Kassid pühendavad suure osa ajast enda puhastamisele ja seepärast tunduvad nad kõige puhtamate koduloomadena üldse. See ei tähenda aga, et kassid enda puhastamisel vahest täiendavat abikätt ei vajaks. Teinekord õnnestub neil ühel või teisel moel oma kasukas põhjalikult ära määrida või hoopis kirbud ja muud putukad hankida. Siis on ainuke võimalus kassi pesemine ise ette võtta. Inimestele mõeldud šampoonid selleks paraku ei sobi ning eraldi kassidele mõeldud tooted on sageli ebameeldivalt kallid. Seepärast võiks katsetada omatehtud kassišampooni(de)ga. Järgnevalt on toodud mõned lihtsad ja taskukohased õpetused, kuidas kassi kasukas puhtaks saada.
Kuivšampoon
Kuivšampooniga saab kassi puhtaks ilma teda veega traumeerimata. Šampoonis olevad väikesed osakesed koguvad endasse karvastikus leiduvad õlid, mustuse ja tolmu. Lõpuks saab kuivšampooni lihtsalt maha hõõruda ning välja kammida.
Šampooni valmistamiseks tuleb esmalt valada küpsetuspaberiga kaetud ahjulaadile kaerahelbeid, kliisid või maisijahu. Seejärel tuleb plaaditäis ahju panna ning madalal kuumusel hoida, kuniks pannipealne on soojaks muutunud (mitte kuumaks). Nüüd on aeg kass käsile võtta. Parem on tegeleda kassi puhastamisega sellises ruumis, mida on hiljem kerge puhastada või siis katta põrand suure linaga, kuhu pudenev šampoon kukkuda saab. Soojaks lastud kaerahelbed, kliid või maisijahu tuleb hoolega kassi karvade vahele ning naha peale hõõruda. Selleks, et kuivšampoon kindlasti igale poole pääseks, võib kasutada näiteks rätiku abi. Seejärel tuleb kass korralikult üle harjata, et kuivainetesse lukustunud mustus karvade vahelt kätte saada. Samas ei juhtu midagi hullu, kui päris kõike ei õnnestu välja harjata – kass peseb end ise üle ja see ei mõjuta teda kuidagi.
Šampoon märgpesu jaoks
Kui juhtub, et kuivšampoon ei saa oma tööga hakkama, jääb üle ainult vana hea vannitamine. Üks lihtneretsept šampooni jaoks koosneb looduslike koostisainetega nõudepesuvahendist, orgaanilisest õunaäädikast, glütseriinist ja veest.
Esmalt tuleb kokku segada 240 milliliitrit nõudepesuvahendit ning sama palju õunaäädikat. Nüüd võib lisada 80 milliliitrit glütseriini ja lõpuks tuleb segu lahjendada umbes liitri veega ning see kõik sobiva suurusega pudeli sisse valada. Kasutamiseks pole vaja muud teha, kui šampooni pudelist kassile valada ning vahule hõõruda.
Veel üks šampoon
Eelmise retsepti juures on vaja kasutada looduslikku nõudepesuvahendit, aga tegelikult saab valida veelgi loodussõbralikuma lähenemise. Puhastava seebina saab kasutada veega segatud seebilille juurt.
Selleks tuleb lihtsalt kokku valada umbes pool liitrit keevat vett ja kaks teelusikat kuivatatud ning jahvatatud seebilille juurt. Saadud segu ongi šampooni alus. Kui see on maha jahtunud, võib lisada paar tilka meelepärast eeterlikku õli (näiteks piparmündi või sidrunheina). Samuti võib soovi korral kasutada erinevaid ravimtaimi – mõned neist annavad kassi karvale kena läike. Lõpuks tuleb segu sobiva pudeli sisse valada ja kassi karvastikule kanda.