Jõulukinkide pakkimine kiirelt ja läbimõeldult

4175
pakitud kingitus

Kui jõulukingid juba aegsasti ära pakkida, on tegu üsna üsna mõnusa tööga. Kui see aga viimasele minutile jätta, on tegu heidutava ja stressirohke ettevõtmisega, millega kaasneb omajagu kaost –  salvrätid, kinkekotid, karbid, pakkepaelad, nimesildid, käärid ja kleeplint on igal pool laiali. Targem on pakkimist mitte paarile viimasele päevale jätta, vaid siinsed õpetussõnad ette võtta ja tööga juba praegu algust teha.

Kinkepaber

Jõuluvanade ja lumememmedega kinkepaberit võiks vältida. Selle asemel tasub valida pigem tavaline, punane või roheline, ruudulise mustriga, kuldselt või hõbedaselt läikiv paber. Tavalisemaid kinkepabereid saab erilisteks puhkudeks erineval moel ära kaunistada. Jõuludest üle jäävat paberit saab kasutada näiteks aastapäevade, sünnipäevade, sõbrapäeva või muude tähtpäevade puhul tehtavate kinkide pakkimiseks.

Õhuke paber

Erinevate õhukeste paberite nagu salvrättide, krepp-paber ja siidpaber kasutamine annab kingitustele pidulikuma ilme. Erinevat värvi paberitega võib näiteks katta kinkekarbi põhja, kasutada neid õrnemate kingituste polsterdamiseks või lihtsalt kinkekottide sisse lisamiseks. Siidi- ja krepp-paberit võib kasutada ka kinkepaberi asemel ja pakid pühadeteemaliste kleepsudega kinnitada. Erisuguste värvide ja mustritega pabereid võib lausa suuremas koguses valmis osta,  nii et vajaduse korral oleks võtta tavalist valget, sädelevat või mis tahes muud värvi paberit.

Kinkekotid

Kinkekotte võiks muretseda nii metallikläikega kui ka tavalisemaid, nii sinistes, punastes, rohelistes, kuldsetes kui hõbedastes toonides. Värvilised kinkekotid näevad kuuse all efektsed välja ning kui mõni ka üle jääb, võib neid kasutada mis tahes muu tähtpäeva puhul. Väiksemate ja õrnemat sorti kinkide jaoks sobivad hästi tsellofaanist kotid. Neidki on saadaval erinevates värvides ja pakkimisel võib need kinnitada kinkepaela, kleepsude, raffiakiududest paela või nöörijupiga. Erineva suurusega kingituste jaoks saab valida sobiva suurusega koti. Ühtlasi saab neid osta hulgi.

Nimesildid

Kingitusele lisatud nimesildid lisavad pakendile elegantsi. Samas võivad nad ka üsna kergesti küljest ära tulla ja kaduma minna. Seetõttu tasuks osta isekleepuvad sildid ja kinnitada need paki ülaserva või kinkepaela otsade külge. Väikeste sildikeste asemel võib kasutada kaarte, mida on soovi korral kerge kingipakile kinnitada.

Kingipakkide isikupärasemaks muutmiseks võib nimesildid ise valmistada. Kasutada võib nii kartongi, värvilist paberit kui eelmise aasta jõulukaarte. Erineva kujundusega nimesilte võib leida ka mitmesugustelt veebilehtedelt.

Kaunistamine

Jõulupakkide kaunistamiseks võib kasutada kunstlilli, puuvõõrikut, väikeseid kingipakikesi, (pakke)paela ja lehve. Väike isikupära on alati teretulnud. Kui kingisaaja on näiteks suur loodusesõber, võiks paki peale väikese mängulooma või -linnu kinnitada. Kui tegu on golfihuvilisega, võiks paki juurde kinnitada pakendamata golfipalle. Kingituste personaalsemaks tegemiseks on tohutult võimalusi. Erinevaid kaunistusi on saadaval pea igas käsitööpoes.

Pakkepaelad

Praegu on poodides saadaval igasugu ilusaid paelasid. Paraku võivad need kohati üsna kallid olla. Kinkepaelade soodusmüüke tasub jälgida terve aasta jooksul ja kallimaid paelu vaid väiksemate kinkide juures kasutada. Riidetaolised, aga traati sisaldavad paelad on tavaliselt odavamad ning neid saab kingituste kaunistamiseks mitmeti ära kasutada. Kuna need paelad on sageli sädelevad, võib nendest valmistada südameid, tähekesi, puid ja siluette. Samas võib sellega kingikoti kinni siduda –  vaja on lihtsalt tangide abil õige suurusega tükk lõigata. Paela otstesse saab kenad krussid, kui otsad ümber pastaka või pliiatsi keerata.

Paela asemel võib kasutada ka mitmest traadijupist kokku keeratud traatpaela. Mulje jääb pidulikum, kui kokku punuda erinevad värvid. Kompositsiooni juurde võib lisada veel näiteks männikäbi, puuvõõriku (või muu) oksakese või kunst-jõulutähe õiekese. Traatpaela saab korduvkasutada ja seda olenemata aastaajast.

Ääristamistöödeks mõeldud paelu saab osta kangapoodidest. Need pole kuigi kallid ja muudavad kingipakid pilkupüüdvamateks. Kangapoodidest võib leida veel punutud paelasid, satiinist ja siksakilisi paelasid ning dekoratiivseid nööpe, millega kingipakkele vahvaid kujundusi luua.

Pakendamisnurgake

Kodus tuleb leida üks nurgake, kuhu kõik pakkimisvahendid korralikult ära panna, nii et neid on vajaduse korral kerge üles leida. Jõulukingituste pakkimiseks läheb vaja:

  • erinevat sorti tavalisi ja värvilisi kleeplinte
  • kääre – nii tavalisi kui selliseid, mis jätavad dekoratiivse ääre
  • augurauda nimesiltide kinnitamiseks
  • kuldse ja hõbedasi sädelusega pliiatseid, markereid ja kriite
  • kinkekotte – tavalisi, tsellofaanist, metallikläikega ning kõikvõimalikes suurustes ja värvides
  • nimesilte – sobivad nii poest ostetud kui omatehtud
  • laiemaid, äärestamiseks sobivaid ribasid ja pealasid (näiteks satiinist), sakilist paela ja dekoratiivseid nööpe, pühadeteemalisi kleepse
  • õhukest dekoratiivset paberit (siidi-, krepp-paber, salvrätid)
  • erinevat sorti paelasid
  • punutud paelasid ja raffiakiust paela
  • lauda, kuhu kõik asjad ära mahuksid

Toodud näpunäidete abil saab luua endale kingipakkimise nurgakese. Kleeplintide, nimesiltide, paelade, kääride, kleepsude ja muude tarvikute hoidmiseks võiks pakkimislauale ka mõned plastikkausid muretseda. Nii on kõik kohe käepärast ja pakkimine kulgeb sujuvamalt.