Kuidas puhastada ja hooldada liimipüstolit

5830

Vaja läheb:

  • kvaliteetset liimipüstolit
  • liimipulkasid (soovitavalt tuntud valmistajate omi)
  • fooliumi
  • kummipaela

Suurema osa tavapäraste liimimistööde puhul on raske leida paremat abivahendit kui liimipüstol. Liimipüstol on mitmekülgne tööriist, mida on kerge ja isegi omamoodi lõbus kasutada. Sellega saab nii koduseid parandustöösid teha kui aidata lastel kooliprojekte meisterdada. Seejuures nõuab liimipüstol siiski suuremat investeeringut kui kleeplindi või liimituubi ostmine, nii et targem on väärtuslikku abivahendi eest hästi hoolt kanda.

Valiku tegemine

Küllap on ütlematagi selge, et kvaliteetsem liimipüstol saab oma tööga paremini hakkama ja püsib kauem töökorras, ent sobimatute liimipulkadega ei pea ka kõige uhkem tööriist kuigi kaua vastu. Liimipüstoli eest hoolitsemiseks peaks liimipulkasid ostes jääma ainult proovitud ja tuntud valmistajate juurde. Kui vähegi võimalik, siis küsida sama tootja kaupa, kes valmistas ka püstoli. Tundmatut päritolu liimipulgad võivad küll odavamad olla, aga liimipüstoli hilisem parandamine ja ummistuste eemaldamine võib märksa kallimaks osutuda.

834

Tootjapoolsed juhised

Sarnaselt suure hulga muude kaasaegsete tehnoloogiavidinatega, tunnevad just liimipüstolite valmistajad oma toodet kõige paremini ja liimides peaks järgima nendepoolseid juhiseid. Kui alguses püstoliga kaasas olnud juhised on kusagile kadunud ja neid pole võimalik leida ka tootja veebilehelt, tuleb lihtsalt vaadata, et liimipüstoli otsikule ei jääks üleliigset liimi ja pärast iga kasutuskorda püstol korralikult üle pühkida, et ei tekiks liimiummistusi.

Otsiku puhastamine

Kui liim kipub siiski otsiku külge jääma ja sinna kuivama, pole põhjust liigselt muretseda. Kuumutades muutub liim uuesti vedelaks. Selleks tuleb liimipüstol vooluvõrku ühendada ja lasta niisama ilma liimipulgata kuumeneda. Seejärel tuleb otsiku ümber ettevaatlikult fooliumitükk mässida ja liim ära pühkida. Kui kogu liim ei ole siiski vedeldunud, võib püstolil veel kuumeneda lasta.

835

Ülejäänud püstoli puhastamine

Kui liimi on sattunud mujale kui ainult otsiku ümbrusesse, võib selle eemaldamiseks kasutada fooliumitükki ja triikrauda: kuivanud liim tuleb katta fooliumiga ja seda triikida. Tõenäoliselt tahab see võte pisut harjutamist saada, sest oluline on kuumutada just nii palju et sulaks liim ja mitte liimipüstoli plastikust korpus. Kui liim on küljest sulatatud, tuleb terve liimipüstol niiske lapi või paberiga üle pühkida, et eemaldada ülejäänud mustus ja plastik maha jahutada.

Õige hoiustamine

Poolikud liimipulgad tuleb kindlasti välja võtta, et liimipüstolist midagi lekkima ei hakkaks. Liimipüstoli juhe tuleb kaheksakujuliselt kokku keerata ja kummipaelaga kokku panna, et see ei takerduks kuhugi ega läheks sõlme.

836