Remonditööde teostamine – mida teha ja mida vältida

1786

Igaüks kellele kodus tehtavad remonditööd võõrad pole, teab et iga ettevõetav töö nõuab kavandamist. Realistlikud ootused aitavad ettevõtmisel õnnestuda ja ei lase pettumusel võimust võtta.Vajalike korralduste ja plaanide tegemine ongi ise tehtavate projektide juures esimeseks takistuseks. Järgnevalt mõned näpunäited, mida alustuseks järgida tuleks.

Mida teha

Koostada tuleb realistlik eelarve. Paratamatult kerkivad esile ootamatud kulud ja probleemid. Niisiis tuleks eeldatavatele kulutustele veel 20-30% otsa arvestada.
Projekti jaoks tuleb teha ajakava. Ise tehtavate remonditööde juures on üks suuremaid möödapanemisi just ajakulu hindamine. Sageli võtab töö palju rohkem aega kui planeeritud ning seega tuleb oma ajalist ressurssi võimalikult realistlikult hinnata.
Planeeritava ülesande osas tuleb oma teadmisi täiendada. Mitmed asutused pakuvad ehitus- ja kujundamisteemalisi koolitusi. Tasub ka kogenumate inimeste käest nõu küsida ning raamatukogus või internetis uurimistööga tegeleda.
Vajaduse korral tuleb pöörduda asjatundja poole. Kui vannitoa ümberehitamisel veetoru kogemata katki läheb ja endal vajalikud teadmised puuduvad, siis on targem ikka torulukksepp kutsuda.
Järgida tuleb ehituseeskirju. Vajaduse korral tuleb vajalikud load taotleda.
Tehtud vigadest tuleb õppida.
Kaastöötajaid ja abistajaid tuleb hinnata ning austada. Et meeskonnatöö hästi sujuks, tuleb oma kaastöötajate meeleolu hea hoida. Neile tuleb jätta piisavalt tegutsemisruumi ja -vabadust ning aeg-ajalt peaks neile meelde tuletama, et nad teevad head tööd.

Mida vältida

Pole tarvis püüda igat väikest asja kontrollida. Palgatööliste puhul tuleb nende tegemistel küll silma peal hoida ja oma ootusi neile selgitada, aga üldjuhul on targem lasta neil rahus oma tööd teha.
Ei tohi karta abi paluda. Küllap leidub kõigil mõni tuttav, kes on sarnase töö juba ette võtnud ning samade probleemidega maadelnud. Üsna tõenäoliselt on kogenumad sõbrad nõus oma kogemusi jagama ning abikättki ulatama.
Ei tohi korraga liiga palju ette võtta. Tuleb tunnetada oma füüsiliste võimete ja oskuste piire. Pikemas perspektiivis läheb valesti tehtud töö kordategemine või pooleli jäänud töö lõpetamine kallimaks maksma. Eriti kui selle tarbeks tuleb eraldi töötegija palgata.
Ei tohi hooletult tegutseda. Asju tuleb teha õigel viisil ja õiges järjekorras. Tulemus peab kauem vastu, kui töö on tehtud korralikult ja mitte ülejala.
Teiste arvamustest ei tohi end liigselt mõjutada lasta. Teiste nõuandeid kuulates tuleb eelkõige usaldada oma sisetunnet ja kasutada kainet mõistust.
Tuleks vältida ebarealistlikke ootusi. Kui põrandaplaatide paigaldamine on alles esmakordne kogemus, siis ei maksagi oodata, et vuugid jääksid täiesti sirged. Kogemuste läbi õpitakse ning aegamööda paranevad ka oskused.
Ei maksa masendusse sattuda. Esmakordsel proovimisel tuleb arvestada sellega, et nii-öelda õppimisperioodi läbimiseks kulub pisut aega ning tuleb omandada natuke kogemusi. Asjad lähevad sujuvamalt, kui pea selge hoida.

Nii iseseisvalt töötades kui palgatöölisi juhendades on vaja omada selget ettekujutust töö iseloomust ning vastavalt seada kohased ootused nii enda kui teiste suhtes. Esimeseks sammuks on enese harimine. Lisaks tuleb olla kannatlik ja kasutada kainet mõistust. Loetletud juhiseid järgides ei ole ettevõetavate remondi- ja muude töödega toimetulek sugugi ületamatu probleem.