20 kavalat nippi igapäevaste toimetuste lihtsamaks muutmiseks

4370

Kreekapähklid

Juhendis toodud näpunäidetest on abi nii aiatööde kui muude toimetuste juures. 20 kavalat nippi õpetavad, kuidas hoiduda mürgiste kemikaalide kasutamisest ning olla parem võõrustaja nii pereliikmetele kui sõpradele. Ühtlasi saab neid järgides kasutada ära mitmeid majapidamises niisama vedelevaid materjale.

  1. Roostest vabaks gaseeritud jookide abilRoostetavad grillimisvahendid ei paku just erilist silmailu ning lisaks muule võivad need ka toidupalade sisse kahjulikke ühendeid eraldada. Rooste eemaldamiseks tasub tööriistu gaseeritud karastusjookide sees leotada. Selleks tuleb mõne suurema anuma sisse paar purki limonaadi või mõnd muud gaseeritud jooki valada ja roostetanud otsadega grillivardad või muud roostes esemed sinna paariks tunniks likku jätta. Karastusjookide sees olevad happed aitavad roosteplekid kõrvaldada.
  2. …või aiasaaduste abil. Kui osa roostet on pärast karastusjookide sees leotamist veel alles, võib ühe toore kartuli või värske kurgi paksudeks viiludeks lõigata ning nendega roostesed kohad üle hõõruda. Kartulis ja kurgis leiduvad happed on samuti heaks abivahendiks roosteplekkide vastu. Selleks, et mahlade toime eriti tugev oleks, võib kartuli- või kurgiviilud enne rooste peale hõõrumist veel söögisoodaga kokku teha.
  3. Kreeka pähkliga puitpinnad läikima. Kriimustada saanud puitpindadele saab jälle sileda ilme anda, kui need Kreeka pähki tuumaga üle hõõruda.
  4. Triikrauaga küünlavahaplekkide vastuÕues küünlavalgel korraldatud õhtusöögid pakuvad küll tõelise elamuse, ent laudlinale tilkuv küünlavaha suudab tekkinud meeleolu kiiresti rikkuda. Kõvaks tõmbunud küünlavaha saab laudlinadelt ja muudelt kangastelt eemaldada, kui plekilise koha peale pabertaskurätik panna ning selles triikrauaga üle käia. Seejuures peab triikraud olema madala kuumuse peale seadistatud. Enne veel tuleb võimalikult suur osa vahast püüda võinoaga maha kraapida, et triikrauaga töötlemine veelgi kergem oleks.
  5. Äädikaga lillepotid puhtaks. Kui savist lillepotid on hakanud määrduma ning inetuks muutuma, on abi äädika kasutamisest. Esmalt tuleb lahtine mustus kõva harjaga maha nühkida. Seejärel tuleb paraja suurusega ämbrisse segada kerge äädikalahus (umbes kümme osa vett ja üks osa söögiäädikat). Nüüd võib savipotid pooleks tunniks äädikalahusesse tõsta ning proovida siis ülejäänud mustust maha hõõruda. Kui vaja, võib potid veel tunnikeseks likku jätta. Kui savipotid on puhtaks saanud, tuleks neid veel puhtas vees leotada, et äädikajäägid maha tuleksid. Seejärel võib potid päikese kätte kuivama tõsta.
  6. …või umbrohu vastu. Äädikas sobib hästi ka umbrohtude hävitamiseks. Herbitsiidina on see lausa imetabane vahend. Umbrohust vabanemiseks tuleb suure ämbri sisse segada viis osa vett, üks osa äädikat, tassitäis soola ja törts vedelseepi. Saadud segu tuleb probleemse ala peale valada ning päeva pärast pole umbrohust enam jälgegi. Seejuures tuleb aga jälgida, et äädikasegu ei satuks muru või lillepeenra peale.
  7. Aknapesu pilvise ilmaga. Aknapesu käigus klaaspinnale jäävaid triipe saab ennetada, kui aknapesu pilvisele ilmale jätta või oodata, kuniks päike on loojunud. Aknapesuvahendi saab samuti igaüks ise valmistada – selleks tuleb veepritsi segada pisut äädikat ja destilleeritud vett. Hea mõte on akende pesuks kasutada ka aknapesurobotit. Selleks leiad hea mudeli www.aknapesurobot.ee lehelt.
