Mida teha, kui aia on vallutanud seened?

6731

Ühtlaseks pügatud muru seest välja turritavad seened võivad küll paljudele pinnuks silmas olla, aga tegelikult on seentest teinekord murule kasugi. Seened toituvad kõdunevast materjalist ning lisavad seeläbi edasise lagundamisprotsessi käigus pinnasesse toitaineid. Kust see kõdunev materjal aga pärineb? Tegu võib olla millega tahes, alates loomade väljaheidetest ning saepurust kuni surnud puujuurte ja niidetud murulibledeni. Seened võivad olla ka märgiks halva drenaažiga murukamarast või liigselt varjulisest aiast.

Mis on seen?

Seen ei kuulu ei taime- ega loomariiki. Õigupoolest on maapinnal nähtav seene viljakeha ainult jäämäe tipp. Silmale nähtavad viljakehad on seente sugulise paljunemise organid. Kui need alles jätta, levivad seeneeosed ümbruskonnas veelgi laiema ala peale. Eosed võivad aastaid puhkeseisundis püsida, et siis sobivate tingimuste tekkides (küllaldaselt niiskust ja kõdunevat materjali) järsku elule ärgata ning uut tsüklit alustada.

Eosed levivad nii tuule kui loomade abil ja veel mitmel teiselgi moel. Kasvama hakates arenevad eostest hüüfid ehk seeneniidid, mis asuvad umbes 30-45 sentimeetri sügavusel maa all. Üks niit ühineb teise sobiva niidiga ning sel moel tihedalt kokku põimudes moodustubki esmalt väike nööpnõelasuurune viljakeha, mis seejärel meile harjumuspärasemaks seeneks kasvab.

Kuna paljud tooted on erinevatel põhjustel ära keelatud või sobimatuks kuulutatud pole fungitsiidide valik kaubandusvõrgus just teab mis lai. Samas aga on oluline märkida, et seente mürgitamine on niikuinii vaid ajutine lahendus. Silmaga nähtavad seened ei ole sugugi kurja juureks – sihiks tuleb võtta hoopis maa-alune seeneniidistik.

Alustuseks nopi seened niisama ära

Seentest on pea võimatu täielikult lahti saada, sest nad võivad naabruskonnast või lähedalasuvast metsatukast suurema vaevata uuesti aeda sattuda. Sellegipoolest saab seente vohamist (vähemalt oma aias) teatud meetoditega kontrolli all hoida.

Esimese asjana tuleks silmale nähtavad seeneosad maa pealt võimalikult ruttu eemaldada. See on iseäranis soovitatav, kui majapidamises on väikelapsi või lemmikloomi, kel võib tekkida kiusatus seeni proovida. Seeni eemaldades tasub alati kindaid kanda, sest tavainimene ei tee üldjuhul vahet, kas tegu on ohutu või mürgise seenega.

Mürgine kärbseseen

Viljakehade ärakorjamisest pole siiski muud kasu, kui et see takistab seeneeoste edasikandumist. Mida vähem niiskust, seda vähem seeni, aga see ei tähenda veel, et muru päris janusse tuleks jätta. Oluline on leida tasakaal. Abiks on ka kõikvõimaliku orgaanilise kõdumaterjali eemaldamine, millel seened kasvada armastavad. Alustuseks võiks muru õhutada ning murukamara seest kõdukihi välja tõmmata. Kui sellest pole aga kasu, on seente toiduallikas ilmselt mõnd muud tüüpi kõdunev aines kusagil sügavamal pinnases.

Kes tahab seente elimineerimise eriti suurelt ette võtta, võib kogu piirkonna 30-45 sentimeetri sügavuselt läbi kaevata ja seeneniidistikust läbipõimunud mulla füüsiliselt eemaldada. Seejärel tuleb tekkinud tühimikku uus muld tuua ning sinna uuesti muruseeme külvata. Seente kõrvaldamiseks on veel teisigi mooduseid.

Rohkem valgust

Kui aed on liialt varjuline, võiks proovida puid pisut tagasi lõigata, et maapinnale rohkem valgust jõuaks. Seejärel tuleks muru drenaaži parandamiseks õhutada.

Sügisene seen

Väetisega seente vastu

Veel üks võimalus on murule lämmastikväetist lisada (aeglaselt vabanevad väetised selle meetodi puhul siiski ei sobi). Arvestada tuleb umbes poole kilo puhta lämmastikuga saja ruutmeetri muru kohta. Enamus kiirelt toimivaid lämmastikväetisi on segatud teiste ainetega. Sellisel juhul tuleb sobiva väetisehulga arvutamisel alati ka pakendil toodud andmeid arvesse võtta. Oletame näiteks, et tegu on ammooniumsulfaadiga. Seda tüüpi väetist tuleks arvestada umbes 2,5 kilo saja ruutmeetri kohta. Lämmastik kiirendab lagunemisprotsesse ning jätab seened sisuliselt nälga.

Nõudepesuvahendiga seente vastu

Mõnevõrra kergem on kasutada nõudepesuvahendi abi. Selleks tuleb seentega kaetud alale võimalikult sügavad augud torgata – soovitatavalt vähemalt 30 sentimeetrit. Järgmise asjana tuleb kõik maapinnal näha olevad seened ära korjata ning segada valmis seebilahus 7,5 liitrist veest ja kahest-kolmest supilusikast nõudepesuvahendist. Segades tuleb olla ettevaatlik, et lahus vahutama ei hakkaks. Seejärel tuleb segu eelnevalt maasse torgatud aukudesse valada. Nõudepesuvahend aitab seeneniidistikku halvata ega laste seentel edasi kasvada. Eriti hea on aga see, et seebilahus ei kahjusta mingil moel muru ning aitab ühtlasi vabaneda soovimatutest kahjurputukatest.

Tegelikult pole seened sugugi halvad. Mõned liigid on üsna ilusadki ja lisaks on seened suurepäraseks materjaliks loodusteemaliste fotode tegemisel. Seepärast tasub enne hävituskava kallale asumist pisut mõelda – kas poleks ehk parem lasta loodusel omatahtsi käituda?