Õli- või lateksvärv

4999

Kas valida õli- või lateksvärv? See küsimus võib inimesi ajuti tõeliselt segadusse ajada. Veepõhised lateksvärvid on küll populaarsemad, ent teatud olukordades on märksa kasulikum eelistada hoopis õlivärve.

Lateksvärv

Võrreldes õli- või alküüdvärvidega on lateksvärvid pea-aegu lõhnatud, kuivavad kiiresti ja värvi on kerge ära puhastada. Siseruumides teostatavate tööde puhul langeb liisk enamasti just lateksvärvide kasuks. Värvi vedeldamise jaoks ei ole vaja eraldi värvilahustit, vaid piisab tavalisest veest. Samuti on lateksvärve saadaval paljudes eri toonides ning valik ei jää õlivärvide pakutavatele sugugi alla.

Õlivärv

Õlivärve kasutades tuleb arvestada pikema kuivamisajaga. Teise miinusena võib mainida spetsiifilist lõhna. Õlivärviga töötades on soovitatav kanda respiraatorit – eriti kui värvitav pind on üsna suur ja see asub suletud ruumis. Üldjuhul on nii värvimise kui ka kuivamise ajal vaja tagada täiendav ventilatsioon.

Puhastamine

Pärast õlivärvidega töötamist, tuleb rullide ja pintslite puhastamiseks kasutada värvilahustit. Lateksvärviste töövahendite puhastamiseks piisab ainult veest.

Näpunäide. Värvide näol on tegu ohtlike jäätmetega ning need tuleb viia ettenähtud kogumispunktidesse. Ühtlasi ei tohiks värvilahustist läbiimbunud lappe niisama suletava anuma või kilekoti sisse panna, vaid enne minemaviskamist üleöö vees leotada.

Pinna ettevalmistamine

Kui värvitavat pinda korralikult ette ei valmistata ja üle ei krundita, võib õlivärv pragunema hakata ning maha kooruda. Lateksvärvid pole ses osas enamasti nii nõudlikud ja tõenäosus, et lateksvärv hakkab kruntimata aluspinnalt maha kooruma on märksa väiksem kui õlivärvide puhul.

Näpunäide. Kergelt toonitud õlipõhine krunt sobib suurepäraselt lateksvärvi alla mineva tapeedi katmiseks.

Nakkumisvõime

Õlipõhised värvid on parema nakkuvusega kui lateksvärvid ja sobivad seega paremini just selliste pindade värvimiseks, kus nakkumisvõime mängib hea tulemuse saavutamiseks olulist rolli. Hea nakkumine on tähtis näiteks kriiti sisaldavatele aluspindade puhul või ka selliste pindade juures, millele on juba varasemalt mitu kihti õlivärvi kantud.

Näpunäide. Nakkumisvõime osas pole õlikruntidele vastast. Seinakappide ja muu mööbli värvimisel tasub värvikihi alla just toonitud õlikrunti kanda. Kvaliteetse ning ühtlase tulemuse saavutamiseks on soovitatav krunditud pind enne värvi pealekandmist üle lihvida.

Vastupidavus

Paljukasutatavatel pindadel tuleks igal juhul eelistada õlivärve. Õlivärvidega kaetud pind jääb tugev ning seda on lihtne puhastada. Seda tasub silmas pidada ka mööbliesemete värvimisel, kui on teada, et need leiavad sagedast kasutust. Erandina ei soovitata õlivärve kasutada efektvärvi alusena. Sellisel juhul tuleks efektvärvi alla hoopis lateksvärvikiht kanda ning lõpptulemus kaitsva õlilakiga viimistleda.

Kuna õlivärvid on vastupidavad ning nendega värvitud pindu on lihtne puhastada, on neid hea kasutada vannitoas, köögis, reljeefsetel seinapindadel ja mujal, kus võiks karta määrdumist.

Näpunäide. Aja jooksul hakkavad õlivärviga – eriti valge või muu heleda tooniga – kaetud pinnad koltuma.

Määrdunud kohtade katmine

Kui värvitav pind on määrdunud või sel on näiteks veekindla markeriga tõmmatud inetud jäljed, saab rikutud koha õlikrundi alla peita ning krunditud pinna juba tavapäraselt lateks- või õlivärviga katta.