  8. Umbrohu vastu prügikottidega. Odav moodus umbrohtude tõkestamiseks on aeda mulla peale prügikotid laotada. Prügikotid tuleb külgedelt lahti lõigata ning neid võib kasutada samamoodi nagu peenrakangaid.
  9. Nael seina pesulõksu abil. Naela pesulõksuga paigal hoidmine aitab vältida hooletusest tingitud õnnetusi ega lase haamril sõrmede lähedusse sattuda.
  10. Söögisooda abil pinnust lahti. Tüütute pindude eemaldamine muutub märksa lihtsamaks ja valutumaks, kui selleks söögisooda ning vee abi kasutada. Selleks tuleb veest ja soodast pasta segada ning see pinnuga kohale hõõruda. Segu mõjub nahale ärritavalt, paneb selle tursuma ja nahaalune pind tuleb kergema vaevaga välja.
  11. Suurest piimapudelist kastekann. Suure piimapudeli saab kerge vaevaga koduseks kastekannuks muuta. Vaja läheb vaid naela, haamrit ja pesulõksu. Pesulõksu abil saab naela pudeli peal paigal hoida ning haamri abil pudelisse auke lüüa. Seejärel tuleb pudel lihtsalt veega täita ja kastekann ongi kasutusvalmis. Ettevaatust – kui kavas pole just põrandalaudu pesema hakata, tuleks vesi alles õues pudelisse valada.
  12. Sääskede vastu nõudepesuvahendiga. Aias oleva vee-elemendi ümber sagivad sääsed saab kontrolli all hoida, kui vette pisut nõudepesuvahendit lisada. Iga nelja liitri vee kohta tuleks arvestada üks törts pesuvahendit.
  13. …ja sipelgate vastu piparmünditeega. Kutsumata külalistena aias peetavatele koosviibimistena tulevaid sipelgaid saab eemale hoida piparmünditee abil. Selleks tuleb teepakikesed lahti lõigata ning teepuru vajadusel terrassi või õue peale puistata.
  14. Rätikute ja saunalinade riputamiseks sobivad vanad uksenupud. Vanadest ja kasutuna seisvatest ukselinkidest ja -nuppudest saab vannituppa vahvad nagid rätikute riputamiseks.
  15. …või veiniriiulRätikute organiseerimiseks võib kasutada ka seinale kinnitatud veiniriiulit – rulli keeratud rätikud saab hõlpsalt veinipudelite jaoks mõeldud avaustesse torgata.
  16. Sahtlite värskendamine. Vanadest riidekappidest pärit sahtlitest saab vahvad riiulid luua. Sahtlid võib muu toaga sobivatesse toonidesse võõbata ning kruvidega seinale kinnitada.
  17. Seinavärv hilisemaks viimistluseks väiksematesse anumatesse. Seinade või muude esemete värvimisest üle jäänud värvist tuleks väike osa mõnda väiksemasse suletavasse anumasse ümber valada. Anumale tasub markeriga väike selgitus peale kirjutada ning hoida seda väikeste viimistlustööde tarvis alati käepärast. Nii ei pole tarviduse korral vaja tervet värvipotti välja tarida.
  18. Pabertaskurätikute karp kilekottide hoidmiseks. Kilekotid on mugav ükshaaval karbi suust sisse lükata ning siis saab neid sealt vajaduse korral kerge vaevaga jälle välja tõmmata.
  19. Naelad magneti jõul alati käepärast. Haamri ja naeltega tööd tehes, saab varunaelte hoidmise märksa lihtsamaks teha, kui haamri käepidemele magnet kinnitada. Selleks on hea kasutada magnetteipi. Teibi tagumine kinnitus tuleb lihtsalt ära tõmmata ning paraja pikkusega jupp käepideme külge kleepida.
  20. Küünelakiga märgistatud võtmed. Selleks, et võtmekimbus olevaid võtmeid paremini organiseerida, võiks iga võtme küünelakiga ära märgistada. Iga võtme jaoks on soovitatav erinevat värvi kasutada – nii on kohe selge, mis ukse jaoks mis võti on mõeldud.