Kuidas jõulupuu kauni ja rohelisena hoida

2982
Ehitud jõulupuu

Vaja läheb:

  • kuusejalga
  • vett
  • niisket lappi
  • kilekotti
  • käsisaagi
  • trellpuuri
  • LED jõulutulesid
  • ämbrit
  • jääd

 

Tuledesäras jõulupuu on ilmselt tuntuim pühade sümbol ning paljudes peredes tuuakse jõulupuu majja juba detsembri alguses. Ehtsat jõulupuud on aga kaunis keeruline terve jõuluaja vältel kauni ja värskelt lõhnavata hoida. Kaubandusvõrgus on saadaval mitmesuguseid erinevaid lisaained, mis kastevette lisades aitavad puud väidetavalt kauem värskena hoida, aga üldjuhul kehtivad siin samad hooldusvõtted kui mis tahes muude lõikelillede puhul.

 

Puu muretsemine

Puu päritolu võib selle vastupidavust oluliselt mõjutada. Kõige värskema puu saab ikka ise metsast tuues ning tänu RMK-le on selline võimalus ka kõigil neil, kel oma isiklikku metsanurka pole. Mida kiiremini puu metsast elutuppa toimetada, seda kauem püsib see ilusana. Kaubanduskeskuste juures müüdavad jõulupuud on eelnevalt maha lõigatud, müügikohta toimetatud ja seal kes teab kui kaua juba seisnud. Seejuures kaotab puu iga täiendava etapiga värskust. Eelnevalt lõigatud puu soetamine kindlasti lihtsam, ent sageli kallimgi, kui ise metsast jõulupuu toomine. Ühtlasi on märksa vähem tõenäoline, et poe kõrvalt ostetud kuuseke uue aastani vastu peab.

 

Erinevad jõulupuud

Fraser nulud

Jõulupuudena tuntakse päris mitut erinevat puuliiki. Igal liigil on omad plussid. Üks populaarsemaid jõulupuusid on kindlasti hõbenulg, mida hinnatakse sümmeetrilisuse, sinakas-roheliste okaste ja vastupidavuse tõttu. Fraseri nulg on aga vaieldamatult parima ning kestvaima aroomiga. Lisaks hoiab Fraseri nulg ka oma okkaid pikemalt küljes, kui muud jõulupuud. Harilikud ebatsuugad on samuti jõulupuude seas üha levinumaks muutumas. Aromaatsuse ja vastupidavuse poolest jäävad ebatsuugad kusagile erinevat tüüpi nulgude vahepeale.

 

Milline valida?

Metsast või puukoolist jõulupuud tuues, tasub jälgida, et puu mõõtmed vastaksid tulevasele asukohale. Maha lõigatud jõulupuude puhul tuleks silma järgi paar sobivas mõõdus puud välja valida ja neid kergelt raputada. Kui seepeale kukub maha pisut pruune okkaid ning mõned üksikud (või üldse mitte) rohelised, võib jõulupuu koju viia. Samuti võiks kontrollida puu tüve lähedal olevaid oksi – need peaksid olema painduvad, mitte kergesti murduvad. Haprad peened oksad näitavad, et puul on lastud mingil hetkel ära kuivada. Selline puu enam kuigi kaua ilus ei püsi.

 

Ettevalmistustööd

Võrku mähitud jõulupuud

Ostukohas tuleks lasta puu tüve otsast umbes kaks-kolm sentimeetrit maha lõigata. Seejärel tuleb värske lõikekoht niiske riidelapi sisse keerata ja selle ümber omakorda kile tõmmata (näiteks kilekott) – lõikekohta ei tohi lasta õhu käes olla. Veelgi parem oleks tüve kärpida vahetult enne kuusejala sisse panemist. Enne kui jõulupuu auto katusele kinnitada, tuleks see kindlasti võrgu või kile sisse mässida, et tuul oksadele viga ei teeks.

Enamasti müüaksegi jõulupuid mingil moel pakendatuna. Kile või võrk ei lase kuusel sõidu ajal oksi kaotada, aga see ei suuda ka kõiki kahjustusi ära hoida. Puu tuleb koju jõudes võimalikult kiiresti umbes nelja liitri vee sisse seisma panna. Kui kuusejalg pole veel üles seatud, võib puu ajutiselt veeämbrisse tõsta, et lõikekoht ära ei kuivaks.

