Kuidas harjutada koera kuudis magama

4439

Koeraomanikud, kes püüavad oma lemmikut uue kuudiga harjutada, näevad sageli kurja vaeva sellega, et õpetada koer kuudis magama. Selleks ülesandeks tasub varuda kannatust ning mõned koerale tuttavad esemed.

Koeral peab mugav olema

Üks tõhusamaid meetodeid, kuidas panna koer kuuti aktsepteerima, on muuta koerakuut võimalikult mugavaks ja koduseks. Kuuti tuleb viia kõik koera lemmikpadjad, -tekid ning -mänguasjad. Alles siis võib proovida lemmiklooma kuuti viia, et ta seda uue magamisasemena tunnistama hakkaks. Kuna Eesti talved on külmad, on soovitatav muretseda soojustatud kuut või siis ise kuut ära soojustada. Eriti oluline on see lühema ja õhema karvastikuga koerte. Mida mugavam kuut koera jaoks on, seda lihtsamini loom uue korraldusega kohaneb.

Koera ei tohi tagant sundida

Kui õpetada koera, kes on toas magamisega juba harjunud, ei tohi teda mingil juhul liialt tagant kiirustada ja kohe ööseks õue magama ajada. Kui koer tavatseb magada näiteks peremehe voodi jalutsis, tuleb süda kõvaks teha, magamistoa uks vahelt kinni panna ning koera magamisase magamistoa ukse taha panna. Tegu pole küll kerge ülesandega, aga koera nutule ja niutsumisele ei tohi järele anda. Kui uks kraapimise ning palumise peale lahti teha ja koer voodi juurde lasta, näitab see loomale, et kiunumise peale saab ta lõpuks ikka oma tahtmise. Iga paari õhtu tagant tuleb koera magamisase enda magamistoast veelgi kaugemale asetada ning lõpuks võib selle juba välja viia ja koerakuuti asetada.

Magamisgraafik

Veel üks hea võte koera treenimiseks on esimese paari kuudi-nädala jaoks regulaarse uneaja sisseseadmine. Kassid ja koerad meenutavad ses mõttes paljuski väikelapsi – neile on vaja teatavat kindlustunnet ning päevase rutiini loomiseks on abi kindla graafiku loomisest. See tähendab, et koer tuleb igal õhtul samal ajal õue kuuti viia. Lõpuks võtab looma sisemine kell selle omaks kui magamaminekuaja.

Koera kiitmine

Koera treenimise ja kuudiga harjutamise juures on oluline roll ka asjakohasel kiitusel. Uue magamiskorraldusega harjuvat koera tuleb alati kiita, kui ta pole öö jooksul tuppa pääsemiseks kordagi haukuma või kiunuma hakanud. Seejuures võib koera näiteks patsutada või talle maiust anda. Aegamööda hakkab koer vaikselt veedetud ööd seostama kiitusega ning sel moel muutub ka kuudis magamine koera jaoks kergemaks.

Ettevaatusabinõud

Kui koera kuudis magama harjutada, tuleks samal ajal endale teadvustada, et väikseid ja õhema karvastikuga koeri on targem siiski toas hoida, eriti talvel. Külmadel talvekuudel ei maksa ööseks õue ajada ühtegi koera, olgu ta karv siis nii paks kui tahes.