Värvid ja meeleolu

3448
Erinevad värvitoonid

Ümbritsevatel värvidel on inimeste meeleolule suur mõju. Seinte, sektsioonkappide ja isegi riiulitel olevate nipsasjakeste värv suudab meid viia kas ühte või teise meeleseisundisse. Tegelikult pole selles midagi üllatavat ning küllap on igaühel endalgi kogemusi, kuidas mõni värv justkui rahustab, teine aga annab energiasööstu.

Olgu tegu siis suuremate remondiplaanidega või hoopis mõnele konkreetse toa värskendamisega – sobiva värvilahenduse leidmiseks tasub end kurssi viia allpool toodud värvi-meeleolu kombinatsioonidega.

 

Mõeldes ärikohtumistele

Ploomikarva pael

Klientidega kohtumiseks mõeldud ruumi seinad ja seal olevad esemed võiksid olla ploomikarva või tumesinistes toonides. Lisaks võiks seintele riputada pilte ning muid kunstiteoseid, kus domineerivaks värviks oleks samuti lilla ja/või -sügavsinine.

See on kindel moodus võimalikele tulevastele klientidele tugev mulje jätmiseks. Enamasti seostatakse lillat- ja sinist stabiilsuse ning jõukusega, mis omakorda loob hea õhkkonna äri ajamiseks. Lisaks soosivad need toonid töötegemist üldisemalt.

 

Keskendumisvõime parandamiseks

Kuldne karri

Kui vaja oleks hoopis keskenduda ning töövõimet suurendada, tasub kasutada kuldse karri tooni. Ehitus- või värvipoes käies võiks üles otsida vastava värvinäidise ja tunnetada, kas selle värvi lähedus muudab ehk pisut energilisemaks ning motiveeritumaks.

Kui tegu on pigem intellektuaalse tööga nagu kirjutamine, toimetamine, uurimistöö ja muu taoline, võiks otsustada hoopis baklažaanikarva sügavlilla kasuks. Käepärane element oleks näiteks vastavat tooni diivanikate või pleed.

Märkus. Väga oluline on värviskeemist mitte kõrvale kalduda. Lillasid toone on igasuguseid, aga vaimse töö puhul ei maksa hakata katsetama helelilla või kannikeselillaga. Nimelt stimuleerivad heledamad lillad toonid helgete mälestuste meenutamist. Nii on kerge unistavaks muutuda ning ehkki see pole tingimata halb asi, pole töö juures nostalgitsemine (eriti vaimse töö puhul) kindlasti soovitatav. Niisiis tuleks ajutöö ergutamiseks jääda justnimelt baklažaani tooni sügavlilla juurde.

 

Vastuolude lahendamiseks

Roostekarva sein

Kui mõned pereliikmed on üksteisega tülli keeranud, tuleb nad suunata niinimetatud leppimise tuppa, kus kõik kergesti purunevad esemed on ära pandud ning mõlemad osapooled saavad suu puhtaks rääkida. Leppimistuba peaks olema rahustavates, soojades toonides. Seinad võiksid olla näiteks sügavat rooste-punakat värvi, kõrvitsakarva või roosipuu värvi. Ka roosaka varjundiga värvitoonid aitavad luua leplikumat õhkkonda.

 

Peod ja meelelahutus

Hele laimilimonaad

Lõbusa peoõhtu võiks korraldada heledamat laimilimonaadi värvi, vaarikakarva või isegi ploomipunaseks võõbatud seintega ruumis. Sobiva tooni leidmiseks võiks sammud taaskord värvipoe näidiste juurde seada. Õige toon peaks tekitama elava meeleolu ning muutma sihikindlaks. Sedasorti värvilahendus sobib iseäranis hästi just sellistesse ruumidesse, kus korraldatakse sageli kokkusaamisi ja õhtusööke. Õiged värvid soosivad vabamat suhtlemist ning loovad lõbusa õhustiku.

 

Koolitööd

Terashall

Kui lastele või iseendale oleks koolitükkidega tegelemiseks vaja eraldi õpituba sisse seada, kuulub terashall toon kindlasti lollikindlate valikute hulka. Selleks, et hall ei muutuks liiga lämmatavaks, võib tuppa lisada ka tuhm-korallroosasid elemente – see mahe toon ei muutu liialt pealetükkivaks. Tegu võib olla näiteks väikeste diivanipatjadega või laua peale pandud nipsasjadega. Tagasihoidlikuma lahenduse jaoks võib terashalli kombineerida aga sinakashõbedaste toonidega.

 

Ausus ja intiimsus

Lillakassinine

Intiimse ja hingelist lähedust soodustava keskkonna loomisel on abiks igihalja õisi meenutav lillakassinine või pruunikas oliiviroheline. Need toonid tekitavad õige meeleolu südame puistamiseks. Lisaks võib katsetada pähklipruunide toonide lisamisega – kõik pekanipähkli karva kujunduselemendid on igal juhul kindla peale minek. Lillakassinise või pruunikas-rohelise taustale sobib väga hästi näiteks üks pähklipruun lillepott, mis panustab veelgi jagava õhkkonna loomisse.

 

Ea ning värvide tasakaal

Laimiroheline

Kui majapidamises on ka mõni üle 65-aastane pereliige, tasub mõelda ealistest iseärasustest tulenevate kohanduste tegemise peale. Uuringute kohaselt toimuvad meie silmaläätsedes vanemaks saades teatud muudatused. Selle tulemusena omandavad jahedad toonid nagu sinine, sinakasroheline ja lilla justkui kollaka või pisut tumeda varjundi Nägemise teravdamiseks tuleb jälgida, et tuba oleks piisavalt valgusküllane ning kasutada kohtvalgustust.

Samuti tasub vältida eelmainitud jahedate värvitoonide kasutamist, kuna see kipub probleemi veelgi süvendama.

Soovitus. Kui mõni vanem pereliige kurdab, et seinavärv tundub hägune, võiks selle vahetada näiteks erksa laimirohelise vastu ning kasutada ka toas sama tooni kujunduselemente. Laimiroheline muudab elavamaks ja süstib inimestesse teotahet. Vastavate muudatuste eluviimine näitab vanemale pereliikmele, et temast hoolitakse ning ta ei pruugi nii palju muretseda oma muutuva nägemismeele pärast.