Vanadest T-särkidest dekoratiivpadjad

3848
T-särgist padjad

 

Vaja läheb:

  • vana T-särki
  • õmblusmasinat
  • rätsepakriiti
  • kääre
  • olemasolevat patja või sobivat täitematerjali
  • tõmblukku

Kui kapis seisvad vanad T-särgid enam selga panema ei kutsu, siis võiks neid kasutada diivanipatjade valmistamiseks. Ilusa kujundusega T-särgist saab igati vahvadekoratiivpadja või padjapüüri. Kõige parem on aga see, et osa tööst on juba ette ära tehtud.

T-särgi valimine

Esmalt tuleb välja valida, millist T-särki kasutada ning kontrollida, et see ei oleks auguline ega plekiline. Põhimõtteliselt sobib padja tegemiseks igasugune puhas ja terve T-särk. Erilisema ning tähendusrikkama sõnumiga padja valmistamiseks võib mõistagi kasutada mõne huvitava pildi või kirjaga särki. Esimese katsetuse puhul on parem siiski tavalise ühevärvilise T-särgiga harjutada.

Suurus

Kui tegu pole just väga suure särgiga, võib juhtuda, et laiuses ei peagi midagi muutma ega lõikama. Kui eesmärgiks on olemasolevale padjale uue dekoratiivse ümbrise tegemine, siis tuleb mõistagi selle padja suurusega arvestada.

T-särk, käärid, padjatäide

T-särk tagurpidi

T-särk tuleb pahempidi keerata ning otsustada, kui palju materjali padja valmistamiseks kuluda võiks. Äärte märkimiseks tuleb särgile vastavalt jooned tõmmata. Seejuures on oluline jälgida, et märgistus ei jookseks üle piltide või teksti (kui neid on).

Õmbluste tegemine

Särgile märgitud jooned on padja või padjapüüri õmbluskohtadeks. Esmalt tuleks ära teha kõige ülemine märgitud õmblus (T-särgi ülemise otsa lähedal). Ettevaatust, et särk kuidagi keerdu ei jääks – riie peab õmblemise ajal võimalikult sile olema. Nüüd võib särgi kaeluse ja muu üleliigse ülemise osa küljest lõigata. Nii muutub materjali edasine käsitsemine lihtsamaks.

Lõikejoon peaks õmblusest umbes pooleteise-kahe sentimeetri kaugusele jääma. Seejärel tuleb üle õmmelda ka külgedele märgitud jooned (kui särk just kogu laiuses kasutusse ei lähe). Üleliigse materjali võib taaskord pooleteise-kahe sentimeetri kauguselt õmblusest ära lõigata.

Täitematerjal

Sisuliselt on nüüdseks olemas lahtise äärega padjapüür. Järgmise asjana tuleb see parempidi keerata ning kontrollida, et kõik soovitud pildid ja/või tekstiosad oleksid kenasti püüri keskele joondatud. Seejärel võib padjapüüri sisse kas juba olemasoleva padja panna või selle padjatäitematerjaliga täita.

Viimistlemine

Viimase asjana tuleb lahtise ääre servad umbes sentimeeter-poolteist (kui võimalik siis rohkem) sissepoole keerata. Kes soovib, võib nüüd padjapüürile luku külge õmmelda. Sellisel juhul oleks targem padi või padjatäide siiski välja võtta, et padjapüür õmblusmasina vahele ära mahuks. Valitud lukk peab kindlasti ühest otsast fikseeritud ning õmblemise ajal suletud olema. Luku hammastik peaks sissepoole keeratud äärtest allapoole jääma (varjatud). Kes lukku kasutada ei taha, peab padja lahtise serva käsitsi kokku õmblema.