 

Sobiv asukoht 

Kui kuusejalg on valmis, võib jõulupuu sobiva koha peale tõsta. Selleks, et puu võimalikult värskena püsiks ja ära ei kuivaks, tuleb see eemal hoida liigsest valgusest ning soojusest. Teisisõnu öeldes, ei tohi kuuske panna akna alla (või vähemalt tuleks sellisel juhul ruloo alla või kardinad ette tõmmata) ega küttekehade juurde. Samuti on soovitatav toa temperatuuri pisut madalamana hoida. Ühtlasi ei tohiks puud hoida kamina lähedal – kamina ja/või ahju ning puu vahel olgu vähemalt poolteist meetrit ruumi. Kui teist võimalust ei ole ning puu tuleb asetada näiteks ventilatsiooni-soojuspumba juurde, tuleks see mõneks ajaks välja lülitada.

 

Kaunistamine

LED jõulutuled

LED tulede kasutamine aitab samuti temperatuuri madalamal hoida. Need on üsnagi samas hinnaklassis kui hõõglampidega jõulutuled, aga kiirgavad märksa vähem soojust. See omakorda mängib olulist rolli, kuna tuled riputatakse teaduspärast otse oksade peale. Kui kedagi pole toas, võiks tuled hoopis välja lülitada.

Lisaks jõulutuledele võivad soojust eraldada ka muud elektrilised või patareidega töötavad kaunistused (küünlad, mänguasjad) – need tuleks samuti puust pisut eemale tõsta või vahepeal välja lülitada. Piisab vaid mõnekraadisest temperatuuritõusust, et puu kuivama hakkaks.

 

Kastmine

Keskmine pooleteisemeetrine jõulupuu vajab iga päev ligi neli liitrit vett. Kui see kõik korraga kuusejala sisse ei mahu, tuleb veekogus päeva peale ära jaotada. Enne tuppa toomist on puud puhkeseisundis ja see tähendab, et soojades siseruumides muutuvad nad vägagi januseks. Regulaarne kastmine on parim moodus tagada jõulupuu kena välimus kogu pühadehooajaks.

Kui lõikekoht ära peaks kuivama, ei lase vaik puul sealtkaudu enam vett imada. Sel juhul on mõnikord kasu puu tüve alla aukude puurimisest. See võib aidata tagada ligipääsu puu soontele, aga tegu on üsna tülika ettevõtmisega (eriti, kui puu on juba ehitud) ning see ei pruugi soovitud tulemusi anda.

 

Lisaained

Mõnelt poolt veebist ja ajakirjandusest võib lugeda soovitusi erinevate lisaainete kohta, mis peaks kastmisvette lisatuna aitama puud kauem ilusana hoida. Selliste ainete hulka kuuluvad näiteks valgendusaine, gaseeritud vesi, lõikelilledele mõeldud lisandid. Suurem osa asjatundjatest on aga seisukohal, et sellest pole suurt kasu. Kuna enamus kuusejalgasid on pealt avatud, võivad lemmikloomad seal seisvat vett ning lisaained proovima minna. Mõned soovitatavatest lisaainetest on aga loomadele mürgised.

 

Potis kasvav jõulupuu

Jõulupuu potis

Potis kasvav jõulupuu on seni mainitud variantidest kindlasti kõige jätkusuutlikum, aga siingi on omad miinused. Ehkki tegu on kahtlemata kõige värskemate jõulupuudega, saab neid siseruumides hoida maksimaalselt nädalakese kuni kümme päeva. Pikemalt soojas toas seistes aklimatiseerub puu uue keskkonnaga ja kui see siis hiljem õue ümberistutamiseks viia, mõjub järsk temperatuurilangus puule kahjustavalt.

Kui puud ei ole võimalik võimalikult koheselt pärast pühasid õue istutada, tuleks seda ikkagi õues või kütmata ehitises hoida ning kindlasti iga päev kasta (umbes neli liitrit päevas). Elavaid puid ei tohi ka seisvasse vette jätta – puu juured vajavad õhku. Selleks, et kastmine toimuks võimalikult ühtlaselt, võiks juurepalli või potis oleva mulla peale jääd panna. See hakkab aeglaselt sulama ja tagab puule pideva veevaru – jääd tuleb lihtsalt aeg-ajalt jälle juurde panna.

Potis kasvavate jõulupuude puhul on äärmiselt oluline valida selline puuliik, mis saab Eesti kliimas hästi hakkama. Kõige kindlam on valida mõni siinmail looduslikult kasvav puu.