Koduraamatukogu lastele

1971

Lapsi on kerge raamatute ja lugemise poole suunata, kui neile selleks eraldi mõnus nurgake sisse seada. Üleliigsete silmade eest varjatud lugemisnurk koos käeulatuses olevate patjade, tekkide ning õige valgustusega (rääkimata huvitavatest raamatutest) aitab lastele näidata, et lugemine võib olla lõbus ja eriline tegevus.

Eraldi ruum

Koduraamatukogu rajamise juures on kõige olulisem leida selleks täiesti omaette tuba või nurk. Raamatukogu eeldab märksa enamat kui paari raamaturiiulit mängutoa või magamistoa seinas. Pigem võiks mõelda elamistoa vaiksema nurga, vähekäidava söögitoa, poolelioleva keldri, pööningu või trepialuse nišši peale. Kel ei õnnestu majapidamisest sobivat kohta leida, võib alati proovida kastist väljaspool mõelda ning elutuppa või magamistuppa püsiva raamatukogu-telgi üles panna või spetsiaalse onni rajada. Raamatukogunurgake ei pea olema uhke kujundusega ega imiteerima range õhustikuga kooliraamatukogusid. Asja mõte on raamatutele pühendatud ala kuidagi ülejäänud majapidamisest ja melust eristada, et sellega seonduv pisut erilisemaks muuta.

Samas tuleb arvestada, et raamatud ei talu ei liiga kõrget ega madalat õhuniiskust. Seepärast tuleks raamatukogu teha sellise koha peale, kus ruumi temperatuuri on võimalik reguleerida. See ei välista siiski võimalust soojematel aastaaegadel näiteks aias seisvat mängumaja või garaažialust kasutada. Laste jaoks erilise lugemisnurga loomine on kahtlemata olulisem kui paari kahjustada saanud raamatu pärast muretsemine.

Riiulid

Enne riiulite valimist tuleb otsustada, kas koduraamatukogu jääb püsivalt majapidamise osaks või mitte. Reguleeritavaid riiuleid saab kerge vaevaga kohandada nii väikelastele mõeldud suurte pildiraamatute kui suurematele lastele sobivate tavamõõdus raamatute mahutamiseks. Kui põrandapinda on vähe, võiks üksikuid riiuleid näiteks klambrite abil seinale kinnitada. Raamatud on kaunis rasked ning seepärast tuleks alati valida võimalikult tugevate laudadega riiulid. Selleks, et riiulite keskmine osa raskuse alla lohku ei vajuks, tuleks klambrid kinnitada nii riiuli äärtesse kui keskele.

Teiseks variandiks on mõistagi põrandale toetuvate riiulite ja kappide kasutamine. Seejuures on mõistlik olemasolev seinapind optimaalselt ära kasutada ning valida pigem kõrged kui laiad riiulid. Ohutuse kaalutlustel on soovitatav kõrged riiulid lisaks ka seina külge kinnitada. Lihtsaim moodus seda teha on kruvida riiuli tagumine külg seina (võimaluse korral tala) külge. Kui tegu on iseäranis kõrge riiuliga, aga lapsed on veel väikesed, tasub muretseda üks toekas astmepink, et lapsed iseseisvalt kõikidele raamatutele ligi pääseksid. Teine võimalus on lisada riiulite juurde liugredel, mis riiulite ees sujuvalt mööda rada libiseks.

208

Kindlasti ei tohiks raamatuid niisama suurde kasti kuhjata. Esmapilgul võib see ju isegi hea idee näida, aga tegelikkuses on tagajärjeks rikutud raamatud. Väikelapsed võivad kastist õiget raamatut otsides kiiresti endast välja minna ning hooletuks muutuda. Parem on teha asjad võimalikult lihtsaks (olgu lapsed siis kuitahes vanad). Kui sobivat riiulipinda pole käepärast, võib raamatuid ka niisama vastu seina või mõnd muud tugipinda laduda. Raamatuid võib hoida pea igal pool, aga kuna tegu on eelkõige lastele mõeldud raamatukoguga, tuleks raamatute organiseerimine jätta laste hooleks. Sel moel saavad nad kõik oma käe järgi ära paigutada ning jagada raamatud näiteks kaanevärvi, teema, autori, pealkirja või mõne muu meelepärase tunnuse alusel, nii et raamatukogu nurgake saab tõeliselt nende omaks.

Põrandapind

Koduraamatukogu peaks olema võimalikult õdus. Eriti hea on seinast seinani ulatuv vaipkate, aga selle peale võiks sooja ja mugava pesa loomiseks kuhjata veel erinevast materjalist ning eri värvi matte ja põrandavaipasid.

209

Mööbel

Raamatunurga mööblivalikul tuleb lähtuda laste vanusest. Viieaastane ei pruugi end suures tugitoolis sugugi nii mugavalt tunda kui mõnes väiksemas. Kott-toolid pole sugugi üle mõistuse kallid ning mõnusaks lisandiks on ka pehmed padjad. Põrandapinda ei maksa samuti ära unustada. Lastele eelistavad sageli põrandat diivanile või toolidele ja miks siis mitte neile patjade ning tekkide näol vastav võimalus anda. Kui ruumipuudus pole probleemiks, võiks koduraamatukogus leida koha veel ühe väikese laua ja paari tooli jaoks.

Valgustus

Raamatute pealkirju on kõige parem sirvida laelampide valgel. Õdusa õhustiku loomiseks on soovitatav paigaldada valgustugevust reguleerida võimaldavad lülitid. Põrandalambid on head näiteks tugitoolide kõrvale paigutamiseks, kui valgus peaks paistma lugeja õla tagant. Valgustite puhul tuleb kindlasti jälgida, et lülitid jääksid laste jaoks sobivasse kõrgusse. Kui koduraamatukogu jääb sellisesse nurka, kus ei leidu ühtegi seinakontakti, võib alati kasutada patareide või akudega töötavaid lampe. Igaks juhuks võiks õuduslugude lugemiseks ka paar taskulampi käepärast hoida.

210

Kujunduselemendid

Kui võimalik ja seinapinda jagub, võiks üle riputada laste lemmikraamatutega seonduvaid plakateid. Gloobus või seinale kinnitatud maakaart loob seiklusliku meeleolu. Väikesed vilkuvad tulukesed aga aitavad raamatunurka pisut nõiduslikumaks muuta. Koduraamatukogust ei tohiks puududa pehmed mänguloomad, kellele lapsed saaksid tahtmise korral valju häälega ette lugeda.

Lastele mõeldud koduraamatukogu sobib nii meelelahutuseks kui õppimiseks. Kui lastele raamatute nautimiseks eraldi nurgake pühendada, süstib see nendesse eluaegse lugemisharjumuse.