Kuidas raamatute pealt hallitust eemaldada

3493

Vaja läheb:

  • pehmet lappi
  • pehme otsaga pintslit
  • kilekotte
  • lõhnastatud riidetükki
  • kassiliiva
  • söögisoodat
  • mikrolaineahju
  • hallitusevastast puhastusvahendit

Vanadele raamatutele kogunenud hallituse saab kerge vaevaga eemaldada. Hallitusseened mõjuvad raamatutele tõepoolest laastavalt ning võivad need täiesti loetamatuks muuta. Juhendis on välja toodud hallituse eemaldamiseks vajaminevad töövahendid ja töökäik.

Päikesevalgus

Esimeseks sammuks on raamat lahti teha ja lehti tuulutada. Lahtise raamatu võiks umbes kolmveerand tunniks päikese kätte jätta. Seejärel tuleb raamat umbes tunnikeseks varjulisema koha peale tõsta ning siis uuesti kolmveerand tunniks soojendava päikese alla asetada. Päike aitab eemaldada hallitusele iseloomuliku lõhna. Kui lõhn jääb alles, tuleb protsessi korrata.

Külmutamine

Raamatu külmutamiseks tuleb see esmalt taassuletava kiletasku sisse panna ning koos sellega sügavkülma tõsta. Raamatut tuleks seal lausa mitu päeva hoida. Teatud aja tagant võiks selle siiski kiletaskust välja võtta, et hallitusseente olukord üle vaadata.

310

Lõhnastatud riidetükk

Hallituse lõhnast vabanemiseks võib kiletasku sisse lisada lõhnastatud riidetüki. Seda tuleks kiletasku sees soovitatavalt umbes nädalakese hoida.

Söögisooda

Hallitusega võitlemiseks võib kasutada ka söögisoodat – seda tuleb lihtsalt raamatulehtedele puistata. Seejärel tuleb raamat umbes tunnikeseks päikese kätte tõsta ning lasta soodal toimida. Seegi meetod aitab vabaneda ebameeldivast hallituse lõhnast. Vajadusel tuleb protsessi korrata. Sooda eemaldamiseks tuleb raamatulehti pisut sopsutada ning viimased soodariismed lapiga maha tõmmata.

311

Kassiliiv

Selle meetodi jaoks tuleb varuda külmakast ning selle põhja viie sentimeetri jagu kassiliiva valada. Seejärel tuleb hallituskahjustusega raamat sobiva suurusega koti sisse panna ja see omakorda külmakasti sisse kassiliiva peale tõsta. Kasti kaas tuleb tihedalt sulgeda ning raamat nädalaks seisma jätta. Nädala pärast on aeg raamatu seisukorda kontrollida. Kassiliiva asemel võib kasutada ka puusütt.

Ümbrikus mikrolaineahju

Mikrolaineahju kasutamiseks on vaja üht suurt ja paksust paberist ümbrikku, kuhu raamat ära mahuks. Seejärel tuleb mikrolaineahju seadistused kõige madalama peale keerata ning ümbriku sisse pandud raamat kümneks sekundiks ahju tõsta. Põgus kuumutamine aitab vabaneda üleliigsest niiskusest, mida hallitusseened elutegevuseks vajavad. Samas tuleb raamat enne põhjalikult üle kontrollida, et köitmise juures kasutatud materjalid ikka kannataksid mikrolaineahju panemist.

312