad võivad hakata juhtmeid närima. Seepärast tuleks juhtmed paigutada selliselt, et kutsikas või koer neile kergesti ligi ei pääseks. Vastasel juhul võib loom juhtmeid närides lausa surmava elektrišoki saada.
Koerale jõuludeks mänguasju või maiuseid ostes tuleb need alati põhjalikult üle kontrollida. Toornahast närimismaiuste ja väikeste plastikpallide või mänguasjadega kaasneb lämbumisoht.
Kindlasti ei tohiks kasutada klaasist jõulukaunistusi. Katki minnes võivad need vigastada nii koera suud kui käppasid.
Koera ei tohiks lasta üksi jõulupuu juures olla. Nii kunstpuudel kui päris jõulupuudel on teravad okkad, mida koerad võivad närima hakata. Paraku ei suuda koerad neid aga seedida ning need võivad hakata erinevaid terviseprobleeme tekitama.
Kui koer sööb karda, võib see takistada koera soolestiku tööd ja põhjustada ummistusi. Koeraomanikud peaksid karra kasutamisest üldse loobuma.
Jõulupuule ei tohi riputada söödavaid kaunistusi. Koerad võivad maiuste kättesaamiseks kogu jõulupuu ümber ajada.
Kommid ja muud maiustused tuleb koera haardeulatusest kaugemal hoida. Šokolaad, alkohol ning vahukommid on koertele mürgised.
Pühade ajal on soovitatav koeraga võimalikult palju varasemat rutiini järgida. See aitab vältida üleliigset stressi. Stressis koertel esineb sageli käitumisprobleeme.
Ülaltoodud näpunäited aitavad koeraomanikel pika talve jooksul oma lemmiku heaolu eest paremini hoolt kanda. Õigete ettevaatusabinõude tarvitamisel pole mingit põhjust, miks ei võiks koeraga talvel lumes möllata ja üheskoos jõule tähistada.