Libastumiste ja kukkumiste ennetamine

2052

Koduse turvatunde alus võibki sõna otseses mõttes olla jalge all – põrandal olev vaip. Laste ja üle 65 aastaste seas on kodus libastumine ja kukkumine üheks peamiseks vigastuste allikaks. Väikeste laste või vanemate inimestega majapidamiste jaoks on kukkumis- ja libastumisohu vähendamine üks olulisemaid asju, mida turvalise kodu loomisel silmas pidada. Järgnevalt esitatakse mõned vastavasisulised ideed.

Pole vahet, kas vesi satub tuppa välisjalanõude küljes või loksub millegi seest – enamus põrandapindu muutuvad märjaks saades libedaks. Stabiilsema ja libisemiskindlama pinna saamiseks tuleks maha panna vaip. Isegi kui see märjaks saab, ei kao haardumine kuhugi ning jalgealune püsib kindel. Libastumine ja kukkumine võib põhjustada tõsiseid vigastusi ning vahest isegi surmaga lõppeda. Lisaks sellele, et vaip muudab libastumise vähem tõenäoliseks, pehmendab see kukkumist ning vaiba pehmus vähendab ka vigastuste ohtu.
Suuremal osal vaipadest on all lisa polsterduskiht, mis sinikate ja vigastuste tekkimise veelgi vähem tõenäoliseks muudab. Lisaks muule ei väsi vaipkattel kõndides ka selg ning jalad nii kiiresti ära. Näiteks meditsiiniõed on täheldanud, et just vaipkattel askeldades on nende jala- ning seljavalud kõige väiksemad.

Teine võimalus libastumis- ja vigastuste ohu vähendamiseks on panna väikesed vaibad või matid sinna, kus põrand kõige suurema tõenäosusega märjaks võib saada (ukseavad, valamute esised jne). Need imavad niiskuse endasse ja kukkumisoht väheneb veelgi.
Ehitus- ja viimistlustöid tehes võivad koduomanikud samuti lihtsate abinõudega komistamise ja kukkumise riski vähendada. Näiteks tasuks vältida mustreid ja katteid, mis trepid, astmed ja erinevatel kõrgustel asuvad pinnad märkamatuks muudavad. Eriti tasuks seda silmas pidada just mitmetasandiliste tubade puhul.

Nendesse tubadesse, kus näiteks vanemad või puudega inimesed palju ringi toimetavad, ei tohiks maha panna karvaseid või põrandapinnast palju kõrgemale jäävaid pakse vaipu. Seda tüüpi vaibad jäävad suurema tõenäosusega jala taha kinni ning võivad põhjustada isegi vigastusega lõppevaid komistusi. Eelistada võiks madalamaid vaipu. Nendega kaasnevad kõik vaipade eelised ja pole koperdamisohtu.

Pehme vaip sobib suurepäraselt terve pere jalge alla. Vaiba peal võib pisipõnn astuda oma esimesi, vanaisa oma kaalutletud, täiskasvanud oma kiirustavaid ning koduperenaised oma loendamatuid samme.
Kukkumine ei pea olema vältimatu. Tuleb lihtsalt ukseavade ette matid panna ja libastumine muutubki vähem tõenäoliseks.