Kuukinga ümberistutamine

13752
orhidee istutamine

Vaja läheb:

  • kuukinga
  • uut sobivat lillepotti
  • ajalehti
  • steriliseeritud tugevaid kääre või väikest nuga
  • istutussegu
  • kooresegu

Kuukinga ehk ’Phalaenopsis’ õied võivad olla nii valged, fuksiaroosad kui kollakad. Selle kaunis nõudliku orhidee ümberistutamine võib küll hirmutav tunduda, aga õigeid juhiseid järgides ei ole selles midagi keerulist. Kuukinga ümberistutamiseks ei ole vaja mingeid väga erilisi vahendeid või teadmisi. Varasemate kogemuste puudumisel tuleb selle ülesande juures siiski ettevaatlik olla.

Vana poti eemaldamine

Tööpiirkonna ettevalmistamiseks tuleb maha laotada mõned vanad ajalehed, mis ei lase põrandal mustaks saada. Orhidee tuleb ajalehe kohal tagurpidi keerata ja lillepoti külgedele paar vopsu anda, et taime juured ja orhideemuld lahti tuleksid. Seejärel tuleb orhidee potist ettevaatlikult välja tõmmata ja kui mõni juureots on veel poti seina külge kinni jäänud, tuleb see puhta noaga sealt lahti vabastada. Vanade juurte kahjustamise pärast ei maksa muretseda – orhideed võivad küll nõudlikud taimed olla, aga nad on ka üsna sitked.

843
Ettevalmistused ümberistutamiseks

Kuukinga juuri tuleb otstest kärpida ja orhidee uue poti jaoks ette valmistada. Uus lillepott peab olema piisavalt suur, et katta kahe aasta kasvuvajadused.
Juurte kärpimiseks tuleks kasutada eelnevalt steriliseeritud kääre või aiakääre ning emajärgus tuleb eemaldada surnud juured. Elujõulised juured on valged, tugevad ning rohekate (kasvavate) otstega, surnud aga pudedad ja pruunid.

844

Orhidee istutamine

Pärast orhidee ettevalmistamist tuleb sama teha ka lillepotiga. Kuukingadele on hea drenaaž ülimalt oluline ning seetõttu tuleks uue lillepoti põhja panna näiteks potikilde või vahtplastist graanuleid. (Savipotti tuleb enne istutamist kindlasti paar minutit soojas vees hoida.)
Enne orhideedele mõeldud istutussegu potti panemist, tuleb see keeva veega üle valada, lasta maha jahtuda ja siis ära kurnata. Kuuma veega töötlemine ei lase võimalikel haigustekitajatel orhideeni jõuda.
Lillepoti põhja pandud potikildudele tuleb panna ühtlane kiht orhideedele mõeldud kooresegu. Suurema poti jaoks võib koorekihi paksus olla kuni 2,5 sentimeetrit ja väiksema poti jaoks umbes poole vähem. Koorte peale tuleb panna kiht jahtunud ja läbi kurnatud istutussegu. Selle sisse tuleb omakorda veel pisut puukoore tükke sisse segada, et vee äravool võimalikult hea jääks. Seejärel võib orhidee juba poti sisse tõsta.
Nüüd tuleb ülejäänud istutussegu potti (alumise segu ja orhidee juurte peale) valada ja see pöialdega õrnalt alla vajutada ning orhidee istutamine on peaaegu valmis.

Viimistlemine

Lõpetuseks võiks kõige peale veel pisut kooretükke panna ja need kergelt paika vajutada. Seejärel võib kuukinga edukalt ümberistutatuks lugeda. Orhideel võib uue keskkonnaga harjumiseks mõni päev aega kuluda, aga pärast esimeste kasvumärkide ilmnemist võib jätkata varasema valgus- ja kastmisrežiimiga. Orhideede hooldamine on lihtne kui tead mida teha. Nippe selleks leiad ka meie teistest artiklitest.