Noad teravaks keskkonnasõbralike vahenditega

2124

Nürid noad on üks paras peavalu ja ilma õigete tööriistadeta pole nende teritamine alati just kõige lihtsam ülesanne. Mõned inimesed otsustavad vanamoelisema meetodi kasuks ja teritavad nuge käia peal nagu kunagised meistrimehed. Tänapäeval on aga mitmeid kaasaegsemaidki vahendeid nugade teritamiseks. Muuhulgas võiks proovida mõnd järgnevatest:

1 – Räni- ehk tulekivi
Kel juhtub kusagil räni- ehk tulekivi käepärast olema, võib sellega nuge teritada. Kaugel kiviajal, kui ränikivi kasutati kivikirveste ja muude lõiketerade valmistamiseks, tuli selle käigus ränikivi nii-öelda iseenda vastu kasutada – ühe kivi tahumiseks kasutati teist.

2 – Sileda äärega kivi
Tavaliste kivide pind sobib nugade teritamiseks suurepäraselt. Kui nuga mööda siledapinnalise kivi lamedat külge tõmmata, jääb tera eriti vahe. Ühtlasi tasub kivi enne märjaks teha – nii ei muutu nuga teritamise käigus kriimuliseks.

525

3 – Klaas
Klaasi kasutamine nugade teritamiseks ei ole ilmselt esimene mõte, mis pähe tuleks. Sellegipoolest on tegu tõhusa võttega. Terituspulga puudumisel kasutab nii mõnigi kokk kööginugade teritamiseks auto akna äärt. Selleks tuleb auto aken umbes kümne sentimeetri jagu alla lasta ja noaga üle terve akna ääre tõmmata. Veidi kaardus joonega aken annab sama efekti kui teemantteritaja kasutamine ning ehkki nuga ei jää just terav nagu habemenuga, saab sellega siiski edukalt näiteks liha lõigata.