Toataimed talvel

2904

Talvine pimedus, jahedamad temperatuurinäidud ja lühikesed päevad ei mõju toataimedele sugugi hästi.

Mitmed toataimed kasvavad looduslikult paikades, kus päikest paistab keskmiselt 14 tundi ööpäevas, välistemperatuur on 18-30 kraadi ja õhuniiskus on pidevalt 100% kandis. Talvekuudel saavad taimed kõige enam kaheksa tundi päikesevalgust, tubane temperatuur jääb enamasti 13 ja 23 kraadi vahele ning õhuniiskus on keskmiselt 15-20%. Ometi suudavad taimed nendes tingimustes toime tulla. Nende veevajadus väheneb ja kasv pidurdub. Taimed jäävad justkui talveunne ega kasvata enam uusi võrseid. See on taimede jaoks looduslik puhkeperiood, mil võimaldab neil keskkonnamuutustega kohaneda ning vajalikke toitaineid tallele panna.

Asukoht

Ahi või keskküte muudab õhu liialt kuivaks ja kui toataim panna sooja õhkavale küttekehale liialt lähedale, võib see taime nõrgendada. Sooja õhu mõjul arenevad taimele käävjad ja väetid kasvud. Samuti tuleks taimi hoida tuuletõmbuse eest. Toataimed peavad aknast vähemalt 15-16 cm kaugusel olema. Selleks, et külm õhk neile kogemata liiga ei teeks, tuleb taimed välisuste juurest eemale tõsta.

Väetamine

Talvekuudel ei tohi toataimi kunagi väetada. Väetamine ergutab taimede kasvu, aga kuna talvisel ajal on toas valitsevad tingimused selleks kõike muud kui sobivad, ei anna see soovitud tulemusi. Üldise reegli järgi ei tohiks taimi väetada oktoobrist aprillini.

742

Valgus

Talvel vajavad toataimed nii palju valgust kui vähegi võimalik. Lisaks sellele, et valguse intensiivsus väheneb talvel vähemalt poole võrra, aitavad ka kahepoolse klaaspaketiga aknad seda tublisti vähendada. Toataimed kipuvad talvel kollaseks minema just vähese valguse tõttu. Parim variant on asetada taimed lõuna- või läänekaarde vaatavale aknalauale. Need taimed, mis kevadel ja suvel põhja või ida suunda jääval aknalaual kenasti toime tulevad, tuleks talveks parema koha peale ümber tõsta. Abi võib olla ka sellest, kui taimed kunstliku valgustuse alla asetada. Luminofoorlampide puhul tuleb jälgida, et taime ülemised lehed oleksid valgusallikast 25-60 cm kaugusel. Hõõglampide puhu peaks lambi ja ülemiste lehtede vahele umbes 40-75 cm jääma. Väiksema vahemaa korral võivad lehed lihtsalt kõrvetada saada.

Kastmine

Toataimede kastmisrežiim tuleb talvekuudel üle vaadata. Talvine ülekastmine on taimele saatuslik. Kõige kindlam on lasta taimedel enne kastmist pisut sorgu vajuda (välja arvatud eriti õrnadel taimedel). Teisalt ei maksa ka hooletuks muutuda, sest ka liigne läbikuivamine võib taime ära tappa. Tegelikult ei saagi toataimedele mingit kindlat kastmisgraafikut luua. Taimede kuivust või niiskust tuleb lihtsalt igapäevaselt kontrollida.

Näpunäide. Liigset kuivamist tuleb vältida eelkõige tsitruseliste nagu sidruni- ja apelsinipuu puhul. Nende potis olev muld tuleb ka talvekuudel pidevalt niiske hoida.

Niiskus

Parim viis toataimede talviseid kasvutingimusi parandada on suurendada õhuniiskust. Kuna kütteperioodil langeb õhuniiskus toas 15-20% peale, tasub igal juhul koju õhuniisuti muretseda. Kui vähegi võimalik, tuleks kõik toataimed õhuniisuti ümber sättida. Kui see osutub aga teostamatuks, võib toataimed kas vannituppa või kööki tõsta, sest seal on õhuniiskuse tase enamasti kõrgem kui muudes tubades. Taime võib tõsta ka kivikeste ja veega täidetud madala aluse peale, nii et tekib omamoodi kasvuhoone – aurustuv vesiturgutab juurepalli ja suurendab õhuniiskuse taset.

Näpunäide. Parim võte talviseks kastmiseks on asetada taimed destilleeritud veega täidetud alustele. Kui taimed on mõnda aega seisnud ja piisavalt vett imanud, võib need jälle endise koha peale tagasi tõsta.

Talvel tahavad toataimed pisut lisahoolt ja -tähelepanu saada. Siin toodud õpetussõnu järgides peaksid toataimed kevade saabudes siiski elujõulised ja terved olema. Kuna toataimed kipuvad talvekuudel oma sära kaotama, võiks selleks ajaks koju muretseda mõned õitsevad taimed. Jõulukaktus, krüsanteemid, sinningia ja priimula on vaid mõned sellised taimed, mis toovad talvel tuppa teretulnud värvilaigu. Valida tasub taimed, millel on õied juba osaliselt lahti. Kui näha on vaid õienupud, aga mitte õisi, ei pruugi nupud koju jõudes enam lahti minna. Tegu on ju kasvuhoonetes ettekasvatatud taimedega ning kodusel aknalaual pole talvel kaugeltki nii häid kasvutingimusi. Igal juhul tuleb valida terved ja rohelised taimed.