Küüslauk – looduslik pestitsiid

4967

Küüslaugu näol on tegu soodsa ning mittetoksilise taimekaitsevahendiga, mida igaüks saab kerge vaevaga ka enda aias kasutada. Küüslauk pärsib nii seente kasvu kui putukate rünnakuid ja sobib suurepäraselt erinevate kahjurite peletamiseks. Selleks, et küüslaugu tõrjepotentsiaali maksimaalselt ära kasutada, on soovitatav hoiduda keemiliste väetiste kasutamisest, kuna viimased ei lase küüslaugus sisalduvatel ainetel täies ulatuses mõjule pääseda ning vähendavad küüslaugu peletavat toimet. Õigesti kasutatuna on küüslaugust on abi nii lehetäide, sipelgate, termiitide, karilaste, mardikate, üraskite, tõukude, nälkjate kui röövikute tõrjumisel.

Näpunäide. Hea kasvupinnas meelitab ligi kasulikke putukaid, kes koos küüslaugu peletavate omadustega aitavad ebasoovitavaid putukaid peenardest eemal hoida. Terve ja heas korras pinnase saamiseks tuleb mulda segada ohtralt komposti, tagada veeäravool ning hoida peenrad umbrohuvabad.

Küüslauguprits

Esimese asjana tuleb varuda viis keskmise suurusega küüslauku ja küüned eraldada ning koorida. Seejärel tuleb küüned küüslaugupressi abil peenestada. Pressi puudumisel võib kasutada ka uhmrit. Purustatud küüslauk tuleb segada poole liitri veega ja lasta saadud segul vähemalt kuus tundi tõmmata. Seejärel on aeg lisada küüslauguveele pisut nõudepesuvahendit. Kõige parem on kasutada rohelist seepi (kaaliumseepi), kuna liialt söövitav pesuvahend võib taimedele liiga teha. Kui seep on lisatud, tuleb segu läbi riidetüki ära kurnata ning suletava kaanega klaaspurki valada. Kasutamiseks tuleb purgi sisu lahjendada nelja liitri veega. Küüslaugusegu on soovitatav kasutada vahetult pärast valmistamist. Pikaaegne säilitamine lihtsalt vähendab segu tõhusust.

381

Taimedele kandmiseks on mugav kasutada veepritsi ja soovitud kohad kord nädalas soovimatute putukate peletamiseks üle käia. Vihmasadude korral tuleb pritsida kaks korda nädalas. Küüslaugul on teadupärast väga intensiivne maitse ning taimedele pritsituna püsib see lehtede ja muu peal umbes kuu aega. Seepärast on targem söögiks tarvitatavaid taimi enne saagikoristust mitte pritsida, kuna see võib mõjutada viljade maitseomadusi. Küüslauk on laia tõrjespektriga ning pritsida tasub vaid olemasolevate kahjuritega kimpus olevaid taimi. Vastasel juhul võivad kasulikud putukad samuti kannatada saada.

Küüslauguleotis

Küüslaugutee on hea abivahend nematoodide ehk ümarusside peletamiseks. Tee või leotis tuleb taimede ümber mulda valada ning kui see juurteni jõuab ja ära imatakse, aitab see tõrjuda nii jaapanipõrnikaid, õunamähkureid, porgandikärbseid kui taimede juuri kimbutavaid putukavastseid. Lisaks aitab see ka nälkjate ning tigude vastu ja kaitseb lilleõisi maiaste metskitsede ning jäneste eest. Tegu on tõepoolest tõhusa pestitsiidiga, aga paraku mõjub see ühtmoodi hävitavalt nii kahjulikele kui kasulikele putukatele.

382

Küüslauk vahekultuurina

Vahekultuuride kasvatamine tähendab, et samasse kohta istutatakse korraga kaks või enamgi kultuuri. Seltsilistaimena aitab küüslauk peletada kahjureid, aga ei sega samas kasulike putukate elutegevust. Näiteks tasub küüslauku istutada tomatitaimede vahele, et vältida punaseid kedriklesti. Õunausside peletamiseks võiks küüslauku istutada ka õunapuude ümber ja kapsakoide hävitustöö ennetamiseks võiks sama teha kapsapeenras. Rooside lähedusse istutatuna aitab küüslauk isegi lehetäisid peletada. Samas ei ole täheldatud, et küüslaugul oleks mingit positiivset mõju kaunviljade, herneste või kartulite vahekultuurina ja nendesse peenardesse võiks küüslaugu istutamata jätta.

383