Kuidas osta jalgratast

2633

Jalgratta soetamine võib lihtne tunduda, aga tegelikult tuleb ostma hakates paljud asjad põhjalikult läbi mõelda. Ratas peab vastama ostja vajadustele ja kavatsustele ning sobima tema elustiiliga.

Esmalt tuleb selgusele jõuda selles, mis tüüpi rattasõiduks ratast vaja on ja mida rattalt seejuures oodatakse. Mida rohkem on ostja mõelnud oma vajadustele seoses rattasõiduga, seda lihtsam on leida sobivat ratast. Ka eelarve tuleks kindlaks määrata, kuna rattaid leidub väga erinevas hinnaklassis.

Kui on selge, milleks ratast vaja läheb, tuleb valida enda jaoks sobivaim rattatüüp. Variante on palju, aga põhilised rattatüübid on:
* Maastikujalgratas. Need sitked rattad on mõeldud mitmesuguste tingimuste jaoks. Mugava sõidu ja haardejõu jaoks on maastikujalgratastel laiad, krobelised rehvid ning parema juhitavuse ja ülekande tagamiseks on sel laiad ja väikese tõusuga või sirged juhtrauad. Mõndadel maastikujalgratastel on parema juhitatavuse ja amortisatsiooni jaoks ka vedrustus. Sõidetakse enamasti püstises asendis. Seda tüüpi rattad kipuvad kõige mitmekülgsemad olema, kuna nendega saab sõita kus ja kuhu tahes – nii kodust tööle kui vastupidi ning nädalavahetusel ka metsa vahel. Maastikujalgrattad on nagu rattamaailma maasturid.
* Maanteejalgratas. Seda tüüpi rattad on kavandatud kiirust silmas pidades ja on mõeldud asfaldil sõitmiseks. Neil on kitsamad rehvid ja allapoole kaarduvad juhtrauad, et sõit oleks aerodünaamilisem. Juhtraudadest kinni hoidmiseks on sõitja enamasti ettepoole kaldu. Maanteejalgratas on küll parim valik tööle ja tagasi sõitmiseks, aga nende õhukesed rehvid, nagu ka autode omad, ei talu löökauke. Maanteejalgrattad on nagu rattamaailma sportautod.
*Hübriidjalgratas. Need on mõeldud mugavaks ja rahulikuks sõiduks. Üldjuhul on hübriidjalgratastel üsna laiad rehvid ja pehmed sadulad, sõidetakse püstises asendis. Neil on ka palju käike, et rattaga saaks erisugusel maastikul sõita.
Nii nagu autos on mugava sõidu jaoks vaja jalgadele piisavalt ruumi, on ka ratta puhul vaja veenduda, et see sobib ostja kehatüübiga. Parim viis õige suurusega ratta leidmiseks on müüjaga konsulteerimine. Paraja kõrgusega raami leidmiseks tuleb lähtuda sääre
sisepikkusest.

Et aru saada, kas ratas sobib ja on mugav, tuleb sellega kindlasti proovisõit teha. Koos müüjaga tuleks leida proovisõiduks selline keskkond, kus ratast ilmselt enim kasutama hakatakse. Kui ratta juures jääb miski segaseks, saab seda proovisõidu ajal üle küsida. Rattapoes töötavad asjatundjad aitavad konkreetsete vajaduste jaoks sobiva ratta leida.
Enne ratta muretsemist tasub selgeks mõelda, milleks seda kasutama hakatakse.