Kui kodune vannituba pole just kõige suurem saaam olemasolevat ruumi kavalate nõksudega paremini ära kasutada ja vannituba näiliselt suuremaks muuta. Mõned võtted on kõigile taskukohased, aga teisi tasub kaaluda vaid juhul, kui kavas on suuremat sorti ümberehitustööd. Siinses juhendis on välja toodud erinevad näpunäited, mis aitavad tillukese vannitoa vähem klaustrofoobseks muuta.
Alustada võiks sisseehitatud sanitaartehnikast. Võib-olla on praegune vann ruumi jaoks liialt suur? Sellisel juhul tasub mõelda selle väljavahetamise peale. Näiteks madalama servaga vanni paigaldamine loob mulje, et vannitoas on rohkem ruumi.
Samas ei pruugi poole ruutmeetri jagu lisaruumi sugugi vanni asendamist väärt olla. Sageli on odavam hoopis läbipaistva uksega dušinurk paigaldada. Valgust takistavad värvilise või mustrilise kujundusega vaheseinad ja uksed võiks asendada läbipaistvatega. See aitab luua avaramat muljet.
Tualettpotid, eriti vanemat sorti, kipuvad samuti liigselt ruumi võtma. Seepärast võiks sedasorti tualettpotid asendada uuemate ja funktsionaalsematega. Uuemad mudelid tarbivad enamasti ka vähem vett, nii et lisaks ruumisäästule saab sel moel vähendada veearveid.
Seina külge kinnitatud ning jalaga kraanikausid võtavad samuti vähem ruumi ja muudavad vannitoa näiliselt suuremaks. Üldistades võib öelda, et mida rohkem vaba põrandapinda, seda avaram vannituba tundub. Seepärast jätavad näiteks seinale kinnitatud või laest rippuvad kapid parema mulje kui tavapärased põrandapinda hõivavad vannitoakapid ja peeglilauad.
See ei tähenda, et tavalisi kappe üldse paigaldada ei võiks. Need võiksid lihtsalt pigem väiksemamõõdulised olla. Peegel on samuti mõttekam seinale riputada. Vannitoa muudab näiliselt suuremaks seegi, kui kraanikauss jääb kappidega samale tasapinnale. Samuti võiks kahe nupuga segisti asemel eelistada kangsegistit.
Võimaluse korral tasub tavaline uks vahetada liugukse vastu. Kui see ei ole siiski teostatav, võiks vannitoaukse sättida selliselt, et see avaneks välja, mitte sissepoole.
Vannitoa suguse väikese ruumi puhul mängib olulist rolli ka valgustus. Seal võiks olla võimalikult palju loomulikku valgust. Kõige parem variant on kasutada katuseaknaid. Ühest katuseaknast pääseb tuppa viis korda rohkem päevavalgust kui tavalisest aknast ning see on hea viis elektrit kokku hoida.
Samuti tuleks valgustus paigaldada igasse hämarasse nurka, mis ruumi muidu ahistavaks muudab. Üks sisekujunduse võte on paigaldada riiulid võimalikult lae lähedale ning sobiv valgustus omakorda nende alla. Sedasi on vannitoas ühtaegu nii rohkem valgust kui hoiuruumi. Lagi ise võiks olla heledates toonides ning pigem läikega kui matt. Läikega pind peegeldab ruumis olevat valgust ja nii näib vannituba avaram. Samas paistab läikega viimistluse pealt välja iga väiksemgi defekt. Seepärast ei tohi värvides teha ühtegi viga.
Veel üks hea viis valgusega mängida on paigaldada valgustid peegli lähedusse. Mida rohkem peegeldavaid pindu, seda avaram ruum tundub.
Peeglid lisavad ruumi ka sügavust. Näiteks akna vastasseina paigaldatud peegel loob illusiooni veel ühest aknast. Kui see võte ei ole aga teostatav, võiks topeltefekti loomiseks lihtsalt üksteise vastu paigaldatud peegleid kasutada. See on ammu teada nõks, mis annab annab eriti hea tulemuse just hästi valgustatud ruumis. Peegli kõrvale võiks paigaldada seinavalgustid, sest nii jääb mulje, et teisel pool seina on veel üks valgusti ning seinapinda.
