Ravimtaimeaed

3350

Iluaiad on küll külluslikud ning kaunid, aga ravimtaimeaed pakub midagi ka tervise heaks. Ravimtaimed ei ole mingi järjekordne alternatiivmeditsiini trend, vaid tegu on pika ajalooga meditsiiniharuga. Ravimtaimi on juba vanadest aegadest saadik kasutatud nii tavapärasemate kui harvaesinevate haiguste raviks. Mitmed tänapäevased apteegist saadavad ravimid baseeruvad tegelikult tuntud ravimtaimede toimeainetel.

Näpunäide. Ravimtaimi leidub kõikjal. Paljud inimesed ei adugi, kui palju ravimtaimi nende aias juba praegu kasvab.

Hoiatuseks

Ravimtaimi tarvitades tuleb alati konsulteerida arstiga. Samuti ei tohiks kodused ravivõtted kunagi hakata asendama arsti poolt määratud ravi. Jah, paljusid ravimtaimi on ajalooliselt kasutatud ühe või teise haiguse raviks või sümptomite leevendamiseks, aga tõsise haiguse korral tuleb alati pöörduda asjatundjate poole.

Näpunäide. Rasedad, raskelt haiged ning retseptiravimeid tarvitavad inimesed peaksid enne loodusravi poole pöördumist alati arstiga konsulteerima. Välispidiselt tarvitatavate ravimite puhul tasub esmalt väikese nahalaigu pea kontrollida, ega selle vastu allergiat ei ole. Alles siis võib seda täies ulatuses peale kanda.

Taimede valimine

Näpunäide. Mõned ravimtaimed on üsna haruldased või raskesti leitavad ja need tasub raviaia jaoks eraldi osta või tellida. Teised taimed see-eest on väga levinud ning võib olla leidub mõnes aianurgas juba praegugi paar ravimtaime.

Ravimtaimi valides tuleks mõelda pisut perekonnaliikmeid vaevavate hädade peale. Näiteks: vanaisa põeb podagrat, vanaema vaevleb liigesevalude käes, emal käivad migreenihood, isa muutub aeg-ajalt raskemeelseks, pojal on akne ning tütar külmetub kergesti. Ravimtaimeaiast leiab leevendust kõigi ülaltoodud vaevuste ning veel mitmete teistegi hädade vastu.

Näpunäide. Kui taimed on juba kenasti kasvamas, tahab igaüks kahtlemata taimede väge omal nahal tunda saada. Erinevate haiguste puhul kasutatavad taimed tuleb aga ravikasutuseks vastavalt ette valmistada. Mõned ravimtaimed pääsevad mõjule tee sees, teised tuleb segada veel mitmesuguste muude koostisosadega ning mõningad ravimtaimed tuleb enne hoopis ära kuivatada või küpsetada. Vastavate prepareerimistehnikate ning retseptide kohta leiab palju infot näiteks internetist. Kõige parem on aga muretseda endale vastavasisulisi juhiseid sisaldav raamat (osta või laenutada).

