Kuidas puidu pealt veeplekke eemaldada

4762
Vaja läheb:
  • riidest lappi või paberrätikuid
  • fööni
  • triikrauda
  • majoneesi
  • puhast käterätikut
  • söögisoodat
  • tavalist valget hambapastat
  • terasvilla
  • vesinikperoksiidi

Puitpõrandatele ja laudadele jäänud veejälgede eemaldamiseks on mitmeid isetegijatele sobivad võimalusi. Poodides on saadaval ka erinevaid tööstuslikke tooteid, aga paraku kipuvad need üsna kallid olema. Mõned spetsiaalsed puhastusvahendid eemaldavad küll veeplekid, aga jätavad seejuures puidule ise uue jälje, Selle asemel, et poest kallivõitu puhastusvahend soetada, võib puitpindade puhastamiseks kodustest vahenditest ise sobivad keemilised lahused kokku segada. Juhendis on välja toodud nii vajaminevate töövahendite nimekiri kui töökäik.

Kuiv kuumutamine

See meetod sobib kõige paremini äsja tekkinud veeplekkide eemaldamiseks. Esmalt tuleb seisev vesi paberi või lapiga ära kuivatada ning seejärel tuleb kogu veega kokkupuutunud ala täisvõimsusel töötava fööniga ära kuivatada. Fööni tuleb puidust umbes 15 sentimeetri kaugusel hoida ja edasi-tagasi liigutada.

Alternatiivse võimalusena võib kasutada triikrauda (mitte aurutamise seadistusel). Sellisel juhul tuleb veeplekilist kohta paari sekundi vältel läbi riidest rätiku triikida. Protsessi tuleb korrata, kuniks veeplekk on kadunud.

Majonees ja söögisooda

Majoneesist ja söögisoodast valmistatud puhastusvahend toimi hästi mis tahes puitpindadel. Kumbki koostisaine ei mõju puidule mingil moel kahjustavalt. Veejälgede kõrvaldamiseks tuleb kannatadasaanud kohale esmalt õhuke majoneesikiht kanda ning selle peale omakorda söögisoodat puistata. Sooda käivitab majoneesi puhastava toime. Majoneesi-söögisooda segul tuleb vähemalt paar-kolm tundi mõjuda lasta ja seejärel võib puidust pinna puhta, kuiva lapiga puhtaks tõmmata.

Hambapasta ja söögisooda

Veeplekkide eemaldamisega saab hakkama ka tavaline valge hambapasta. Sel on puitpindadele kandes absorbeeriv toime. Plekkide kõrvaldamiseks tuleb esmalt kokku segada söögisooda ja hambapasta. Järgmise sammuna tuleb võtta väike ports saadud segu ning see puhta lapi abil õrnalt ringjate liigutusega plekilisele kohale hõõruda. Seejärel võib segu maha pühkida ja puitpinna eraldi poleerimisvahendiga jälle läikima lüüa.

Peene kiuga terasvill

Peene kiuga terasvilla abil saab puidule jäänud veejälgedest lahti ilma puitu ennast kahjustamata. Selleks tuleb plekiline koht lihtsalt terasvillaga õrnalt üle hõõruda (ringjate liigutustega). Puidu sära taastamiseks tuleks pinnad pärast puhastamist poleerimisvahendi või vahaga üle käia.

Vesinikperoksiid

Veest jäänud jälgede eemaldamiseks võib kasutada ka vesinikperoksiidi. See lendub kergesti ja võtab vee endaga kaasa. Plekist vabanemiseks ei ole vaja muud teha, kui riidest lapp vesinikperoksiidiga kokku teha ning pooleks tunniks plekilise koha peale jätta.