Söögisooda kasutamine – 10 erinevat moodust

6910
söögisooda

Seda, et söögisooda on kasutatav küpsetamise juures, teavad juba kõik. Aga see pole kaugeltki ainuke moodus söögisoodale majapidamises rakendust leida. Vanal heal soodakarbil on kindel koht iga isetegija köögikapis ning seda saab kasutada kõigeks alates ummistuste eemaldamisest kuni kahjurite tõrjeni.

Söögisooda kasutamine
  1. Vann läikima. Söögisooda abil saab kerge vaevaga vabaneda vanni sisse jäävatest vee- ja seebijälgedest. Kergelt abrasiivne söögisooda sobib määrdunud pindade puhastamiseks tõepoolest suurepäraselt. Seda tuleb lihtsalt koos tavapärase puhastusvahendiga svammi peale puistata.
  2. Kahjurite tõkestamine. Mitmetele levinud aiakahjuritele mõjub söögisooda eemalepeletavalt. Ümber aia ja peenarde puistatuna aitab see tõrjuda nii nälkjaid, soomuklasi, küülikuid kui muid närilisi. Teine moodus söögisoodat aias kasutada on seda tomatitaimede juurde mulda segada – tulemuseks on tavalisest veelgi magusamad tomatid. Loe rohkem siit.
  3. Umbes torude puhastamine. Koolist tuttav keemiakatse äädika ja söögisooda tormilisest reaktsioonist sobib muukski kui vaid lõbusaks õppematerjaliks hapete ning aluste reageerimisest. Seda võib ära kasutada kergelt ummistunud äravoolutorude puhastamisel. Selleks tuleb kraanikausist lihtsalt pool klaasi soodat ja pisut söögiäädikat alla valada ning äravoolule punn ette panna, et toimuv reaktsioon ikka torudes püsiks. Mõne minuti pärast võib äravoolutoru kannutäie keeva veega üle uhada.
  4. Aed-ja puuviljad puhtaks. Lisaks muule on söögisooda ka õrnatoimeline looduslik pestitsiid ehk tapab teatud baktereid ning seeni. Kergelt abrasiivse puhastusvahendina sobib see suurepäraselt kõigi puu-ja juurviljade pesemiseks, mida pole aega või tahtmist koorida (näiteks õunad või tomatid). Kuna söögisooda ei kujuta inimese tervisele sisse süües mingit ohtu, ei pea ülemäära muretsema, kui see loputades kõik maha ei tule.
  5. Kätelt toidulõhnade eemaldamine. Vedelseebi sisse segatud söögisooda aitab kätelt eemaldada erinevaid toidulõhnasid nagu küüslaugu võikala hõngu. Käed tuleb lihtsalt hoolega sooda-seebi seguga üle pesta.
  6. Hõbeda poleerimisvahend.Tuhmiks muutunud lauahõbeda läikimalöömiseks tuleb suure poti või kausi põhi fooliumiga vooderdada ja sinna hõbedast esemed asetada. Seejärel tuleb asjade peale lusikatäis söögisoodat ning näpuotsatäis soola puistata ja kõik keeva veega üle valada. Järgnev keemiline reaktsioon paneb vana hõbeda jälle särama.
  7. Tule kustutamiseks võiks pliidi kõrval alati pakk söögisoodat seista. Seda, et põleva rasva veega ülevalamine võib katastroofiliselt lõppeda, peaks igaüks teadma ning seepärast tasub leekide lämmatamiseks hoopis söögisoodat kasutada. Söögisoodast eralduv süsihappegaas lõikab ära tule hapnikuvaru ning summutab leegid.
  8. Prussakate tõrje. Söögisoodat võib raputada köögikappide alla ja äärtesse, keldrisse ning mujale prussakate meeliskohtadesse. Niiskust imavate omadustega söögisooda lihtsalt imab putukatest kõik elumahlad välja. Erinevalt traditsioonilisematest putukamürkidest, on söögisooda täiesti looduslik, ega kujuta ohtu lastele või lemmikloomadele. Sama võte toimib ka soomuklastest vabanemiseks.
  9. Bensiinipritsmete vastu.Maha läinud bensiini või õlipritsmed on hea söögisoodaga üle raputada. See imab vedeliku ära teeb hilisema koristamise lihtsamaks. (Pärast võib söögisooda lihtsalt kokku pühkida ja ära visata)
  10. Pindude eemaldamine. Sügavale tunginud pind võib pintsettidega nokkima hakates nahka ärritada. Selle aseme võiks pinnuga kohale määrida veest ja söögisoodast pastat ning valusa koha ööseks plaastriga katta. Sooda peaks aitama pindu öö jooksul välja pressida, nii et selle saab hommikul vaevata välja tõmmata.