Esik asub kohe maja sissepääsu juures ja on mõeldud selleks, et tuppasisenejad vihma, lund või muda ülejäänud majapidamisse laiali ei tassiks. Nüüd kus kool on jälle täie hooga pihta hakanud, vaatavad esikust plätude ja sandaalide asemel vastu hoopis putsad, ranitsad ning terve hulk muid asju, mis lastest pärast koolipäeva lõppu sinna jääb. Kui esik õigesti sisustada ja kenasti korras hoida, aitab see ka ülejäänud majapidamise märksa puhtamana hoida.
Nagid
Olgu need siis ukse taha kinnitatud või üle terve seina laiali – nagid kuuluvad iga esiku kohustuslike elementide hulka. Nagid tuleb alati võimalikult tugevalt kinnitada, et nii mütsid, mantlid, sallid, koerihmad kui muud esemeid (näiteks riidest poekotid) kindlalt üleval püsiksid.
Olenevalt nagide funktsioonist võib need kinnitada erinevatele kõrgustele. Nii näiteks tuleks täiskasvanute riiete jaoks mõeldud nagid panna kõrgemale kui lastele ettenähtud nagid. Samuti tasub jälgida, et need paikneksid üksteisest parajal kaugusel. Vastasel juhul võivad suuremad mantlid ja muud riided kõrvalasuvad nagid lihtsalt ära varjata.
Istumisvõimalus
Ühes õiges esikus peab saama jalanõude äravõtmiseks kuhugi istuda. Seejuures on soovitatav otsustada panipaigana toimiva pingi kasuks. Sobiva pingi võib soetada mööbli- või aianduspoest, aga samas võib selle toekatest palkidest ja tugevatest seinakinnitustest ka ise valmis meisterdada. Isetehtud pingi puhul tuleb jälgida, et see oleks kõikide külgede pealt ning samuti keskelt piisavalt toestatud (kasutatagu selleks siis kinnitusklambreid või suuri telliseid).
Pingid võivad olla nii suured kui väikesed ning paikneda näiteks esikunurgas või ümbertehtud seinakapis. Pinkide kaunistamiseks võib sinna lisada vastupidava kattega istumisaluseid või värvilisi dekoratiivpatju.
Korvid, panged ja muud anumad
Selleks, et esikut võimalikult puhtana hoida, võiks välisjalanõud panna punutud korvide, ämbrite, plastikmahutite või muude anumate sisse. Selline hoiustamisviis võtab vähem ruumi kui eraldi riiul või jalanõude põrandale ritta ladumine. Kingakorve ja muid ainumaid saab omakorda tõsta nii istepingi alla, kapi või riiuli peale või muudesse vabadesse nurkadesse.
Lisaruum
Kui ruumi jagub, võiks esikusse kappide ja riiulite abil veelgi lisapindasid luua. Pingi või nagide kohale kinnitatud kappides/riiulites saab kõiksugu erinevaid asju hoida. Nii näiteks võiks igal pereliikmel oma üleriiete jaoks eraldi riiul või kapike olla. Teisalt võib sel moel juurde tekitatud hoiustamispindu kasutada hoopis sporditarvete, lemmikloomade tarvikute, vihmavarjude ja-keepide, talveriiete või mis tahes muude väliseks kasutamiseks mõeldud esemete ühes kohas hoidmiseks.
Põrandakate
Esiku põrand peaks kindlasti olema kergestipuhastatavast ja vastupidavast materjalist. Kõige parem oleks valida keraamilised plaadid või linoleum – neid on hõlpsam puhtana hoida. Vaipkate oleks targem välja vahetada. Kui tegu on niiskustundliku ning kergesti määrduva põrandaga, võib esikusse mõned kaitsvad põrandamatid panna.