Ühevärviliseks võõbatud seinad, uksed ja sanitaartehnika aitavad vannitoast suuremat muljet luua. Kindlasti ei pea piirduma ainult valgega värviga. Kasutada võib mistahes heledat ning jahedat tooni. Väikese ruumi dekoreerimisel on oluline mitte üle pingutada. Liiga mustrilised või värvilised seinapinnad suruvad ruumi kokku. Selle asemel võiks jääda väiksema ning tagasihoidlikuma kujunduse juurde. Peamine on hoiduda teravatest kontrastidest, mis ruumi terviklikkust lõhkuma hakkavad.
Panustada tasub ka ruumi näiliselt kõrgemaks muutmise peale. See tähendab, et tähelepanu tuleb kuidagi lae suunas tõmmata ja selleks sobivad hästi vertikaalsed mustrid seintel, olgu siis tegu tapeedi või värviga. Samas võib vannitoa seina katta hoopis ühevärviliste seinaplaatidega ja lisada lae alla rea mustrilisi plaate. Põhimõtteliselt sobib pilgu püüdmiseks ühel või teisel moel rõhutatud seinaäär otse lae all. Veel üks variant on lisada lae alla iluliistud, mis kataksid nii seinte ülemise osa kui lae servad. Sel moel paistab vannitoa lagi kõrgem.
Nelinurkse vannitoa puhul aitab ruumi näiliselt suuremaks muuta see, kui lühemad seinad pikematest natuke heledamat tooni värvida. Piisab, kui kahe liitri seinte peal kasutatud värvi sisse pool tassi valget värvi juurde segada. Kui nüüd saadud segule veel pisut valget lisada, saab kerge vaevaga ka lae jaoks sobivaima tooni. Avarama mulje loomiseks võib lakke näiteks pilved maalida.
Suuremad ja heledatoonilised keraamilised plaadid muudavad samuti ruumi näiliselt suuremaks. Ühtlasi võiks plaadid laduda diagonaalis, sest see juhib pilgu kaugusse ning vannituba tundub sellevõrra avaram. Võimaluse korral on soovitatav kasutada rektifitseeritud ehk kalibreeritud suurusega portselanplaate. Kalibreeritud plaatide puhul toimub lõikamisprotsess alles pärast põletamist ja seepärast on nad täpselt ühesuurused ning siledate servadega. Tavalised keraamilised plaadid lõigatakse enne valmis ja alles siis põletatakse. Seepärast võib plaatide suurus mõnevõrra varieeruda (isegi kuni kaks millimeetrit). Kuna kalibreeritud portselanplaadid on täiesti ühesuurused, saab need laduda üksteisele lähemale. Plaatide vahed, mis muidu teevad vannitoa näiliselt väiksemaks, jäävad sel moel vähem näha.
Võimaluse korral võiks vältida vannitoamattide kasutamist. Kui matid on siiski vajalikud, tuleks valida eelkõige heledavärvilised, soovitatavalt põrandakattega sama tooni matid. Vastandlike värvide kasutamine lõhub ruumi ja muudab selle pisemaks. Värvivaliku eesmärgiks on kõik pinnad justkui omavahel kokku sulatada.
Viimase asjana tuleb vannitoast välja visata nii palju kasutuna seisvat prahti ja muid esemeid kui vähegi võimalik. Korralagedus lihtsalt muudab vannitoa näiliselt väiksemaks. Kõiksugu pudelikeste, kreemitopside ning muu säärase peitmisel on abiks seina sisse või külge kinnitatud kapid, mis jätavad rohkem ruumi põrandapinnale.
Iga vannituba ei saa paraku suuremaks ehitada. Küll aga saab iga ruumi näiliselt avaramaks muuta ning selleks jagub nõkse iga maitse ja eelarve jaoks.