Kuidas lõigata halloweeni kõrvitsalaternat

5679
halloweeni kõrvits

Ehkki tegu on võõra tähtpäevaga, seostuvad ka siinmail halloweeniga filmidest tuttavad lõigatud kõrvitsalaternad. Pole vahet, kas kõrvitsate dekoratiivne lõikamine saab olema esmakordne kogemus või on kõik juba üle proovitud – järgnevad nipid ja võtted aitavad loovust ergutada ja garanteerivad kauni lõpptulemuse, ilma et oleks risk end seejuures kogemata vigastada.

Kõrvitsa valimine

Enne kui tulevase meistriteose kallal nikerdama saab asuda, tuleb mõelda, millise kuju ja suurusega kõrvits endale töö jaoks muretseda. Piklikud ja peened või madalad ja matsakad, suured või väikesed, kerakujulised või mõhnalised ja ebatavalise kujuga – kõrvitsaid leidub seinast seina.
Olenemata selle kujust või suurusest peaks valitud kõrvits olema kõva ja terve välimusega, ilma muljutud kohtade ja plekkideta. Oluline on, et kõrvits püsiks väljapanekuks planeeritud nurga all kindlalt püsti. Ebastabiilsed kõrvitsalaternad, kuhu on ka küünlad sisse pandud, võivad osutuda tuleohtlikuks. Kõrvitsa tassimiseks ei tohiks seda hoida varrest, kuna viimane võib järele anda ja kõrvits kukkudes muljuda saada või praguneda.

halloweeni kõrvits
Vajalikud tööriistad

Enne lõikamisega pihta hakkamist tuleb kõik vajaminevad tööriistad kokku koguda ja tööpiirkond rämpsust ja muust puhtaks teha. Ühtlasi tuleb kõrvitsa pind niiske lapiga puhtaks teha.
Põhiliste tööriistade hulka kuuluvad ajalehepaberid, pikk ja terav nuga, niiske lapp, kauss või pang seemnete jaoks, suur metall-lusikas (kõrvitsa kraapimiseks), pliiats või marker, millega kõrvitsa peale joonistada (või välja otsitud muster ja maalriteip), üksikasjade jaoks väike nuga ja mõni anum, kuhu kõrvitsast jääv praht koguda.
Ise kõrvitsale välimust kujundades võib selle vaba käega otse kõrvitsa peale joonistada ja siis vajalikust kohast lõigata. Halloweeni kõrvitsatele loodud mustrid ja kujundused aitavad saavutada viimistletuma lõpptulemuse. Neid on võimalik osta või internetist alla laadida. Mitmel pool välismaal müüakse ehituspoodides ja kaubamajades kõrvitsalaternate tegemiseks mõeldud komplekte, milles on olemas nii erinevad mustrid kui vajalikud tööriistad. Samuti võib kiire internetiotsinguga leida sadu tasuta kujundusi, mida alla laadida ja välja printida.
Olemasoleva mustri kasuks otsustades peaks endale varuma ka ühe väiksemat sorti abivahendi, millega mustri järgi väikeseid sisselõiked teha. Jäänuga või nael sobib selleks tööks suurepäraselt.1381466420-54_31914409098f23535248347912c83672
Kõrvitsa ettevalmistamine

Selleks, et tööpiirkond puhtana hoida, tuleks kõrvitsa alla panna mitu kihti ajalehepaberit või näiteks plastikust laudlina. Suure ja terava noa abil tuleb kõrvitsa ülemine osa maha lõigata. Seejuures peab noatera hoidma suunaga kõrvitsa keskele, et lõige jääks selline, millele saab kaane hiljem uuesti peale toetada. Kõrvitsa ülemine ots ehk kaas tuleb ära võtta ja mis tahes sellele kinnitunud seemned ja muu üleliigne ära lõigata. Kaane sisse tulem samuti üks väike sisselõige teha, et küünlast eralduv suits kõrvitsa seest välja pääseks.
Seejärel tuleb võtta kas suur lusikas või jäätiselusikas ja kõrvitsa sisu välja kraapida. Seemned ja kõrvitsa sees olevad vaheseinad tuleb välja võtta. Seemned võib soovi korral kõrvale panna ja hiljem ära röstida. Kõrvits tuleb seest täiesti puhtaks kraapida. Selleks, et kõrvitsa kallal oleks kergem nikerdada, võib lõikamiseks valitud külje pealt ka osa viljalihast välja kraapida. Kujundatav kõrvitsa külg peaks aga vähemalt 13 millimeetri paksune olema, vastasel juhul on oht, et küünlaleek hakkab tehtud sisselõikeid moonutama.
Valitud näoilme või muu kujundus tuleks seejärel kas kõrvitsa peale joonistada või teha šabloon ja see maalriteibiga paika panna. Sedasi on valitud kujundus täpselt ees, otse kõrvitsa peal ja mugavam lõikamisega alustada.

1381466614-17_5361ed630f771d79cd7d98c9eeed8f8c
Kõrvitsa lõikamine

Mustri pealekandmiseks tuleb mingi torkevahendiga (komplektides on selleks eraldi vahend, kasutada võib ka jäänuga või naela) kõrvitsa pinnale vastavalt mustrile sumbes iga kolme millimeetri tagant augukesed torgata. Kui see tehtud, võib mustri šablooni ja kinnitusteibid ära võtta.
Peale joonistatud piirjooni järgides tuleb nende tehtud aukude järgi nüüd kas väikese noa või miniatuurse saega muster sisse lõigata. Lõikamist tuleks alustada mustri keskelt ja liikuda väljapoole. Seejuures tuleb lõikevahend iga nurga juures välja tõmmata ja uut lõiget alustada. Tekkiva prahi võib jooksvalt ära visata.
Kui kõik vajaminevad tükid on välja lõigatud ja prügikasti viidud, tuleb tehtud töö veelkord noaga üle käia ja viimistleda korrapäratud ääred ja nurgad

halloweeni kõrvits
Lõpetuseks

Kõrvitsat ei maksa väga kaua enne väljapanekut valmis nikerdada, sest tegu on ju ikkagi aedviljaga. Kui see lahti lõigata ja seisma jätta, läheb see mädanema. Lõikekohti aitab värskena hoida sidrunimahlaga üle tegemine. Sama efekti saab, kui lõigatud kohad vaseliiniga kokku määrida.
Nüüd võiks laterna sisse süütamata tee- või muu väikese küünla panna ja kontrollida, kas see ikka püsib seal sees püsti. Kui küünal ei taha paigal püsida või on kuidagi kaldu, tuleb selle alla veel näiteks klaasist või kuumakindlast savist väike alustaldrik asetada. Küünla süütamiseks on hea kasutada kaminatikke.
Varem ära lõigatud kaane alumise osa peale võiks hõõruda pisut hooajale kohaseid vürtse. Kui küünal on süütatud ja kaas kõrvitsale peale asetatud, hakkab leek vürtse kuumutama ja ümbrus täitub mõnusate sügiseste aroomidega.

halloweeni kõrvits

Anna teada, kuidas tähistad halloweeni sina?