Koerte nahapõletik ehk hot spot

6585

Kui koeral kujuneb äge nahapõletik ehk märg dermatiit (hot spot) hakkab ta end haige koha pealt pidevalt lakkuma ja kratsima, et ebamugavustundele mingitki leevendust saada. Õnneks on nahapõletiku ravimine võrdlemisi kerge. Niinimetatud kuuma laigu tekkimise taga võivad olla nii kirbud, puugid, putukahammustused, tolmulestad, kuiv nahk kui ka erinevad allergiad. Juhendis tulevad vaatluse alla erinevad moodused koerte nahapõletiku leevendamiseks ja ravimiseks.

Õhk

Pikk karvkate, mis ei lase nahal korralikult hingata võib nahapõletikku veelgi ägestada. Paranemiseks peab punetav ja niiske nahalaik piisavalt õhku saama. Kõigepealt tuleb koera nahk üle kontrollida, et põletikuliste kohtade suurus ja asukoht kindlaks teha. Seejärel tuleb nende kohtade juurest karvad kääridega ära lõigata. Pügamismasina kasutamine võib koera nahale liialt ärritavalt mõjuda. Punetava laigu ümber tuleks tekitada vähemalt kaks kuni kolm sentimeetrit karvavaba ruumi. Sel moel ei jõua karvad kohe tagasi kasvada ning nahk saab kuivamiseks ja paranemiseks piisavalt õhku.

215

Beebišampoon

Koerte nahk on tundlik teatud kemikaalide ja muude ainete suhtes. Beebidele ja väikelastele mõeldud šampoonid on koostatud spetsiaalselt tundliku naha kaitsmiseks. See tähendab, et tegu on väga õrnatoimeliste toodetega ning beebišampooniga sobib ka koerte nahapõletiku leevendamiseks. Selleks tuleb vatitupsu peale pisut šampooni panna ja seda õrnalt põletikulise koha peale kanda. Šampoon tuleb ettevaatlikult naha sisse hõõruda. Seejuures ei tohi šampooni veega maha loputada, sest see peab raviva ning jahutava toime säilitamiseks saama naha sisse imbuda.

Pihustatav kortisoon

Koerte kuumad laigud tunduvad katsudes soojad ja hellad ning koera nahk on selle tulemusel igasugu ravikreemide suhtes äärmiselt tundlik. Pihustataval kujul kortisoon aitab ärritunud nahka rahustada ja kiirendab paranemist. See toimib leevendab sügelustunnet ega lase koeral end pidevalt kratsida.

Plastkrae

Nahaärrituse korral on koera esimene reaktsioon haiget kohta kratsima või lakkuma hakata. Niiviisi muutub kuum laik aga ainult hullemaks. Paraku ei saa koer oma instinktide vastu ning seepärast on hea mõte muretseda spetsiaalne lehtrikujuline plastkrae, mis ei lase koeral end tahtmatult vigastada. Taolisi kraesid müüakse lemmikloomapoodides ja loomaarstide juures. Krae peab olema kõrgem kui koera pea ning see kinnitatakse loomale ümber kaela.

216

Teekotid

Tees sisalduv parkhape suudab põletikke välja ravida. Must ja roheline tee sisaldavad kõige enam parkhapet ning koerte nahapõletiku raviks sobivad hästi just teekotid. Teekott tuleb tassitäie kuuma vee sisse kasta, välja tõsta ning lasta maha jahtuda. Seejärel tuleb teekott paariks minutiks otse kuuma laigu peale asetada. Protseduuri tuleb korrata mitu korda päevas umbes nädala aja jooksul.

217