Noolelaua valmistamine

3433

Vaja läheb:

  • korki
  • traati
  • värvilisi markereid
  • saagi
  • nuga
  • joonlauda

Nooleviskemängu jaoks on vaja noolelauda jaa kõik, kes on seda kunagi poest ostmas käinud, teavad, et korralik noolelaud pole sugugi odav. Põhimõtteliselt on tegu lihtsalt korgist ja traadist konstruktsiooniga, aga nii lihtsa asja kohta võivad nad üpris soolase hinnaga olla. Miks siis mitte proovida ise üks valmis meisterdada? Ülesanne pole liialt raske ja noolelaud tuleb odavamgi kui poest ostetud

Kork

Noolemängu märklauad on valmistatud korgist, kusjuures korgikihi paksus peaks olema vähemalt neli sentimeetrit. Siis ei tungi lendu lastud nool läbi korgi ega kahjusta seina. Noolelaua jaoks sobivat korgist plaati otsides tulekski vaadata, et see oleks sobiva paksusega ja vähemalt 45 cm läbimõõduga.

886

Lõikamine

Noolelaud on teadupärast ümmargune. Seega tuleb korgist plaadi peale joonistada 45 cm läbimõõduga ring. Seda saab teha plaadi keskele kinnitatud nööpnõela ja selle külge sõlmitud nöörijupi abil, mille teises otsas on marker. Sedasi pole õiges suuruses ringi tõmbamine sugugi keeruline. Seejärel tuleb ring välja saagida ja äär viimistleda, et see siledam jääks.

887

Märgete pealekandmine

Erinevate sektsioonide maha märkimine ongi noolelaua valmistamise juures kõige keerulisem. Esmalt tuleb veenduda, et selleks on olemas õiget värvi markerid ning siis tuleb esimese asjana joonistada laua peale üksteise sees olevad kontsentrilised ringid (alustades laua keskele tehtud väikesest torkeaugust).
Märklaua sisemise keskkoha läbimõõt võiks olla umbes 1,3 cm, välimise (topelt keskkoha puhul) oma aga kolm sentimeetrit. Pärast keskkoh(t)a(de) märkimist tuleb ringid märkida veel 20 ja 22 cm peale. Siis on laual olemas kolm väärtusvahemikku. Viimase asjana tuleb ringid märkida veel 33 ja 35 cm juurde ning topelt punktisüsteemiga märklaud ongi valmis.
Noolelaua valmistamise alused on sellega olemas, aga laua pind tuleb veel jaotada 20 erinevaks, ent võrdseks sektoriks (umbes nagu lõiguks kooki). Seejuures tuleb olla tähelepanelik, et nii sisemine kui välimine keskkoht jääks puutumata. Jaotamise puhul on kõige lihtsam mõni olemasolev standardne noolelaud eeskujuks ette võtta.

888

Traatvõre

Õige noolemängu puhul on märklaual olevad sektsioonid üksteisest traadi abil eraldatud. Selle konstruktsiooni jäljendamiseks tuleb muretseda sobiva paksusega traati. See tuleb ise parajaks väänata ja paigale seada (klammerdamine sobib suurpäraselt), kuni iga noolelaual olev sektsioon on ääristatud. Vedamise korral õnnestub kusagilt leida ehk juba olemasolev traatvõrk, mis omavalmistatud lauaga hästi kokku passib.

889

Viimistlemine

Viimaks on aeg küps, et laud seinale kinnitada ja mängimist alustada. Märklauda üles pannes tuleb silmas pidada, et kõige õigem on kõrgust arvestada keskpunkti abil – see peab jääma 170 cm kõrgusele. Kõrguse võiks võimalikult täpselt üle mõõta. Lisaks tuleb veel märkida viskekoht ning see peaks jääma noolelauast umbes 7,4 meetri kaugusele.

890