Aromaatsed lõhnasegud

2987
Lõhnasegu

 

Lõhnasegude abil saab majapidamisse tuua nii vaevumärgatavaid õrnu aroome, meelierutavaid lõhnaelamusi kui rikkalikke lillebukette. Seejuures on igaühel võimalus lõhnasegu peitev kotike, karbike või muu anum oma tahtmise järgi lahti teha ning jälle kinni panna. Nüüdsel ajal koosnevad lõhnasegud kõiksugu erinevatest taimedest, vürtsidest, õlidest ja lõhnafiksaatoritest (mis ei lase lõhnal liiga kiiresti haihtuda). Silmailu pakkuvaid ning parfüümidega võrreldavaid lõhnasegusid leiab igast hinnaklassist, alates odavatest lõhnasegukotikestest kuni kaunilt pakendatud ja tuntud firmamärkide all müüdavate eksklusiivsete toodeteni. Lõhnasegud sobivad igasse majapidamisse ning loovad meeldivalt aromaatse õhustiku.

Lõhnasegude loomine saab alguse loodusest ja lillepeenardest. Lilleõied on juba aastatuhandeid olnud aluseks erinevatele parfüümidele ning lõhnadele. Praegugi soovivad inimesed rooside magusat lõhna kuidagi säilitada, et seda ka pärast viimaste õite närbumist nautida. See aroom peidab endast mälestust tollest suvehommikust, mil lõhnavad õied vaasi toodi. Õrn lavendlinoot võib meenutada vanaema kummutis pesusahtlisse peidetud pitsilise äärega lõhnakotikest. Sügisesed ja talvised vürtsid toovad aga silme ette õunakoogid ja glögi ning panevad suu vett jooksma. Lõhnasegude puhul mängivadki olulist rolli erinevad lõhnaseosed – mälestused õnnelikest hetkedest, saadetud naeratustest või armastusest.

Lõhnasegu ostmine võib kaunis riskantne olla. Mõneti tuleb seda ju osta nagu põrsast kotis – enne ei saa asjast täit ettekujutust, kui pakk on lahti tehtud. Võib juhtuda, et see ei lõhna üldse või on vaevutajutava aroomiga. Samas võib tegu olla nii tugeva lõhnaga, et see paneb lausa silmad vett jooksma. Hästi tehtud lõhnasegu peab pikalt vastu ning mitmete kallimate segude puhul on pakis kaasas isegi aroomi värskendamiseks mõeldud õli.
Odavates lõhnasegudes kipub puutükke ja muud ballasti pahatihti rohkemgi olema kui midagi muud. Aroomiõlidega immutatud värvitud puutükid ei paku päris sama vaheldusrikkust ega silmailu, kui hoolega valitud segu lilleõitest, vürtsidest ja maitsetaimedest.

Lilled

Kuivatatud roosid

Kindlaim viis just endale meelepärase lõhna ja välimusega lõhnasegu saada on see ise valmis teha. Lõhnasegude peamiseks koostisosaks on kõiksugu kuivatatud taimne materjal, peamiselt aga kuivatatud lilleõied ning kroonlehed. Kuivatatud lillede saamiseks võib neid nii kaubandusvõrgust osta kui ise kasvuhooaja jooksul noppida ja kuivatada. Tõsisema huvi korral tasuks ka kohalikus lillepoes rääkimas käia ning küsida, kas äraviskamisele kuuluvad lõikelilled saaks ehk soodushinnaga ära osta. Kes teab… võib-olla meeldib see mõte neile rohkem kui lillede niisama prügi hulka arvamine. Ära tuleks kuivatada nii õied kui lehed, sest ehkki viimased ei pruugi olla nii lõhnavad ja aromaatsed kui lilleõied, mõjuvad nad tänu erinevale värvile ning tekstuurile siiski rikastavalt.

 

Vürtsid ja maitsetaimed

Kuivades kipub õite magus aroom sageli ära kaduma. Maitsetaimed ning vürtsid sisaldavad enamasti aga ohtralt õlisid, mis taimed isegi pärast kuivamist veel pikalt tugevalt aromaatsed hoiavad. Kui peamiselt roosidest koosnevale segule kuivatatud lõhnava pelargooni lehti lisada, jääbki lõhnasegu roosihõnguliseks. Vürtsid (lõhnavate taimede juured, marjad, seemned, viljad) lisavad lõhnasegule hoopis teise mõõtme. Tervena näevad nad kausis väga efektsed välja ja ka nende aroom säilib sel moel märksa kauem kui jahvatatud kujul. Tervel kujul võib neid leida nii erinevatest toidupoodidest kui toidukaupade müügiga tegelevatest veebipoodidest.

