Punase veini plekkide eemaldamine

7323

Kui piisavalt kiiresti tegutseda, on veiniplekke riide pealt üsna kerge eemaldada. Õigupoolest pole ju veiniplekk midagi haruldast, eriti kui väljas einestada või sõprade ja perega lõbutseda. Olgu need plekid siis lemmikkleidi, -särgi või uue vaiba peal – siinsete näpunäidete abil on võimalik neist edukalt lahti saada.

Kiire tegutsemine
Kõige parem on pleki eemaldamisega tegeleda niipea kui see tekkib. Mida kiiremini tegutseda, seda vähem tuleb pleki eemaldamise nimel pingutada. Samas pole ka põhjust heituda, kui veiniplekk alguses kahe silma vahele jääb. Õigete vahenditega on plekist siiski võimalik vabaneda. Kindlasti tasub meeles pidada, et määrdunud kohta ei tohi kunagi nühkida. Peale läinud vein tuleb alati ära kuivatada ja proovida suuremat kahju vältida. Nühkides plekk ainult kinnistub veelgi.

Sildil olevad juhendid
Punase veini plekk riietusesemel või mööblikattel võib parajat meelehärmi põhjustada. Enne kui plekki puhastama asuda, tuleb aga kindlasti vaadata, mida ütlevad esemel olevad tootjapoolsed hooldusjuhendid. Kui sildil on vastavad märked, ei tohiks kasutada näiteks külma vett või tugevatoimelisi puhastusvahendeid. Kui lubatud on ainult keemiline puhastus, siis tuleb ese sinna viia.

Punasele veinile valget veini
Valge vein neutraliseerib punase veini värviva toime. Nii et kui seda juhtub käe pärast olema, tuleks punase veini pleki peale valada valget veini. Sel on plekki n-ö lahjendav toime – plekk muutub heledamaks ning seda on lihtne sooja veega maha pesta.

Kuumas vees leotamine
Veiniplekk kaob aegamööda, kui määrdunud riiet paar minutit kuumas vees leotada. Kui osa plekist jääb siiski alles, tuleb teistkordne leotamine juba seebise veega teha.

Kaubandusvõrgust saadavad vahendid
Veiniplekkide eemaldamist reklaamivad ka mitmesugused poodides müüdavad puhastusvahendid. Neid kasutades tuleb alati järgida pakendil olevat õpetust.

Soodaveega puhastamine
Punase veini plekkidega võitlemisel on hea abivahend ka soodavesi. Määrdunud kohta tuleb soodaveega kokku tehtud lapiga õrnalt töödelda (tupsutada) ning selle tagajärjel muutub plekk tunduvalt heledamaks.

Äädikas
Äädikas on samuti puhastamiseks ja plekkide eemaldamiseks sobilik majapidamisvahend. Äädika ja vee lahus aitab lahti saada ka vanadest veiniplekkidest.

Nõudepesuvahend
Punase veini plekkidest saab üsna edukalt lahti ka mitmesuguseid nõudepesuvahendeid kasutades. Plekilisele kohale tuleb kanda segu nõudepesuvahendist ja veest (vahekorras üks ühele) ning riie seejärel veega üle loputada.

Kunagi ei tohi kuumutada
Veiniplekilist riiet ei tohi enne pleki välja saamist mitte mingil juhul triikida või kuivatisse panna. Kuiv kuumus muudab seda laadi plekid püsivaks.