Kuidas valida ruumiga sobivaid valgusteid

4637

Mida teha, kui tuba tundub tulesid põlema pannes kuidagi kohatult valge, liiga hämar või lihtsalt igav ja üksluine? Parimate lahenduste leidmiseks, tuleb igasse tuppa valida ruumi funktsiooniga sobiv valgustus. Valgustid on igas majapidamises ühtaegu nii hädavajalikud tarbeesemed kui kujunduselemendid ning selleks, et majapidamises olev valguslahendus oleks tervikuna võimalikult tõhus, tuleb valgustuse kavandamisel lähtuda igast toast eraldi. Olemasoleva valgustuse puhul tuleks analüüsida lampide paigutust ja funktsionaalsust ning teha vajalikud korrektuurid.

Köök

Köögis valitsev toiduvalmistamise ning elavate vestluste atmosfäär sobib kõige paremini valgusküllasesse ruumi. Näiteks laes olevad ripp-, suund- või süvistatavad valgustid ujutavad kogu köögi edukalt valgusega üle.
Olenemata köögi suurusest tuleb siiski arvestada mitme valgusti paigaldamisega. Nii näiteks peaks vaatama, et valgus oleks suunatud nii valamu, pliidi kui toiduvalmistamiseks kasutatavate köögipindade poole. Olenevalt lampide tüübist tasub valida energiasäästlikud lambipirnid, mis ei kiirgaks ülemäära palju soojusenergiat.

Magamistuba

Magamistuba võiks olla õdus ja soe ning õige valgus mängib vastava meeleolu loomisel kahtlemata olulist rolli. Vaevalt, et suured ja valgusküllased lambid magamiseks sobivat atmosfääri aitavad tekitada. Pigem tasuks mõelda öökapi peale pandud väikestest laualampidest, eriti just madalama võimsusega (40 või 60 W) lambipirnidega, mis annaksid pisut mahedamat valgust ning aitaksid ka energiat säästa.

339

Suuremad ja eredamad lambid on soovitatav võimaluse korral voodist eemale suunata ning neid võimalikult harva kasutada. Väiksemad, parajalt hubased valgustid sobivad lõõgastava atmosfääri loomiseks märksa paremini. Soovi korral võib voodi kõrvale raamatute lugemiseks ka pisut võimsama valgusti muretseda.

Vannituba

Suur osa inimesi valmistub eelseisvaks päevaks ette just vannitoapeegli ees ja seepärast tuleb sealse valgustuse valimisel iseäranis hoolas olla. Peegli kohale kinnitatud valgustid on kahtlemata õige lähenemine, aga teinekord võib ülaltpoolt langev valgus silmadele liialt ere tunduda (eriti hommikuti). Sellisel juhul võiks paigaldada valgusregulaatori, et tulesid saaks soovi korral eredamaks või hämaramaks keerata.

Kui vannitoas asuv kraanikauss on vannist või dušinurgast kaugemal, tuleks sinnagi täiendav valgustus lisada. Enamasti valitakse selleks laes paiknev süvendatav valgusti, et vältida kokkupuudet veega. Õdusama atmosfääri jaoks võib talviseks ajas vannituppa reflektorlambid muretseda ning soojematel kuudel lihtsalt lambipirni ära vahetada.

Söögituba

Söögitoa valgustid keskenduvad enamasti üksnes einestamiseks mõeldud alale. Üheks võimalikuks lahenduseks on suunatavate valgustite kasutamine, mille valgusvihu saab otse laua poole suunata. Teine võimalus on paigaldada lamp vahetult laua kohale. Kuna söögitoa puhul on fookuses eelkõige toit ning sööjad ise, pole mingit vajadust muretseda kõrvalisemate toanurkade pärast.

340

Esik ja koridorid

Esik ja koridorid juhatavad sisse kogu ülejäänud majapidamise ning peaksid alati valgusküllased olema. See tähendab, et soovitatavalt võiksid lülitid olla paigaldatud esiku mõlemasse otsa ning valitud lambid peaksid suutma kogu ala piisavalt ära valgustada. Pimedas esikus ringi kobamine või mööda pimedat koridori ekslemine ei ole kuigi meeldiv.

Valgustite puhul on oluline jälgida, et nad liialt madalaks ei jääks. Vastasel juhul võib keegi ootamatult oma pea ära lüüa. Laevalgustid on alati hea valik, aga teinekord on nad ülemäära eredad. Pimedate laikude vältimiseks ei tohiks valgustite vahe pikemates koridorides olla suurem kui seitse-kaheksa meetrit.

Kabinet

Kodune töötuba peaks olema üks paremini valgustatud ruume kogu majapidamises, ent paraku leiab kodukabinettidest sageli vaid mõne üksiku laualambi. Kirjutamiseks, lugemiseks, mõtlemiseks ja õppimiseks mõeldud keskkonnas peab olema vähemalt üks suurem lamp, mis kogu toa ära valgustaks ning lisaks üks väiksem, spetsiaalselt lauapinna jaoks mõeldud valgusti. Pimedas lugemine rikub silmi ja see pole ainult lastele mõeldud hoiatus. Aeg tuled põlema panna!