Telliskivist välisseina värvimine

6421

Vaja läheb:

 • survepesurit
 • värvikaabitsat
 • lihvimismasinat
 • mörti või akrüülmassi
 • müüritisele sobivat kruntvärvi
 • tolmuimejat
 • tihendusmaterjali (hermeetikut)
 • vahtplastist tihendeid
 • pintslit
 • värvirulli käepidet
 • pika karvaga (u 19 mm) värvirulle
 • muid tavalisemaid maalritarbeid

Värvitud telliskiviseinad esindavad täiesti omanäolist stiili ning erinevate ehitustrendide muutudes võib sellised maju tänavapildis üha enam näha. Telliskiviseina värvima asudes tuleb kindlasti arvestada mõningase eeltööga nagu ronitaimedest tingitud pragude ja lõhede täitmine.

Müüritise puhastamine

Värvimistöö ettevalmistamise juures tuleb esimese asjana seinapinnad ära puhastada. Kõige lihtsam on seda teha survepesuriga. Masin tuleb lihtsalt 105 kuni 140 bar peale seadistada ja seinad lveega üle pesta. Survega ei tohi mingil juhul liiale minna, sest see võib mörti kahjustada. Hallituskahjustuste ning taimede elutegevusest tingitud kahjustuste puhastamiseks võib veele ka pisut pesuvahendit lisada. Eesmärgiks on telliskivisein mustusest, tahmast ja lahtisest värvist puhtaks teha, muud midagi. Poorsed telliskivid imavad niiskust ning seepärast tuleb ülepestud seinal vähemalt paar päeva kuivada lasta.

Kooruva värvikihi eemaldamine ja vuukide parandamine

Järgmise sammuna tuleb seintelt eemaldada vana ja kooruv värv. Vastasel juhul hakkab värske värvikiht kiiresti pudenema ning kogu töö läheb raisku. Suuremate värvitükkide kättesaamiseks on hea kasutada värvikaabitsat. Samas tuleks hoiduda traatharja kasutamisest, kuna sellega võib töö käigus kergesti hoogu sattuda ja telliskivi pinna kogemata ära rikkuda. Pärast lahtise värvi eemaldamist tuleb tellised lihvimismasina abil vähemalt P80 karedusega (või peenema) liivapaberiga ühetasaseks töödelda ning katkised või täiesti lagunenud vuugivahed ära parandada. Kasutada võib nii valmis akrüülmassi kui isesegatud müürimörti. Esimesel juhul võib kruntimise ja värvimisega alustada niipea kui vuugitäide on ära kuivanud. Mördiga tehtud parandustööde puhul tuleb aga arvestada mitmenädalase kuivamisprotsessiga.

733

Seina kruntimine

Telliskiviseina kruntimiseks tuleb alati valida kvaliteetne ning müüritistele sobiv akrüül- või latekskrunt. Krunditakse nii tellis kui vuugivahed. Kruntvärvi kuivamiseks kulub enamasti tund või paar. Esmajärjekorras tuleb kruntida need kohad, kus esines hallitust või muid orgaanilisi kahjustusi. Nii on hiljem lihtsam probleemsematele kohtadele teinegi krundikiht lisada. Seejärel tuleb pisut oodata, et krunt enne värvimistööde juurde asumist täielikult ära jõuaks kuivada

Tihendamine

Lisaks muule on oluline tihendada kõik väikesed praod ja vahed (ka millimeetri suurused), millest vesi võiks maja konstruktsioonideni tungida. See käib nii akende, uste, katuseservade kui korstna ümbruse kohta. Mõistagi tuleb probleemsed kohad enne harja või tolmuimejaga ära puhastada. Suuremate pragude täitmiseks võib kasutada vahtplastist tihendeid, muudes kohtades aga akrüülhermeetikut. Mõnel puhul tuleb kogu protsessi kolme kuni viie tunni möödudes korrata.

734

Värvimine

Sobivat tüüpi värvi otsides tasub eelistada kulumiskindlaid niinimetatud elastomeervärve või 100% akrüüldispersioonvärve. Vastupidavama lõpptulemuse saamiseks tuleb arvestada kahe värvikihiga. Värvi pealekandmisel on soovitatav kasutada pintsleid ja rulle nagu mis tahes muude värvimistööde puhul. Parima kattuvuse tagamiseks tuleb kindlasti valida pikkade karvadega värvirullid