Papjeemašee valmistamine

7499

Omavalmistatud paberi ja paberist tehtud kunstitööde valmistamiseks piisab lihtsatest kodustest vahenditest. Juhendis tuleb juttu erinevat tüüpi papjeemašee valmistamisest, millest saab kas üksi või koos lastega meisterdada vahvaid karbikesi, maske ja muid esemeid. Kõige olulisem asi papjeemašee juures on kahtlemata sobiva liimi segamine ning sellele järgnevalt keskendutaksegi.

Kuumutatud ja kuumutamata liim

Tegu on äärmiselt lihtsa, ohutu ja odava retseptiga. Vaja läheb vaid:

 • üks osa jahu
 • üks osa vett

Koostisosad tuleb korralikult kokku segada, kuniks moodustub midagi vedela taina taolist. Suuremate tükkide eemaldamisel on abi visplist. Kui vähegi võimalik, võiks segu ka nuimikseriga läbi töödelda. Vee ning jahu segu ei pruugi igaühe jaoks kõige meeldivama lõhnaga tunduda, seetõttu võib liimile aroomi jaoks soovi korral pisut kaneeli lisada. Kõrge õhuniiskuse korral võib juurde segada ka mitu supilusikat soola, et liim stabiilsem püsiks.

Kuumutatud versiooni jaoks läheb vaja:

 • üks osa jahu
 • viis osa vett

Valmistamisõpetus on üsna samasugune nagu kuumutamata versiooni puhul. Jahu tuleb ühe osa sooja veega ära segada ning samal ajal ülejäänud neli osa vett keema ajada. Kui vesi on keema tõusnud, tuleb jahulahus omakorda aeglaselt sinna sisse valada, kõik läbi segada ja kolm minutit keeta.

Vaiguga papjeemašee

Järgneva retseptiga kaasneb omajagu koristustööd, aga see-eest sobib vaikliim eriti hästi just peenemate detailidega tegelemiseks. Vaja läheb:

 • üks tassitäis jahu
 • neli tassitäit vett
 • pool tassitäit pulbri kujul vaikliimi

Esmalt tuleb potis kolm tassitäit vett keema ajada. Sel ajal kui vesi vaikselt keema tõuseb, tuleb kokku segada kuivained (jahu ja vaikliim). Seejärel on aeg viimane tassitäis vett soojaks lasta ning sinna jahu-liimi segu lisada. Saadud lahus tuleb nüüd omakorda keeva vee sisse valada ning kõik korralikult läbi segada. Liimi tuleb umbes kolm minutit keeta, kuni see muutub ühtlaseks ning läbinähtavaks.

Paberipudrust papjeemašee

Seegi retsept sobib just väiksemate detailide jaoks. Vaja läheb:

 • liimi
 • vett
 • ajalehti
 • soola

Ajalehed tuleb väikesteks tükkideks rebida ja suure kausi sisse panna. Seejärel tuleb paberitükid veega katta ning lasta neil üleöö kausis pehmeks tõmbuda. Järgmisel päeval saab paberitükid sõrmede vahel peeneks pudiks teha (segu peab meenutama kaerahelbeputru). Kui paberimass on võimalikult ühtlaseks muutunud, tuleb sellele soola lisada, kõik uuesti läbi segada ja siis proovida pabermassist üleliigne vesi välja pressida. Ajapuuduse korral võib ajalehtede asemel näiteks papist munareste kasutada. Kel kodus pesukuivati ja huvi korduvkasutamise vastu võib ajalehe asendada ka pesukuivati filtrisse jäävate riideebemetega.