Fiksaator

Võhumõõgajuur

Fiksaator – lõhnasegude kohustuslik element – on oluline eelkõige haistmismeele, mitte nägemismeele jaoks. Seda on vaja lõhna stabiliseerimiseks või nii-öelda fikseerimiseks. Fiksaator ei lase lõhnasegul aromaatsust kaotada. Levinuim fiksaator lõhnasegude valmistamiseks on kahtlemata võhumõõgajuur. Seda kannikest meenutava lõhnaga juurt saab aed-võhumõõgalt (Iris germanica), kahkjalt iiriselt (Iris pallida) või Firenze iiriselt (Iris florentina). Selle saab kerge vaevaga nii koduaiast välja kaevata kui internetist tellida. Jahvatatud varianti on targem vältida, kuna see kipub lõhnasegu justkui tolmuseks muutma. Lõhnafiksaatoritena võib kasutada veel: ambrat ehk kašelottide seedekulglas moodustuvat vahajas-õlist ainet (leiab sageli kasutust kallites parfüümides), hariliku kalmuse risoomi, viirukit (kummivaik), mürri (samuti kummivaik), kollast lõhnasamblikku, mida kasvab ka Eestis ning samuti sandlipuu laaste. Ülaltoodud nimekiri sisaldab mitmeid alternatiive võhumõõgajuurele, aga paraku on mitmed neist kaunis kallid.

Eeterlik õli

Aromaatsete lillede, vürtside ning maitsetaimede saladus peitub neis sisalduvates eeterlikes õlides. Soovitud lõhnu aitavadki luua just eeterlikud õlid. Kuna need on väga tugevad, piisab taimesegude lõhnastamiseks vaid väikesest kogusest. Enamasti võib leida nii naturaalseid kui sünteetilisi õlisid. Mõned loodusliku päritoluga õlid on aga kaugelt liiga kallid, et neid omatehtud lõhnasegudes kasutada. Nii näiteks peetakse naturaalset roosiõli üheks paremini lõhnavaks õliks maailmas, aga kuna selle valmistamiseks kulub tohutul hulgal õielehti, on ka selle hind vastav. Lõpuks on igaühe enda valik, kas kasutada naturaalseid või sünteetilisi õlisid või hoopis nende segu.

Lõhnasegude valmistamiseks on kaks moodust: kuivmeetod ja niisutav meetod. Niisutatud lõhnasegudel on küll pikk ajalugu, aga kuivmeetodi kasutamine on märksa kergem ja lollikindlam.

Kuivmeetodil valmistatud lõhnaseguKuivatatud lõhnasegu

 

Lõhnasegu valmistamiseks tuleb varuda mõned töövahendid: köögikaal, uhmer ja uhmrinui (või midagi muud, millega taimi ning vürtse purustada), puulusikad, klaasist või savist kauss, kulp ja pipett.

Iga liitri kuivatatud lillede, lehtede ja maitsetaimede kohta tuleb segule lisada kolm supilusikat väikesteks tükkideks lõigatud võhumõõgajuurt. (Parem on ongi see tükeldatud kujul muretseda või siis uhmris purustada) Iga kolme supilusika võhumõõgajuure kohta tuleb arvestada üks teelusikas eeterlikku õli. Esmakordne lõhnasegu valmistamine hõlmab palju katsetamist ja nuusutamist, aga lõpuks on tulemuseks enda haistmismeele järgi timmitud segu lilledest, vürtsidest, maitsetaimedest, õlidest ja fiksaatorist.

Lõhnafiksaatoriga tuleb tegeleda paar päeva enne lõhnasegu valmistamist. Ettevalmistustööks sobib hästi kaanega suletav väike klaaspurk. Võhumõõgajuur tuleb purki panna ja selle peale eeterlik õli (või segu mitmest) valada. Seejärel tuleb purki korralikult raputada ning jätta see mõneks ajaks seisma. Tegelikult oleks hea purgikest iga päev korra-paar raputada. Lõhnafiksaatori eeltöötlemine aitab taimede segu hiljem õlivabana hoida.

Lõhnasegu valmistamiseks tuleb kõik õied, vürtsid ja muud taimed suurde kaussi valada ning puulusika või käte abil õrnalt läbi segada. Kuivatatud lilleõied ja maitsetaimed on haprad ning murduvad kergesti, nii et ettevaatust! Läbisegatud taimedele võib nüüd lisada fiksaatori ja kõik uuesti läbi segada. Seejärel tuleb kausi sisu pruuni paberkoti sisse valada, kott pealt sulgeda ning lasta lillede-taimede-õlide-fiksaatori lõhnadel kaks nädalat nii-öelda tõmmata ja ühte sulanduda. Kotti võib aeg-ajalt õrnalt raputada. Kui kaks nädalat on möödas ja lõhnasegu on saavutanud teatud küpsusastme, võib selle dekoratiivse kausi sisse valada, lisada veel silmailuks paar kaunist kuivatatud lilleõit ning südasuvised aroomid ongi nautimiseks valmis, olgu akna taga siis vihmane sügisilm või hoopis paukuv pakane.