Pesu puhtaks emakese loodusega

2939

Enne kõrgtehnoloogilise pesumasina ja kuivati ostmist või riiete keemilisse puhastusse tassimist tasub uurida, kuidas saaks pükste, linade ja vaipade puhastamisel abi hoopis emakeselt looduselt ning ilmataadilt. Järgnevalt tuleb juttu mõningatest ajaloost tuntud pesuvõtetest, kus riideesemete, kardinate ja muude kangaste puhastamisel rakendatakse päikesepaistet, vihma ning lund.

Päike 

Päikese kätte viitmine on ammusest ajast tuntud võte linase pesu valgendamiseks. Kvaliteetsetest linakiududest kootud linane kangas on üldjuhul väga vastupidav materjal. Linasest valmistatud esemete pleegitamiseks tuleb need lihtsalt niiskena aluslinale päikese kätte laotada ning mitu tundi seista lasta. Linane kangas kuivab väga kiiresti, aga jääb paraku kortsuliseks. Viimase lihvi andmiseks tuleb päikesega pleegitatud esemed veel üle triikida ja need näevad taas välja nagu uued.

Vihm

Eriti õrna ja ärritustevaba kohtlemise jaoks võib lemmikkampsunid, vanad vatitekid ning isegi vaibad õue vihmapessu viia. See on kahtlemata kõige pehmem ja õrnatoimelisem pesupesemise moodus, mida loodus pakkuda suudab. Vihmapesu jaoks tuleb määrdunud esemed enne vihmahoogu õue pesunöörile aluslinade peale riputada ning lasta vihma käes korralikult läbi liguneda. Soovi korral võib eriti määrdunud esemetele veel näiteks Woolite’i või mõnd õrnatoimelist šampooni lisada. Villaseid esemeid tuleb enne tuppa tagasi toomist alati korralikult raputada, sest mitmesugused putukad armastavad loodusliku villa sisse oma mune muneda.

576

Lumi

Lumi on suurepärane ning looduslik alternatiiv keemilisele puhastusele. Iseäranis hästi sobib lumi villaste vaipade ja sallide ning käsitööna valminud esemete puhastamiseks. Pesemisel on siiski parem kasuta niinimetatud kuiva lund, mitte sulamisest tihedaks ja märjaks muutunud lund. Samal põhjusel on lumepuhastus kõige tõhusam võimalikult külma ilmaga. Tegevuskäik ise ei erine vihmapesust – soovitud esemed tuleb lihtsalt lumesaju ajal pesunöörile riputada. Langev lumi viib mustuse endaga kaasa ja riideesemed jäävad puhtad ning värsked.

Tuul

Tuuline ilm on veel üks suurepärane võimalus näiteks voodikatete ja tekkide värskendamiseks. Voodriga voodikatteid ning vatitekke soovitatakse regulaarselt õue tuulduma viia ja kloppida. Igapäevaselt kasutatavad esemed ning samuti pikemateks perioodideks kappi seisma jäänud esemed on sel moel alati värsked ja kasutusvalmis.

Peale pesemise ja puhastamise saab emake loodus hästi hakkama ka kuivatamisega. Õues kuivatamine on energiasäästlik, tõhus ning odav. Vaja pole selleks muud kui pesunööri ja -lõkse ning parajalt toekat pesukorvi. Tuuline ja madala õhuniiskusega päev on pesu kuivatamiseks lausa ideaalne. Tuuleiilid saavad tööga kiiresti hakkama ega lase riietel ülemäära kortsuliseks jääda.

577

Kui asi puutub riiete ja muude tekstiilist esemete hooldamisse, siis pole musta pesu pesemiseks odavamat, õrnemat ega loodussõbralikumat moodust kui ilmastikutingimuste ärakasutamine.