11 ebaharilikku moodust kohvi kasutamiseks

4364
Kohviuba

Iga kohvijooja teab seda tunnet, mille tekitab hommikune tassitäis kuuma ja kanget kohvi. Pelgalt selle peale mõtleminegi toob ninna mõnusa kohviaroomi. Kohvi-ja kofeiinifännidele pole vaja selgitada, mis võlusid see virgutav jook endast kätkeb, ning kui väärtuslik see ajutöö tegemiseks olla võib. Hea kohv on:

  • Kuum
  • Sisaldab kofeiini
  • Lihtsalt suurepärane

Ent kohvil on kasutuvõimalusi ka väljaspool kohvimasinat, -kannu ja -tassi. Raske uskuda, aga nii see on. Kohvipuru saab kasutada veel pärast hommikune kohvitassi ärajoomistki ning seejuures üsna üllataval moel. Järgnevalt 11 huvitavat moodust, kuidas kohvi kohvi uut moodi kasutada.

1. Kohv aias

Komposteerimine

Kasutatud kohvipurust saab seebikiviga (naatriumhüdroksiid) segades hea komposteerimisvahendi. Sinna võib isegi kohvifiltri sisse visata.
Kompostis elutsevad ussikesed armastavad süüa kohvipurul kasvama hakkavaid baktereid ning ehkki nad kohvipuru ennast otseselt söögiks ei tarbi, aitavad allaneelatud abrasiivsed kohviterad nende seedimist parandada.

Väetis

Väikeses koguses kohvipuru võib otse mulla peale laotada. Eriti sobib see nendele taimedele, mis eelistavad happelisemat keskkonda (näiteks roosidele ja asaleadele). Kohv sisaldab palju lämmastikku, kaltsiumi, magneesiumi, kaaliumi ja muid mikromineraale. Kui mullale õhuke kiht kohvipuru laotada, hakkavad need mineraalid aeglaselt pinnasesse vabanema, kus taimed neid omakorda kasu saavad.
Seejuures tuleb kindlasti jälgida, mis tüüpi pinnast mingi taim eelistab. Happeline kasvukeskkond sobib küll roosidele, aga mitte tomatitele.

Putukatõrjevahend

Kohvil on väga tugev lõhn, mis mõjub mitmetele putukatele ja loomadele eemaletõukavalt. Lisaks on räägitud ka sellest, et nii sääsed, sipelgad, näljad kui tõugud peavad vastumeelseks just kohvi happelisust ning hoiavad tugevamalt happelisest pinnasest pigem eemale.

2. Tõrjevahend lemmikloomadele

Kass lillekastis

Kas pole tüütu, kui naabrite koer või kass lillepeenras omavolitsemas käib? Kohvipuru ning muude tugevalt lõhnavate tõrjevahendite kasutamine võib siin abiks olla. Suuremal osal loomadest on kordades teravam haistmismeel kui inimestel ning seesama kohv, mis meie jaoks lõhnab vastupandamatult, tundub nende ülitundlikele ninadele vastik.
Koduse tõrjevahendi valmistamiseks tuleb kasutatud kohvipuru segada apelsinikoorega (või muu tsitruselise kooretükkidega) ning saadud segu lillepeenrale puistata. See tugev lõhnakombinatsioon ei ole suuremale osale koduloomadest just eriti meele järgi.

3. Õhuvärskendaja

Kujutage ette värske kohvi lõhna kus ja millal iganes aga tahate. Lahenduseks on kohvilõhnaline õhuvärskendaja.
Selleks pole vaja muud kui värskelt jahvatatud kohvi ja üht sukka. Kohvipuru tuleb lihtsalt suka sisse valada (seda on kõige parem teha lehtri abil), täidetud sukk pallikeseks vormida ning pealt kinni siduda. Edaspidi võib kohvilõhnalise õhuvärskendaja võtta näiteks autosse või töö juurde.

4. Haistmismeele puhastamine

Kohvioad ja parfüümid

Suurte kaubanduskeskuste parfümeeria osakondades on lõhnade juurde sageli paigutatud väike alus kohviubadega. Need on mõeldud haistmismeele puhastamiseks. Järjepanu mitmeid erinevaid lõhnasid nuusutades ei suuda meie nina neil enam vahet teha ning siis ongi vaja, et miski haistmismeele nii-öelda selgeks raputaks. Kohviubade tugev aroom stimuleerib erinevaid haistmise eest vastutavaid piirkondi ja laseb järgmise parfüümi puhul juba paremini nüansse eristada. Seepärast tasub järgmisel korral uut parfüümi soetama minnes ninale aeg-ajalt kohvilõhnaline vahepaus teha.

