Väike aiaaksessuraar – miniroos

3269
Miniroos

Sisukord (vajuta et avada)

Maailmas on tohutul hulgal erinevaid roose, aga miniroosid kuuluvad vaieldamatult kõige kaunimate ja ahhetama panevate hulka. Miniroose on saadaval peaaegu kõikides samades värvides kui nende suuremakasvulisi sugulasigi, ainult et armsal ja kompaktsel kujul, mis sobib nii siseruumidesse kui õue.

Minirooside juures hinnatakse sageli ka seda, et neid on märksa lihtsam hooldada kui suuremaid roose. Mitmed sordid ei vajagi suurt midagi peale kastmise.

Näpunäide. Miniroose väetatakse pärast esimest kasvuspurti ning pärast seda iga kolme nädala tagant kuni suve lõpuni.

Miniroosid siseruumides

Minirooside puhul tuleb meeles pidada, et viide miniatuursusele on üsna suhteline. Mõned minirooside sordid on tõepoolest suurepärased toataimed, aga teised võivad kasvada isegi kuni 1,2 meetri kõrguseks. Kõige väiksemad miniroosid kasvavad aga kõigest mõneteistkümne sentimeetristeks ning nende eest on üsna kerge hoolt kanda.

Miniroos korvis

Nii nagu kõik teisedki roosid armastavad miniroosid palju päikest ja toas kasvatades tuleks taimed asetada kõige päikeselisemale aknalauale. Seejuures tuleb roosidel ikkagi silm peal hoida, juhuks kui taimed annavad märku, et vajavad rohkem lisavalgust. Kui roosid hakkavad pikaks venima ja lehtede vahele jäävad pikad vahed, tuleks taimedele täiendav valgusallikas leida.

Näpunäide. Jätkuva õitsemise stimuleerimiseks tuleb vanad õied ära näpistada.

Õige kastmisrežiim tagab edu mis tahes toataimede kasvatamisel. Miniroose tuleb põhjalikult kasta niipea, kui potis olev muld tundub kuiv. Lisaks sellele on soovitatav taimi aeg-ajalt veega pesta – piisab kui roosilehtede alla ja peale pisut vett pihustada. See aitab vähendada lehestikule kogunevat tolmu ja hoiab rooside kaunist välimust.

Miniroosidele õiges suuruses poti või konteineri valimine on samuti oluline. Pott peab olema taimedele sobivas suuruses, mitte liiga väike ega liiga suur. Liiga väikses potis jäävad roosid kängu ega kasva korralikult. Liiga suures potis on neid aga kerge üle kasta.

Miniroosid õues

Miniroose ei pea alati toas kasvatama. Need armsad väikesed roosid sobivad imehästi ka peenrasse. Õue istutatud miniroosid õitsevad enamasti suve algusest sügiskülmadeni välja. Korralikult multšitud ja kinnikaetud miniroosid elavad kerge vaevaga ka talve üle.

Miniroose võib istutada otse peenrasse, rippkorvidesse või 20-15 cm mõõduga pottidesse. Istutuskoht tuleb valida päikesevalguse järgi. See peaks jääma eemale puudest ja muudest objektidest, mis võivad hakata varju heitma. Eranditult kõik roosid armastavad päikest.

Miniroosid konteinerites

Peenrasse istutades tuleb kõigepealt kaevata umbes 30 cm läbimõõduga auk. Kui istutusauk on valmis, võib roosi poti seest välja võtta. Istutades tuleb roositaime juures õrnalt augu põhja sättida ning auk lahtise mullaga täita, nii et taim jääks maapinnaga tasa.

Pärast istutamist tuleb roose korralikult kasta ja seda ka edaspidi. Pinnasel ei tohi lasta läbi kuivada – see on iseäranis oluline just esimese paari istutamisjärgse nädala puhul. Pinnas peab olema niiske, aga mitte liigmärg, seepärast tuleb mulla seisukorda regulaarselt kontrollida ning taimi vajadusel kasta.

Näpunäide. Kõige tavalisemad kahjurid, mis roose kimbutavad on lehetäid ja kedriklestad. Viimased on enamasti lehtede alumisel poolel, samas kui lehetäid elutsevad eelkõige uute kasvude peal. Tõrjumismeetodeid on erinevaid. Nende kahe putuka vastu toimivate pestitsiididena tuuakse enamasti välja insektitsiidseid seepe ja aiandusalaseid õlisid. Mürgitamisvaba tõrjeviisina võib kasutada veesurvet ning kahjurid lihtsalt taimede pealt maha pesta. Veega ei saa neist küll lõplikult lahti, aga see aitab olukorda kontrolli all hoida.