Triikraua regulaarne puhastamine on riiete puhtana hoidmiseks ülimalt oluline. Esmapilgul võib selle teostamine kaunis keeruline tunduda ja võib isegi juhtuda, et triikraud jääb lihtsalt teadmiste puudumise tõttu puhastamata.
Õnneks on triikraua puhtaks tegemine sama lihtne kui enamuse muude väikemate seadmete puhastamine.
Veepaagi puhastamine
Triikraua veepaak vajab puhastamist, kui tallas olevatesse aukudesse kipub väikestes kogustes setteid kogunema. Üldjuhul on tegu veepaaki valatud vees sisalduvate mineraalidega. Tekkinud sete võib olla valge värvusega ning meenutada soola.
Veepaagi puhastamiseks on vaja söögiäädikat ja puhast lappi. Jahtunud triikraua veepaaki tuleb valada veega lahustatud äädikat, nii et paak oleks vähemalt ¼ ulatuses täidetud. Seejärel tuleb triikraud sisse lülitada, aurutamisele seadistada ja puhast lappi triikida, kuni veepaak on täiesti tühi.
Kui mineraalainete jäägid on triikraua tallal ikka veel näha, tuleb veepaak puhta veega täita ja lapp aurutades uuesti üle triikida. Kui ka see ei tee auke puhtaks, tuleb äädikaga kogu protsessi korrata, kuni settejääke enam näha ei ole.
Pärast puhastamist tuleb veepaak korralikult üle loputada. Selleks tuleb paak puhta veega täita ja siis korralikult tühjaks valada. Setete tekkimist saab ära hoida, kui veepaaki ainult destilleeritud või muul moel puhastatud vett valada. Kraanivett kasutades tuleb paaki lihtsalt korrapäraselt puhastada.
Äädikale on omane väga tugev lõhn, eriti kui seda kuumutada. Äädikaga toimetades tuleb tööala kindlasti tuulutada, näiteks aknad lahti teha, ventilaator tööle panna või uks lahti jätta.
Triikraua talla puhastamine
Triikraua tallale kipub paraku ikka aeg-ajalt mustust kogunema. Seega tuleb seda puhastada, et riietele ja muudele kangastele plekke ei tekiks. Seejuures tuleb vältida abrasiivseid puhastusaineid ja nuustikuid.
Puhastamist alustades peab triikraud olema jahtunud ja vooluvõrgust eemaldatud. Veest ja õrnatoimelisest nõudepesuvahendist või pesuainest tuleb valmistada vahune lahus. Seejärel tuleb võtta pehme nailonist svamm või puhas riidest lapp, see vahuse puhastusainega kokku teha ja triikraua tald üle tõmmata. Puhastusvahendiga koos olev tald tuleb omakorda niiske lapi või riidetükiga puhtaks teha.
Kui triikraua tallale on aga kogunenud näiteks tärklise jääke või see on mingil moel korrodeerunud, on vaja karmimad meetmed kasutusele võtta ja mustuse eemaldamiseks äädikasse kastetud puhast riidetükki kasutada. Lõpuks tuleb talla pind niiske lapiga üle pühkida.
Kui ka see ei aita, tuleb kokku segada äädikas ja sool ning segu kuumutada, kuni sool lahustub. Seejärel tuleb puhas riidetükk sellega õrnalt kokku teha ja triikraua tald üle küürida, kuni kõik mustus maha tuleb. Pärast puhastamist tuleb triikraud alati puhta veega immutatud lapiga üle tõmmata.
Triikraua välispinna puhastamine
Triikraud tuleb pealt puhas hoida, et triigitavatele esemetele soovimatut mustust ei satuks. Aeg-ajalt tuleks välispind niiske lapi või svammiga üle pühkida. Kui triikrauale juhtub siiski mingit sorti mustust kogunema, võib selle nõudepesuvahendi ja veega ära pühkida. Kõige kasulikum ja ajasäästlikum on triikraua tald ja välispind ühel ajal puhastada.
Triikraua hoiustamine
Pärast kasutamist tuleks veepaak alati tühjaks valada ja lasta ära kuivada. Nii saab ennetada setete kogunemist ja veepaaki pole vaja nii sageli puhastada. Samas tuleb arvestada, et äsja kasutatud triikrauas võib vesi väga kuum olla. Triikrauda tuleb kraanikausi või vanni kohal aeglaselt kallutada, nii et vesi välja voolab. Triikraud tuleb panna püstisesse asendisse ja paigutada kusagile, kus seda ümber ei lükata.