Lambivarjuga laualampide tuunimine

4640

Vanamoelise ja kulunud välimusega laualambid muudavad terve toa näotuks. Teatud tüüpi laualambid lihtsalt mõjuvad nagu iganenud võõrkehad, aga kui toas juba on mõni pilkupüüdev laualamp, võiks see inimestele silma jääda pigem oma huvitava ning modernse stiili ja mitte sobimatuse tõttu. Lambivarjude ja -jalgade värskendamine on hea viis tubadesse pisut värskust tuua.

Lambivarjud

Uus lambivari loob tervest lambist uue mulje. Eraldi varjude ostmine võib paraku üsna kalliks osutuda ning ka valik ei pruugi kõige suurem olla. Õnneks saab enda maitsele vastava lambivarju taaskasutatavatest materjalidest ise meisterdada, või vana varju enda maitse järgi ümber teha.

390

Uue lambivarju meisterdamine

Omapärase lambivarju saab näiteks vanast gloobusest. Selleks pole vaja muud teha, kui gloobuse sisse jõhvsaega paraja suurusega auk teha ning lambipirn selle alla sobitada. Sama hästi võib lambivarju loomiseks kasutada ka suurt plekktopsi, mille peale saab lõigata või torgata (näiteks naela või trellpuuriga) meelepärase mustri. Kui metallist pind veel pihustatava värviga üle võõbata ja see pärast kuivamist lambipirni kohale sättida, on tulemuseks täiesti ainulaadne ning omatehtud lambivari. Isegi traadist või vitstest korvist saab soovi korral laheda lambivarju teha.

Taaskasutamine

Selle asemel et pööningul kopitavad vanad maakaardid minema visata, võib neist vana lambivarju külge liimimiseks hoopis paraja suurusega tükid lõigata. Mõnes disainipoes maksavad taolised trükitud mustriga laualambid hingehinda. Kodus leiduvaid vahendeid kasutades saab igaüks endale ise lambivarju meisterdada ning selleks ei kulu rohkem kui paar eurot. Kaartide asemel võib kasutada ka mõnest vanast raamatust võetud lehti. Paberi asemel saab vana lambivarju katmiseks ning huvitava reljeefse mulje loomiseks kasutada näiteks liimi ja pakkenööri- või linti.

391

Vana varju putitamine

Kui olemasolev lambivari on jätkuvalt heas seisukorras ja hoiab kenasti kuju, siis ei olegi ehk vaja seda kogu täiega välja vahetada. Alati võib vana varju lihtsalt sobivate võtetega pisut põnevamaks muuta. Üks odav ning lihtne lahendus on see näiteks juuksevärviga üle värvida. Vana lambivarjule saab värviliste paeladega ilusaid mustreid joonistada. Teisalt võib selle tervenisti mõne kena riidetükiga ära katta, nii et see läheks ülejäänud sisekujundusega paremini kokku.

Näpunäide. Katmiseks kuluvat kangast pole mõtet poest osta. Selle asemel on targem kasutada mõnd vana padjapüüri.

Lambijalg

Kui laualambi alus pole just teab kui kena, ei pääse löögile ka uus või värskema ilme saanud lambivari.

Värvimine

Sageli piisab lambijala värskendamiseks vaid selle ülevärvimisest. Pihustatavad värvid muudavad kõikvõimalikud värvimistööd äärmiselt lihtsaks. See aga ei tähenda, et tavalise värvimise juures pisut loomingulisemaid võtteid ei saaks kasutada – kauni mustri loomiseks võiks lambijala ümber enne värvi pihustamist pitsitüki või lindi keerata.

392

Ilma lambivarjuta

Mõnel puhul näeb lambijalg ise niivõrd vinge välja, et seda kattev vari tundub täiesti ülemäärane. Ilma varjuta laualambid koguvad üha suuremat populaarsust ja näevad välja vägagi kaasaegsed. Lambivarjuta lambi juures võiks kasutada mõnd vähem pehmema valgusega või hoopis värvitud lambipirni. Halogeenpirnid on liialt eredad ning kui selliseid lampe pikalt vaatama jääda, võib see silmadele isegi kahjulik olla. Teinekord õnnestub leida omapäraseid ning iseäraliku kujuga lambipirne.

Värskendamine

Lambijala värskendamiseks võib selle näiteks pakkenööri, paela, pitsi või riidetükiga ära katta. Seejuures tuleb olla ettevaatlik, et lamp tuleohtlikuks ei muutuks. Katsetamiseks võiks lambi kümneks tunniks (või kauemaks) põlema jätta ja aeg-ajalt käega lambijala ning -varju temperatuuri hinnata. See on hea viis teada saada, kas üks või teine materjal sobib lambi juures kasutada või mitte.

393