626

  • Harilik aaloe.See lihav ravimtaim kiirendab haavade, põletuste, põletike ja nakkuste paranemist.
  • Ravimtaimena tunti heinputke juba 15. sajandil. Naised on seda ravimtaime hinnanud menstruatsiooniaegse vooluse ühtlustajana ning krampide leevendajana. Lisaks on heinputkest abi astma ja bronhiidi puhul. Sageli kasutatakse taime juurt toiduvalmistamise juures niisama maitseainena.
  • Seda mõneti vähemtuntud ravimtaime kasutasid eurooplased muljuda saanud, välja väänatud ja paistes kohtade peal valu vaigistamiseks. Kuivõrd tegu on mürgise taimega, tohib seda kasutada vaid kompresside ning kuumade mähiste tegemiseks.
  • Basiilik. Basiilikut saab kasutada muukski kui pastakastmete maitsestamiseks. Seda kasutatakse palaviku alandamiseks ning seega peaks basiilik kuuluma igasse kööki ja taimeaeda. Värskete basiilikulehtede nahale hõõrumine aitab leevendada putukahammustustest, -torgetest või muudest teguritest põhjustatud kergemaid nahaärritusi. Vahest kasutatakse basiilikut valuvaigistina ningveresuhkru
  • Kardemon toob leevendust kõhuvalu puhul.
  • See jäneste meelistaim omab üllataval kombel ka raviomadusi. Sellerist on abi näiteks podagra, reuma ja artriidi ravimisel. Iseäranis väärtuslikud on selleri seemned.
  • Sigur. Lisaks kohvi maitsestamisele tarvitatakse sigurit veel seedetegevuse parandamiseks. Sel on kerge lahtistav toime. Ühtlasi pakub sigur mõningast leevendust reuma korral.
  • Võilill. Ehkki enamasti peetakse võililli vaid tüütuks umbrohuks, on tegu ka tuntud kaaliumiallika ning diureetikumiga. Seda võib kasutada nii välispidiselt ekseemide raviks, kui seespidiselt artriidi või soolestikuprobleemide leevendamiseks.
  • Esimene kirjalik märge tilli raviomadustest pärineb ajast umbes 1500 eKr, mil vanad egiptlased avastasid tilli valuvaigistava toime. Tänapäeval kasutatakse tilli seedetegevuse parendamiseks ja puhituse vähendamiseks. Halva hingeõhu puhul on kasu tilliseemnete närimisest.
  • Küüslauk.Tegu on ühe olulisima ravimtaimega, millest on abi mitmete nakkushaiguste, eriti nina, kurgu ja rindkere piirkonnas esinevate vaevuste (nagu külmetushaigused) ravimisel. Küüslauk võitleb nii bakterite kui parasiitidega. Samuti aitab see alandada veresuhkrut ning vererõhku. Tegelikult on küüslaugul veel teisigi kasulikke omadusi, seepärast tuleks sellele igasse aeda kindel koht varuda.
  • Lavendlil on tugev põletikuvastane ja antiseptiline toime ning see sobib hästi reumast tingitud valude leevendamiseks. Lisaks võib lavendlit kasutada kerge antidepressandina.
  • Seda viirusevastast taime kasutatakse herpese ravimisel. Sidrunmelissist keedetud tee on hea stressialandaja.
  • Sidruntüümian. Sidruntüümiani võib kasutada seedimise parendamiseks. See toimib loodusliku antibiootikumina ning mitmeid sajandeid kasutati seda haavade ravimisel.
  • Majoraan. Majoraanist saab abi mandlipõletiku, bronhiidi ja astma korral.
  • Veiste-südamerohi.Sel on rahustav toime ning see aitab leevendada lihaskrampe. Lisaks on veiste-südamerohust kasu viljakuse ja rasedusega seotud probleemide korral.
  • Mitmed rahvameditsiinis tuntud ravimid kasutavad sinepit artriidi, põletike ning hambavalu puhul. Sinepil on ka köögis palju kasutusvõimalusi.
  • Peterselli võib süüa kuseteede põletiku korral.
  • Piparmünt. Uurimuste kohaselt on piparmündil antibakteriaalsed ja viirusevastased omadused. Seda kasutatakse seedehäirete, valusa kurgu, hambavalu ning külmetushaiguste ravimiseks.
  • Punane päevakübar.See on suurepärane immuunsüsteemi turgutaja.
  • Enamasti süüakse vaid redise maa-alust risoomi, aga tegelikult kõlbavad toiduks ka krehvtised lehed. Redis parandab seedimist.
  • Hiljutiste uuringute kohaselt võib rosmariinis sisalduv hape vähendada Alzheimeri tõppe haigestumise riski. See aitab parandada mälu ning vereringet ning leevendada kurgu- ja igemevalu.
  • Liht-naistepuna. Seda taime tuntakse peaasjalikult antidepressandina. Seepärast müüakse naistepuna sarnaselt palderjanitablettidele ning vitamiinidele sageli juba valmis preparaatidena. Ravimtaimena kasutatakse seda veel menstruatsiooniaegsete krampide leevendamiseks.
  • Seda taime tuntakse eelkõige kurikuulsa absindi koostisosana. Tegelikkuses on koirohul kibedale maitsele vaatamata mitmeid kasulikke omadusi. Seda kasutatakse kõhuvalude leevendamiseks ja sapikivide vastu.