5. Lõhnade neutraliseerija külmkappi

See tähendab õhuvärskendaja idee sammukese võrra kaugemale viimist. Kohvipuru sobib suurepäraselt külmkapile iseloomulike tugevate toidulõhnade neutraliseerimiseks.
Värskelt jahvatatud kohvi tuleb väikese koti sisse valada ning see siis paariks päevaks külmkapi tagumisse riiulinurka torgata. Kohvikotike peaks ebameeldivad lõhnad endasse imama ning külmkapi mõnusa kohviaroomiga täitma.

6. Liha maitsestamine

Siililegi selge, et kohvi ja hommikusöök sobivad kokku nagu sukk ja saabas. Kuidas oleks lood aga õhtusöögiga? Üks põnev idee on kasutada lihalõikude maitsestamiseks kohvipuru. Värskelt jahvatatud kohvipuru tuleb kuumal pannil üle röstida (umbes 30 sekundist piisab) ning seejärel muude vürtsidega kokku segada. Lihatükk tuleb saadud seguga kokku teha ning enne küpsetamist paariks tunniks külmkappi marineerima jätta.
Küpsetamismoodus jäägu igaühe enda otsustada.

7. Riidevärv/puidupeits

Kohviga riide värvimine

Tumeda värvusega kohvi sobib hästi kangatükkidele ja puidust esemetele kulunud välimuse andmiseks. Värv ei jää kummalgi juhul eriti tume, aga riie/puit saab siiski omapärase kulunud ilme. Sõltuvalt värvikihtide arvust ning alusmaterjalist (mida värvitakse) võib kohviga värvimine anda üpriski efektseid tulemusi.

Riidevärv

Värvimiseks tuleb lihtsalt tavaline kannutäis kohvi keeta ja kangatükk üleni sinna sisse kasta. Selleks, et riie kohvis imbudes kenasti vedeliku all püsiks, võib selle peale mõne raskuse panna. Riidetükk peab kohvi sees 24 tundi (või kauem) värvi imama. Seejärel tuleb see ära loputada ning lasta õhu käes ära kuivada. Tulemuseks on pruunikas määrdunud toon, mis annab kangale kulunud ilme. Erinevate varjundite saavutamiseks võib proovida erineva kangusega kohvi ning erinevaid leotamisaegu.

Peits

Puidust esemete toonimiseks tuleb keeta kange kohv, kasutatud puru kohvi sisse tagasi panna, lasta veel pisut tõmmata ning kanda see siis töötlemata puidule. Kohv toonib puidu pisut tumedamaks, aga väga suurt värvimuutust ei maksa oodata. Kui kohvipuru otse puidule jätta, saab tulemus veidi tumedam.

8. Värv

Kunstnikud ja käsitöömeistrid on kohvi ning teed juba pikka aega värvina kasutanud. Tavalist kohvi võib kasutada näiteks papi peal. See kuivab tuhmi pruunika tooniga ja lisab alusele tekstuuri. Korduva palekandmise kaudu saab luua soovitud kujutise ning lisada pildile sügavust.
Ühtlasi võib pintslitõmmete vahele alati lonksukese turgutavat kohvi võtta

9. Puhastusvahend

Kohvipuru võib kasutada abrasiivse puhastusvahendina. Selleks tuleb pisut kohvipuru kõrvale panna ja see järgmine kord nõusid pestes musta poti või panni sisse valada. Niiskust imavad kohviterad sobivad suurepäraselt rasvaste pannide puhastamiseks – kohviterade sakilised servad aitavad ka kõige mustemad nõud puhtaks saada.

10. Näokoorija

Kohvi näokoorijana

Kohvipuru on piisavalt teraline, et surnud naharakke eemaldada, ent samas ka küllalt pehme, et tundlikule näonahale mitte liiga teha. Kooriva efekti saavutamiseks tuleb lihtsalt väikeses koguses kohvipuru näole masseerida. Tunne on nagu hõõruks liiva näole, aga see pole valus ega ebameeldiv. Nahk jääb kergelt pakitsema, aga nägu tundub sile ja pehme. Lisaks sellele jääb ninna veel mõnus kohviaroom

11. Suuvärskendaja

Kui hingeõhku värskendavaid piparmündikomme pole parasjagu käepärast, ajavad asja ära ka röstitud kohvioad.
Tuleb lihtsalt uksest välja astudes kohviuba põske pista ning halb hingeõhk kaob.